Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní pravěké sídliště v Přerově komunisté zničili stavbou paneláků

  14:05aktualizováno  14:05
Pro někoho nejvýznamnější archeologická lokalita, pro jiného zase komplex paneláků, který připomíná socialistickou výstavbu. To jsou dvě tváře přerovské místní části Předmostí. Viníkem tohoto stavu je minulý režim, který unikátní naleziště nenávratně zničil.

Archeolog z Muzea Komenského v Přerově Zdeněk Schenk v Předmostí v lokalitě Skalka v prehistorickému sídlišti lovců mamutů. - Archeologové z Muzea Komenského v Přerově Zdeněk Schenk (na snímku) a Jan Mikulík začali odkrývat revizní zjišťovací sondu v Předmostí v lokalitě Skalka v prehistorickému sídlišti lovců mamutů. Na konci 19. století zde byla objevena tábořiště lovců mamutů z doby před 27 až 26 tisíci lety. Tím se tato oblast dostala do světových učebnic dějepisu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Výstavba největšího přerovského sídliště, které začalo vznikat v osmdesátých letech minulého století, naprosto změnila podobu původní obce.

Z tehdejších venkovských domů zůstal jen barokní chrám, fara, škola, hřbitov a několik ulic a během stavby tehdejší plánovači zničili jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit světového významu, známou svými nálezy ostatků prehistorických zvířat, zejména mamutů.

"Předmostí je nyní téměř zničeno ať už těžbou spraše na výrobu cihel, či moderní zástavbou," řekl Jiří Svoboda z Akademie věd České republiky.

Pohled na to, co s unikátním pravěkým archeologickým nalezištěm v Přerově-Předmostí udělali komunisté.Pohled na to, co s unikátním pravěkým archeologickým nalezištěm v Přerově-Předmostí udělali komunisté.

Pohled na to, co s unikátním pravěkým archeologickým nalezištěm v Přerově-Předmostí udělali komunisté. foto: Luděk Peřina, MF DNES

Že jde z hlediska archeologie o jedinečné naleziště se přitom v té době už dávno vědělo. "Mamutí kosti se zde nalézaly odpradávna. V 16. století se o kostech obrů zmiňuje ve své Gramatice Jan Blahoslav," popsal přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Za počátek seriózního zájmu o naleziště se však obecně považuje rok 1879, kdy vojenský lékař V. Svoboda upozornil badatele Jindřicha Wankela na bezohledné rabování cenných nálezů. Právě Wankel zahájil o rok později první výzkumné práce, během kterých narazil na početné skupiny kostí, mamutích stoliček nebo klů. Vykopal také osamocenou lidskou dolní čelist.

Záhy se do Předmostí sjela řada fundovaných i amatérských historiků. Od roku 1882 tam kopal Karel Jaroslav Maška, který zde objevil slavný hromadný hrob lovců mamutů, v dalších letech Jan Knies, F. Koudelka a zejména Martin Kříž. "Nedostatkem byl často nekoordinovaný výzkum a ukládání nálezů na různá místa. Wankelovy skončily v Olomouci, Maška ty své odvážel do Nového Jičína, kde učil na reálce," říká Schenk.

Úlomky zvířecích kostí nalezené na unikátním archeologickém nalezišti v Přerově-Předmostí, které jsou staré asi 26 tisíc let.

Úlomky zvířecích kostí nalezené na unikátním archeologickém nalezišti v Přerově-Předmostí, které jsou staré asi 26 tisíc let. foto: Luděk Peřina, MF DNES

Archeologické metody koncem devatenáctého století nebyly podle něj ještě na dostatečné výši. Výkopy ke konci dvacátého století pak už měly naopak spíše záchranný charakter.

Nyní se archeologové do Předmostí vrátili a znovu zde intenzivně bádají. Slibují si, že se jim podaří nalézt kosterní pozůstatky časně moderních lidí neboli homo sapiens. Takový nález by znamenal milník ve světové archeologii (více o čtěte zde).

Otázkou, k jejímuž vyřešení by výzkum také mohl přispět, dodnes zůstává, kolik paleolitických osídlení bylo v Předmostí vlastně odhaleno. Historik Karel Absolon totiž hájil stanovisko jedné kulturní vrstvy, naopak badatelé pozdější uvažují o více paleolitických kulturách.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK SE ZNALOSTÍ CAD

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz