Moderní dílny šumperské Střední školy řemesel.

Moderní dílny šumperské Střední školy řemesel. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Učni v šumperské škole dostali dílny za 30 milionů

  • 0
Budoucí truhláři a nábytkáři ze šumperského učiliště dostali zbrusu nové dílny vybavené moderními stroji. Středisko, ve kterém mladí řemeslníci absolvují praktickou výuku, stálo 30 milionů korun.

Budoucí truhláři, výrobci nábytku a další zaměstnanci ve dřevovýrobě docházející na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště v Šumperku se budou zdokonalovat v praktických dovednostech v nových dílnách, které škola vybudovala v nedalekém Rapotíně.

"Jsme rádi, že můžeme žákům nabídnout dobré podmínky pro praktickou výuku. Věřím, že toho naplno využijí a budou z nich dobří řemeslníci, kterých je pořád velký nedostatek," řekl ředitel školy Dušan Prachař.

Nový objekt skrývá vedle dílen s řadou strojů na opracování dřeva také učebny a moderní zázemí. "Některé stroje jsou z původního střediska, většina je ale nových, splňují také nejpřísnější požadavky na hygienu a bezpečnost práce," doplnil Prachař.

Kraj odmítl brzdit učňovské školství

Náměstek olomouckého hejtmana Pavel Sekanina uvedl, že Olomoucký kraj byl před lety jedním z mála regionů, které odmítly ministerstvem prosazovaný útlum učňovského školství ve prospěch školství všeobecného.

"Teď se to ukazuje jako prozíravé. Učiliště potřebujeme, protože jednoduše potřebujeme řemeslníky. V takových podmínkách, jaké mají v Rapotíně, mohou odborně vyrůst," uvedl náměstek olomouckého hejtmana Pavel Sekanina.

Nové moderní dílny šumperského učiliště stály 30 milionů korun.

Podle Prachaře je veškerá výroba bezodpadová. Učni tak budou pracovat v čistém a bezprašném prostředí. Výkonný odsávací systém totiž okamžitě odebírá veškeré piliny a třísky z výroby dřevěných výrobků.

"Odpad směřuje do speciálního cyklonu, odkud putuje dál do briketovacího lisu. Ten bude vyrábět dřevěné peletky, které budeme prodávat zájemcům jako kvalitní topivo," vysvětlil Prachař.

Rapotínské Středisko praktické výuky pro řemeslníky ve dřevovýrobě teď patří k nejmodernějším v republice. Učit se tu bude sto dvacet řemeslníků. Škola má celkem sedm set padesát žáků v nejrůznějších oborech.

Nové Středisko praktické výuky přišlo na 30 milionů korun. 85 procent nákladů pokryla unijní dotace, o zbývající část se podělil Olomoucký kraj a stát.