Škola prof. Vejdovského pro děti s poškozením zraku vznikla už v roce 1954 v Litovli. V roce 2012 se přestěhovala do nového areálu v Olomouci (snímek ze slavnostního otevření). Teď má právně zaniknout.

Škola prof. Vejdovského pro děti s poškozením zraku vznikla už v roce 1954 v Litovli. V roce 2012 se přestěhovala do nového areálu v Olomouci (snímek ze slavnostního otevření). Teď má právně zaniknout. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Po svátcích už nebudete. Kraj nadělil unikátní škole podivné sloučení

  • 4
Jsou to teprve dva roky, co se podařilo otevřít v Olomouci unikátní mateřskou a základní školu profesora Vejdovského pro slabozraké a už ji od ledna čeká sloučení. Týden před Vánocemi o tom rozhodl Olomoucký kraj. Formální zmizení renomované školy se ale nelíbí Nadaci profesora Vejdovského.

Novou školu, jejíž vybudování přišlo na čtvrt miliardy a dětem se otevřela teprve před dvěma lety, převezme k 1. lednu pod svá křídla Střední škola Svatý Kopeček.

Ta bude nástupnickou organizací. I přesto, že je menší a navíc se musí vystěhovat ze svých prostor, v nichž nyní sídlí. Naopak renomovaná škola pro slabozraké právně zanikne a její jméno zmizí.

Ke sloučení obou zařízení je dle kraje hned několik důvodů, mimo jiné jde o úspory, lepší využití školy pro slabozraké a právě nucené stěhování školy na Svatém Kopečku. Ta ke konci roku musí vyklidit prostory, které patří Olomouckému arcibiskupství. Tyto argumenty ale Nadace prof. Vejdovského zpochybňuje.

„Jsme přesvědčeni, že Základní a mateřské škole V. Vejdovského toto sloučení nic nepřinese. Škola má kapacitu naplněnou a kraj také nic neušetří. Pouze právně zanikne škola s 60letou tradicí, převedou se novostavby a pozemky v hodnotě čtvrt miliardy korun na nový subjekt,“ popisuje situaci předsedkyně správní rady Nadace prof. Vejdovského Olga Sýkorová.

Sloučení nedává vůbec v ničem smysl, kritizuje nadace

Za nesmyslné považuje sloučení unikátní školy se středoškolským zařízením, která má pouze pět žáků se zrakovým postižením.

„Běžnější je slučování střední školy se střední školou,“ dodává. Podle ní se navíc nedá mluvit o úspoře financí, protože škola na Kopečku se musí přestěhovat tak jako tak do objektu na ulici Táboritů.

„V Hejčíně je plno, uniká mi smysl sloučení, když se žáci z Kopečku stejně stěhují jinam,“ říká Sýkorová.

Podle mluvčí kraje Kamily Navrátilové sloučením vznikne škola, která nabídne žákům se speciálními potřebami předškolní, základní i střední vzdělávání. Kraj se ve svém rozhodnutí odvolává na žádost nadace, která v červenci poukázala na to, že slabozrakých žáků na škole ubývá a zbývající místa zaplňují děti s jiným postižením.

„Ano, to jsme skutečně udělali. Smyslem bylo zvýšit počet žáků se zrakovými vadami, a ne sloučit školy. S tím zásadně nesouhlasíme. Rozšíření vzdělávání o nabídku střední školy by bylo možné za zcela jiných podmínek, v současné době však není možné, neboť kapacita školy, tedy i učeben, je naplněná,“ vysvětluje Sýkorová.

Školu za čtvrt miliardy převezme ústav s majetkem za 4 miliony

Z celého problému přitom vypichuje především hodnotu majetku, kterým obě školy disponují.

„Školu s majetkem čtvrt miliardy spolkne škola s majetkem čtyři miliony,“ říká Sýkorová.

Podle Navrátilové k žádnému přesunu majetku školy nedojde, protože příspěvkové organizace jej nevlastní. Majetek tak zůstane ve správě hejtmanství.

„Movitý a nemovitý majetek bude škole k 1. 1. 2015 předán k hospodaření. To v praxi znamená, že jej příspěvková organizace může využít k účelu, ke kterému je zřízena, tedy ke vzdělávání,“ dodává.

Hejtman: Stojím si za tím, žádným dětem se újma neděje

Sýkorová však oponuje, že majetek sice patří kraji, ale hospodařit s ním mohla škola.

„Nyní o něm bude rozhodovat vedení školy na Kopečku,“ říká. Nelíbí se jí přitom ani způsob, jakým zastupitelé rozhodli.

„Návrh byl předložen 19 dní před procesem sloučení a před svátky. Rodiče dětí, které školu navštěvují, neměli možnost se vyjádřit.“

Nadace nyní otevřeným dopisem vyzvala hejtmana Jiřího Rozbořila o zrušení rozhodnutí, ten to ale odmítá.

„Hlasoval jsem pro sloučení a stojím si za tím. Myslím, že žádná újma dětem, ať už slabozrakým nebo jiným, se tady neděje,“ reagoval hejtman.