Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Špičková 3D tiskárna vyrobí pedál formule či kladivo z papíru

  12:53aktualizováno  12:53
Téměř cokoliv dokáže z oceli, hliníku a brzy i z titanu vyrobit 3D tiskárna, kterou si pořídila olomoucká univerzita. Laser v ní spéká vrstvičky kovu tisíckrát tenčí než jeden milimetr. Kromě toho tu navíc další stroje pracují i s papírem a plasty. Podobné vybavení na jednom místě jinde na Moravě nestojí.

Nasypat hliníkový prášek, řádově hodiny vrstvičku po vrstvičce spékat laserem, to vše v ochranné atmosféře dusíku. Tak vypadá základ receptu na kovové výrobky v ojedinělé 3D tiskárně ve Vědeckotechnickém parku Univerzity Palackého, která tu naplno funguje od začátku roku.

UPrint 3D, jedno z nejlépe vybavených zázemí pro trojrozměrný tisk na Moravě s tiskárnami na kov, plast, fotopolymer a papír, tu zabírá dvě stě metrů čtverečních. S kolegy je má v technickém oddělení na starost Hana Kubičková.

„Součástka o velikosti kolem deseti centimetrů se tiskne osm až deset hodin. Liší se to ale samozřejmě případ od případu,“ popisuje Kubičková.

Pro tuto chvíli už mají v UPrint 3D kus práce za sebou. Před každým tiskem je totiž potřeba stroj naprogramovat a vytvořit pro něj v počítači předlohu. Při plnění tiskárny kovovým práškem si na sebe člověk musí navíc vzít ochranný oblek.

„Je to prevence proti vdechnutí či zanesení do očí. Částice jsou malé, o rozměrech mikronů. Do organismu by mohly proniknout i skrz kůži,“ upozorňuje Kubičková.

Pro plánovaný tisk z titanu je potřeba získat argon

Jeden z kolegů se do bezpečnostního oděvu na ukázku nasouká. Přes filtry pro dýchání není možné rozeznat, co říká.

Olomoucká 3D tiskárna

„Když to máme na sobě dva, nerozumíme si, a tak jsme si vytvořili speciální znakovou řeč,“ směje se Kubičková.

Před tiskem z kovu je nutné v tiskárně nastavit ochrannou atmosféru z plynu. Nyní je v ní pro výrobu z hliníku natlakovaný dusík. Zhruba od května bude UPrint 3D disponovat i vzácným plynem argonem a bude tak moci tisknout také z titanu.

Na přípravu a modelování jedné součástky jsou podle Kubičkové celkově potřeba dny až týdny. Cena se u kovových modelů pohybuje v řádech tisíců až desetitisíců korun.

Stroj už vyráběl pedál pro formuli i součástku airsoftové zbraně

Tajemství „receptu“ na trojrozměrný tisk z papíru odhaluje Kubičková v sousední místnosti připomínající obyčejnou kancelář. Základní ingrediencí jsou listy papíru. Stroj každý z nich zjednodušeně řečeno potírá lepidlem, vyřezává je do potřebného tvaru a poté ohromnou silou stlačuje. A tak pořád dál, dokud jednotlivé vrstvy nenaskládá do požadovaného tvaru.

De facto stejně fungují i tiskárny na plast. Jen s tím rozdílem, že papírové modely mohou být i vícebarevné.

„Jedna firma chtěla na veletrhu ukázat model své výrobní linky. Vytvořili jsme vizualizaci a z papíru ji klidně barevně vymodelujeme,“ dodává ředitel Vědeckotechnického parku Jiří Herinek.

Papírové výrobky jsou překvapivě pevné. Například kladívkem se dá velmi slušně ťuknout, figurky zvířátek stojí pevně na čtyřech nohách. Podle hmatu by člověk ani napoprvé nepoznal, že jde o papír.

„Dají se z něj dělat i prototypy jednodušších součástek se závity, jež jdou i sešroubovat,“ líčí Kubičková.

Kromě v počítači vytvořených předloh 3D tiskárna vyrábí i kopie existujících věcí, například obtížně dostupné náhradní díly. K jejich převedení do stroje používá 3D skener. V UPrint 3D tak například vyráběli pedál pro formuli či součástku airsoftové zbraně.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Chartista Hradílek ukončil pod tlakem rodiny hladovku proti Zemanovi

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil hladovku, kterou držel 17 dní na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše...Další z rubriky

Olomouc kvůli nákaze pokácí další alej, místo jasanů pak vysází habry

(Ilustrační snímek)

Olomoucká alej, která je od roku 2013 vysázená podél nové větve tramvajové tratě na Švýcarském nábřeží, půjde k zemi....

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Přerov mohl dostat za panelák miliony, kvůli obavám z ubytovny jej zbourá

Osmipatrový panelový dům známý v Přerově jako Chemik čeká demolice.

Debaty o budoucnosti padesát let starého přerovského paneláku, který se do paměti místních vryl jako Chemik, v pondělí...Najdete na iDNES.cz