Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holčička s kostmi ze skla bude opět chodit. Díky lékařům z Přerova

  21:15aktualizováno  21:15
Přerov bude ve čtvrtek dějištěm unikátní operace. Lékaři v místní nemocnici jako jediní v zemi mají na programu zákrok, který pomůže šestileté Veronice Hambálkové k tomu, aby se poprvé v životě postavila na vlastní nohy. Veronika od narození trpí extrémní lomivostí kostí.

Veronika s maminkou Ivetou. | foto: Tomáš FraitMAFRA

Veronika kvůli vzácné nemoci žije se svými rodiči v křehkém příběhu plném obav ze zlomenin. Má velice slabé nožky. Její kosti neunesou téměř žádnou váhu, rizikové je i oblékání ponožek. Teď má ale naději na životní obrat k lepšímu.

Jeho strůjcem bude ve čtvrtek coby hlavní operatér sedmatřicetiletý ortoped Karel Ročák. S křehkými kostmi se v celé zemi stejně jako Veronika podle něj perou zhruba dvě desítky dětí. Dívenka má za sebou už kolem dvaceti zlomenin.

„Verunka proto nemůže chodit, rodinu to velice trápí. Je to vzácné onemocnění. Vyskytuje se ve dvou formách. Při té závažnější se děti de facto ani nenarodí. Plod umírá, kosti se lámou už v těhotenství,“ říká Ročák. Lehčí formou trpí právě Veronika. „Jinak je to normální šikovná holka, není zde postižen intelekt. Jen ty kosti nás zlobí,“ dodává ortoped.

Dívce pomohou tři unikátní zákroky

Drobná dívenka pozoruje novinářskou návštěvu v ochranném objetí své matky, bělmo bystrých velkých očí má lehce namodralé. Právě podle toho lékař určil diagnózu sotva Veroniku rodiče přinesli do jeho ordinace. Byl jí tehdy necelý rok.

„První zlomeninu měla už v porodnici. Třetí den po narození ji měřili a přitom zlomili nožku. Podruhé se jí to zlomilo ve stejném místě,“ popisuje tichým hlasem Verunčina matka Iveta Hambálková. Dál toho už moc nenamluví, vzpomínky ji evidentně bolí.

Fotogalerie

Nyní má ovšem její dcera naději, že by se už na začátku příštího roku mohla poprvé postavit na vlastní nohy. Pomoci k tomu má série tří unikátních zákroků. Jeden už má Veronika za sebou.

Lékaři v přerovské nemocnici jako vůbec první v České republice postupují dle zhruba dva roky starého manuálu kanadských kolegů. „Využijeme toho, že dlouhé kosti v nohou jsou duté, zevnitř je vyztužíme hřebem. Ten kost podrží a pojistí, aby dále rostla rovně. Hřeb je teleskopický, jak dítě roste, vysouvá se. Pokřivenou kost je třeba v několika místech přeříznout, aby se dala zjednodušeně řečeno po částech na ten hřeb navléknout jako korálky,“ líčí Ročák.

Ve čtvrtek ráno bude od zhruba čtvrt na osm dívence spolu s desetičlenným týmem zpevňovat levý bérec, nemoc jí uprostřed ohnula holeň téměř do pravého úhlu. Hned první operaci Veronika podle Ročáka zvládla výborně, lékaři jí vyspravili levou stehenní kost.

„Hned druhý den si sedla. Moc nám to pomohlo. Při každé změně počasí jí nožky strašně bolí, každá ta zlomenina. Teď bolí jen prohnutá místa. To, co je odoperované, už ne,“ říká otec malé pacientky Jiří Hambálek.

Poslední operace proběhne na podzim

Jako jeden z pilířů péče o Veroniku označuje především hlídání, aby o ni někdo nezavadil. I to pro ni totiž znamená velké riziko. „Když jí jednou sundali sádru, kost se jí zlomila znovu. Je to nepředstavitelné. Kdo to nezažil, tak nepochopí. Nemůže chodit. Musíte jí vysvětlit, že ji nožky prozatím neudrží,“ vybavuje si Hambálek útrapy z Verunčina křehkého života. „Nikdy jsme si nic takového nedovedli představit. Ze začátku to byl dost velký problém, teď už jsme se s tím sžili.“

Ročákovou pravou rukou bude při čtvrteční operaci profesor Jan Poul z brněnské fakultní nemocnice. Chválí jak svého o generaci mladšího kolegu, tak i novou metodu kanadských lékařů. „Dříve se výztuha zaváděla přes kolenní kloub. To pak ale v koleni dráždilo a selhávalo,“ podotýká.

Trojice unikátních zákroků, jež mají Veronice pomoci na nohy, se zřejmě uzavře letos na podzim. Lékaři se přitom zaměří na pravou nohu, současně chtějí zpevnit kosti ve stehně i v holeni. Přelomovým by se pak pro dívenku s velkýma očima mohl stát začátek příštího roku.

„Vyčkáme, až se vše zhojí a pak ji postavíme v podpůrných ortézách na nohy. Dokážete si představit štěstí toho dítěte, které téměř celý život leží a najednou může stát a dívat se kolem sebe? To jsou naše vize. Nyní jsme na začátku,“ uzavírá prozatím Poul.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Najdete na iDNES.cz