Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc opět pohřbila tisíce mrtvých, jejich hroby ustoupily výstavišti

  20:03aktualizováno  20:03
Olomoucké parky a Výstaviště Flora ve svém podzemí ukrývaly mimo jiné i masové vojenské hroby. Odhalil to archeologický výzkum souvisejí s nynější modernizací výstaviště. Část nalezených ostatků město nyní uložilo při pietním aktu na hřbitově v Neředíně.

Hrob na hřbitově v městské části Neředín, v němž je nyní uložena část lidských ostatků nalezených pod Výstavištěm Flora. (28. listopadu) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Šlo o pozůstatky lidí, kteří byli pohřbeni v místech někdejšího olomouckého vojenského hřbitova. Své mrtvé zde měli také katolíci, evangelíci a židé.

Dnes na místě těchto hřbitovů stojí parky a olomoucké Výstaviště Flora. Na tisíce hrobů zde archeologové narazili při vykopávkách souvisejících s jeho modernizací.

Proměna Výstaviště Flora

Takzvaný záchranný archeologický výzkum začal na Floře už v létě 2012. Předcházel zde rozsáhlé přestavbě hlavního pavilonu A a také vybudování zcela nové správní budovy. Nová tvář výstaviště, ke které patří i nové parkoviště a vjezd, by se lidem měla podle posledních informací ukázat už na jaře příštího roku.

Na prvních zhruba tisíc hrobů zde archeologové narazili loni a na počátku roku 2013. Patřily k někdejšímu civilnímu katolickému hřbitovu. S pohřby se v místech dnešních městských parků náležících k Výstavišti Flora začalo už v roce 1785.

Mrtví u sebe měli růžence či zasklené svaté obrázky

Nová Flora

Za 210 milionů korun se olomoucké výstaviště dočká zmodernizovaného pavilonu A či nové správní budovy.

Přibude i nové parkoviště pro bezmála stovku aut a deset autobusů, celý areál bude mít i nový vjezd.

Hotovo by mělo být v dubnu 2014.

"Svatomořická a svatomichalská farnost tehdy začaly pohřbívat právě v prostoru při výpadovce z města před Terezskou bránou. A to naproti Hostinci U Dřevěného zvonu, proto se zde také ujal název Hřbitov U Dřevěného zvonu," upřesňuje historii těchto míst Peter Kováčik, ředitel společnosti Archaia Olomouc. Právě ta měla záchranný výzkum u Flory spolu s olomouckým národním památkovým ústavem na starosti.

Mrtví, jejichž ostatky zde archeologové objevili, byli pohřbeni prostě v pytlích či rubáších. Často u sebe měli drobné náboženské milodary jako jsou křížky, růžence či zasklené svaté obrázky.

"Objevilo se však zde i několik cínových rakví, ve kterých se dochovaly zbytky šatů, obuvi či pohřebních věnců. Kromě toho se nám podařilo odkrýt pozůstatky domku hrobníka a márnice," doplňuje archeolog společnosti Archaia Vít Hadrava.

V masových hrobech byly ostatky desítek lidí

V 19. století se ovšem pohřebiště nedaleko centra města výrazně rozšířilo. Vedle katolického sem totiž postupně přibyl také vojenský, evangelický a nakonec i židovský hřbitov.

"Vojenský hřbitov ukončil svou funkci roku 1969, všechny civilní hřbitovy byly v provozu až do roku 1901. K jejich zrušení a částečnému přeložení došlo až v roce 1926," dodává Kováčik.

Při další etapě výzkumu pod jižní částí nového pavilonu A narazili badatelé v březnu a dubnu roku 2013 na dalších čtyři sta hrobů. "Náležely k vojenskému hřbitovu. Hroby zde byly velmi často masové s deseti až čtyřiceti převážně mužskými jedinci," uvádí Kováčik.

Zkoumání dalších nalezených kostí potrvá ještě roky

Výzkum však odhalil, že těsně před svým zánikem posloužil vojenský hřbitov i k uložení civilistů. A to včetně žen a dětí.

Kromě samostatných hrobů však Flora ukrývala také dvě velká úložiště, v nichž byly ostatky dalších zhruba čtyř tisíc lidí. Podle Kováčika jde o kosti, které sem byly už v minulosti přemístěny z původních hrobů. Právě tyto ostatky jsou od čtvrtka uloženy na neředínském hřbitově.

Dalším nálezům z Flory se nyní věnují badatelé. "Archeologické a antropologické zpracování bude trvat ještě několik let," uzavírá prozatím Kováčik.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz