V Uhelné na Jesenicku žije čtyři sta obyvatel, pětinu z toho tvoří Romové.

V Uhelné na Jesenicku žije čtyři sta obyvatel, pětinu z toho tvoří Romové. | foto: Petr Janeček, MF DNES

Uhelná a Javorník nechtějí poradnu, bojí se rozšíření romského ghetta

  • 8
Romské projekty na Jesenicku znovu budí vášně. Obec Vápenná a vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách chtějí zřídit v nedaleké Uhelné poradnu pro sociálně nepřizpůsobivé lidi. Plán ale rázně odmítá Uhelná i sousední Javorník. Obávají se, že poradna jen přivede do místního ghetta další Romy.

Poradna by měla nabízet sociální služby pro sociálně nepřizpůsobivé, lidi v dluzích, pracovní poradenství pro dlouhodobě nezaměstnané a další služby. Projekt připravila Vápenná na Jesenicku spolu s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách.

"My jasně říkáme ne. Nikdo s námi projekt nekonzultoval, považujeme to za nevhodné zasahování do kompetencí a pravomocí obce. Ten projekt se jmenuje Společné aktivity mikroregionů Žulovska a Javornicka při začleňování v sociálně vyloučených romských lokalitách. Naše aktivita to rozhodně není. My s tím nesouhlasíme," řekl starosta Uhelné Ludvík Juřík.

Proti je rovněž Javorník. "Zastupitelstvo s tím jednoznačně nesouhlasí," sdělila starostka Javorníku Ivana Karešová.

Už teď je zde situace napjatá, bojí se starosta přílivu Romů

Právě Uhelná je považovaná za jednu z nejhorších vyloučených lokalit na Jesenicku. "To je výsledek podnikání občanského sdružení Ester za podpory agentury. Ester se zasloužila o to, že se do obce nastěhovalo v posledních pěti letech 80 Romů. Vytvoření ghetta vydávají za řešení romské otázky," zlobí se starosta Juřík.

"Teď to chce agentura řešit. Těžko můžeme věřit, že to myslí vážně a chce opravdu pomoci. Máme obavy, že sem mohou přijít další a další Romové. Přitom už teď je situace hodně napjatá," dodal Juřík. Podle starosty Uhelné považují místní zastupitelé celou věc za uzavřenou.

Sdružení Ester sestěhovalo do obce desítky Romů. Juřík si myslí, že poradna bude jen dalším krokem k oddělení Romů od většinové společnosti. "Tam nikdo jiný chodit nebude. Myslím si, že jsou daleko užitečnější akce, na které zveme všechny - a chodí tam i Romové. To je cesta k integraci," řekl už dříve.

Ester pracující s Romy využila před časem prázdné vybydlené byty a nastěhovala Romy do Uhelné. "My jsme nemohli tehdy nijak zasáhnout a vypadá to tak, že budeme bezmocní i teď," vysvětlil Juřík. Uhelná už přitom dříve odmítla další plán Ester na komunitní centrum pro Romy spolu s dalšími azylovými byty.

Náš projekt je pro všechny, nejen pro Romy, brání se agentura

Agentura se proti starostovým slovům ohrazuje. "Agentura v žádném případě nevybírá obce, kde bude působit a nediktuje jim, co mají dělat," uvedl ředitel agentury Martin Šimáček.

Šimáček tvrdí, že starosta chybně prezentuje projekty, které neslouží jen Romům, ale všem lidem z regionu. "Projekty nepřivedou další chudé lidi, jak to prezentuje pan Juřík. Naopak mohou pomoci mnoha zdejším lidem," konstatoval Šimáček.

Podobně vidí situaci starosta Vápenné Leoš Hannig, který je iniciátorem nových projektů: "Smíchaly se tady dvě věci. Je pravda, že Ester koncentrací Romů Uhelné uškodila. Nové projekty jsou o tom, jak s lidmi ve vyloučených lokalitách obcím pomoci. Bohužel vznikla kvůli některým krokům Ester v obci averze, přes kterou se zastupitelstvo Uhelné nedokáže přenést."