Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc opět pohřbila tisíce mrtvých, jejich hroby ustoupily výstavišti

  20:03aktualizováno  20:03
Olomoucké parky a Výstaviště Flora ve svém podzemí ukrývaly mimo jiné i masové vojenské hroby. Odhalil to archeologický výzkum souvisejí s nynější modernizací výstaviště. Část nalezených ostatků město nyní uložilo při pietním aktu na hřbitově v Neředíně.

Hrob na hřbitově v městské části Neředín, v němž je nyní uložena část lidských ostatků nalezených pod Výstavištěm Flora. (28. listopadu) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Šlo o pozůstatky lidí, kteří byli pohřbeni v místech někdejšího olomouckého vojenského hřbitova. Své mrtvé zde měli také katolíci, evangelíci a židé.

Dnes na místě těchto hřbitovů stojí parky a olomoucké Výstaviště Flora. Na tisíce hrobů zde archeologové narazili při vykopávkách souvisejících s jeho modernizací.

Proměna Výstaviště Flora

Takzvaný záchranný archeologický výzkum začal na Floře už v létě 2012. Předcházel zde rozsáhlé přestavbě hlavního pavilonu A a také vybudování zcela nové správní budovy. Nová tvář výstaviště, ke které patří i nové parkoviště a vjezd, by se lidem měla podle posledních informací ukázat už na jaře příštího roku.

Na prvních zhruba tisíc hrobů zde archeologové narazili loni a na počátku roku 2013. Patřily k někdejšímu civilnímu katolickému hřbitovu. S pohřby se v místech dnešních městských parků náležících k Výstavišti Flora začalo už v roce 1785.

Mrtví u sebe měli růžence či zasklené svaté obrázky

Nová Flora

Za 210 milionů korun se olomoucké výstaviště dočká zmodernizovaného pavilonu A či nové správní budovy.

Přibude i nové parkoviště pro bezmála stovku aut a deset autobusů, celý areál bude mít i nový vjezd.

Hotovo by mělo být v dubnu 2014.

"Svatomořická a svatomichalská farnost tehdy začaly pohřbívat právě v prostoru při výpadovce z města před Terezskou bránou. A to naproti Hostinci U Dřevěného zvonu, proto se zde také ujal název Hřbitov U Dřevěného zvonu," upřesňuje historii těchto míst Peter Kováčik, ředitel společnosti Archaia Olomouc. Právě ta měla záchranný výzkum u Flory spolu s olomouckým národním památkovým ústavem na starosti.

Mrtví, jejichž ostatky zde archeologové objevili, byli pohřbeni prostě v pytlích či rubáších. Často u sebe měli drobné náboženské milodary jako jsou křížky, růžence či zasklené svaté obrázky.

"Objevilo se však zde i několik cínových rakví, ve kterých se dochovaly zbytky šatů, obuvi či pohřebních věnců. Kromě toho se nám podařilo odkrýt pozůstatky domku hrobníka a márnice," doplňuje archeolog společnosti Archaia Vít Hadrava.

V masových hrobech byly ostatky desítek lidí

V 19. století se ovšem pohřebiště nedaleko centra města výrazně rozšířilo. Vedle katolického sem totiž postupně přibyl také vojenský, evangelický a nakonec i židovský hřbitov.

"Vojenský hřbitov ukončil svou funkci roku 1969, všechny civilní hřbitovy byly v provozu až do roku 1901. K jejich zrušení a částečnému přeložení došlo až v roce 1926," dodává Kováčik.

Při další etapě výzkumu pod jižní částí nového pavilonu A narazili badatelé v březnu a dubnu roku 2013 na dalších čtyři sta hrobů. "Náležely k vojenskému hřbitovu. Hroby zde byly velmi často masové s deseti až čtyřiceti převážně mužskými jedinci," uvádí Kováčik.

Zkoumání dalších nalezených kostí potrvá ještě roky

Výzkum však odhalil, že těsně před svým zánikem posloužil vojenský hřbitov i k uložení civilistů. A to včetně žen a dětí.

Kromě samostatných hrobů však Flora ukrývala také dvě velká úložiště, v nichž byly ostatky dalších zhruba čtyř tisíc lidí. Podle Kováčika jde o kosti, které sem byly už v minulosti přemístěny z původních hrobů. Právě tyto ostatky jsou od čtvrtka uloženy na neředínském hřbitově.

Dalším nálezům z Flory se nyní věnují badatelé. "Archeologické a antropologické zpracování bude trvat ještě několik let," uzavírá prozatím Kováčik.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Najdete na iDNES.cz