Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ponechání seniorů v domově tři dny bez léků už vyšetřuje policie

  • 3
Případ téměř stovky klientů Domova pro seniory v Sobotíně, kteří zůstali kvůli sporu provozující diakonie a zdravotní pojišťovny o výši úhrad za péči tři dny bez léků, už podle informací MF DNES vyšetřuje policie. Obrátili se na ni příbuzní jednoho z klientů.

„Policie přijala oznámení od rodiny jednoho z klientů domova a nyní policisté vše prověřují . Teprve po zjištění všech skutečností bude možné stanovit, zda k nějakému porušení zákona došlo,“ potvrdil krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Téměř stovka seniorů zůstala téměř tři dny bez léků kvůli sporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a Diakonie Českobratrské církve evangelické, která domov provozuje.

Diakonie po pětiměsíčním neúspěšném jednání oznámila, že odmítá akceptovat podle ní dlouhodobě neúnosné podmínky VZP, a proto s ní nepodepsala novou smlouvu na poskytování ošetřovatelské péče. Od dubna také propustila část sester, které se po zdravotní stránce klientům věnovaly.

VZP, u které je pojištěno 80 procent obyvatel domova, následně do Sobotína poslala agenturu domácí péče šumperské charity, která poskytuje terénní domácí péči. Diakonie tvrdí, že podávání léků patří do ošetřovatelské služby a zajišťovat ji tedy mohou jen zdravotní sestry. Proto spoléhala na ošetřovatelky z charity.

Lékař: Některým lidem šlo kvůli nepodávání léků o život

Ty však léky podávaly jen dvěma nemohoucím klientům, kterým to předepsal lékař. Výsledkem bylo, že desítky dalších seniorů zůstaly odkázány na pomoc rodin, nebo musely dokonce vydržet bez léků.

Podle praktického lékaře Alana Všetečky, který má v zařízení přes 70 pacientů, přitom hrozilo u některých lidí ohrožení zdraví. Podávání léků klientům považuje za povinnost zaměstnanců domova.

„Rodiny, které mají své nemocné příbuzné doma, taky podávají léky a žádná za to nechce peníze. Je to vlastně jejich povinnost. To samé platí pro diakonii. Zvlášť když jí rodiny věnovaly svoji důvěru i nemalé finanční částky. Je to stejné, jaky kdyby někdo svévolně přestal dědečkovi podávat doma léky. Několika lidem šlo v Sobotíně o život,“ uvedl.

Diakonie s VZP bojuje o výši úhrad na platy sester

Vinu vidí na straně domova i VZP, která podle mluvčího Oldřicha Tichého dokonce sama zvažovala podání trestního oznámení.

„Nynější policejní vyšetřování proto VZP logicky vítá. Policistům poskytneme veškeré informace, nepovažovali bychom ale za vhodné je ještě předtím zveřejňovat v médiích. Je v našem zájmu, aby se už nic podobného neopakovalo a naši klienti nebyli bráni jako rukojmí v zařízení, které se chce domoci vyšších úhrad, než jaké mají všichni ostatní,“ uvedl Tichý.

Ze 629 pobytových zařízení sociálních služeb, s nimiž má smlouvu, už se pojišťovna s 90 procenty z nich dohodla na kompromisních úhradách. V letošním roce bude poskytovatelům sociálních služeb platit maximálně 0,99 koruny za bod. Pokud však objem poskytnuté péče přesáhne sto procent, může úhrada spadnout až na 0,49 Kč za bod.

To je jednou z věcí, které šumperské diakonii vadí. Zjednodušeně řečeno to totiž znamená, že čím více ošetřovatelské péče senioři potřebují a spotřebují, tím více se jednotkové sazby, za které zdravotní sestry střediska pracují, snižují. Diakonie proto usiluje o navýšení úhrady za ošetřovatelskou péči na neregulovaných 1,12 Kč za bod, což je maximum, které umožňuje vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Spory mezi VZP a domovy pro seniory začaly už před dvěma lety. Ústavy podaly na VZP 57 žalob, i když řadu z nich později stáhly. V případech, které se dostaly k soudům, padaly rozdílné rozsudky - do konce prvního čtvrtletí roku 2014 zaznělo 12 verdiktů, z toho osm bylo ve prospěch VZP a čtyři pro domovy. Dodnes řeší soudy asi deset dalších sporů.

,