Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita otevřela zakázaný bufet, parkoviště pro pacienty zatím nebude

  9:24aktualizováno  9:24
Univerzita Palackého otevřela po dvou letech bufet v opravené části Teoretických ústavů. Našla cestu, jak u toho neporušit dotační podmínky, jež komerční provoz zapovídají. Stejným zákazem škola dříve odůvodňovala i to, proč veřejnosti neotevře poloprázdné parkoviště. Teď zjistila, že u něj omezení neplatí. Své rozhodnutí v tomto případě ale nezmění.
Univerzita našla způsob, jak otevřít „zakázaný“ bufet v nově opravené části Teoretických ústavů. Ilustrační snímek

Univerzita našla způsob, jak otevřít „zakázaný“ bufet v nově opravené části Teoretických ústavů. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Podle dotačních podmínek Evropské unie, která projekt spolufinancovala, nesmí škola za služby na nově opravené půdě pět let inkasovat žádné peníze. Zákaz by se přitom na bufet měl vztahovat ještě přes dva roky, škola však službu pro studenty a zaměstnance, kteří se otevření dožadovali, nakonec rozšířila, aniž by při tom dotační podmínky porušovala.

Stejným omezením přitom vedení školy před časem zdůvodňovalo, proč nechává ležet „ladem“ takřka kompletní přilehlé terasovité parkoviště pro 430 vozů, které by mohlo pomoci vyřešit problémy s přeplněným areálem přilehlé Fakultní nemocnice.

Univerzita argumentovala, že jako placené jej provozovat nesmí, a zdarma tam auta pustit nechtěla z obavy, aby jej ihned nezaplnily vozy obyvatel z okolí. Jenže v souvislosti s hledáním cesty pro otevření bufetu, který chyběl studentům, pedagogům i zaměstnancům ústavů, škola nedávno zjistila, že se ohledně parkoviště zmýlila.

Kompletně jej totiž zaplatila ze svého a žádnou dotační podmínku tak v jeho provozu dodržovat nemusela. Přesto se jej zatím otevřít veřejnosti či pacientům nemocnice nechystá.

Škola za bufet nic nedostane

„V prostorách nových Teoretických ústavů máme například bufet, ale není v provozu. Nemůžeme dovnitř umístit ani automaty na kávu či bagety,“ líčil předloni děkan lékařské fakulty Milan Kolář, když vysvětloval přísné dotační podmínky na „nekomerční“ provoz staveb podpořených evropskými penězi.

Cesta k dřívějšímu otevření se však nakonec našla. „V případě bufetu panovala po určitou dobu nejistota, zda je možné v nově vybudovaném prostoru provozovat stravovací služby,“ říká mluvčí univerzity Radek Palaščák.

„Z tohoto důvodu si Univerzita Palackého nechala zpracovat nezávislý posudek auditora - daňového poradce, který se k této možnosti vyjádřil kladně. UP následně vyhlásila řádnou veřejnou soutěž na provozování stravovacích služeb.“

Zásadní totiž je, že za provoz bufetu univerzita nebude inkasovat žádné peníze, takže klíčovou dotační podmínku neporuší.

Omezení pro parkoviště neplatí

Mezitím však vyšlo také najevo, že se škola zmýlila ohledně parkoviště v areálu, u kterého rovněž argumentovala stejným omezením a nechávala jej proto uzavřené veřejnosti. Kdyby jej totiž chtěla otevřít i pro pacienty nemocnice a propojit s areálem špitálu, od nějž parkoviště od dokončení dělí betonové zábrany, musela by jej zpoplatnit stejně, jako se platí za stání v nemocnici.

Jenže nyní se ukázalo, že parkoviště univerzita vybudovala ze svého a podmínka o nekomerčním využití se na něj tedy nikdy nevztahovala.

„Situace v případě parkoviště je odlišná. Parkoviště leží na pozemku UP a bylo vybudováno z prostředků univerzity,“ potvrdil Palaščák.

Zároveň ale připomíná, že parkoviště bylo součástí celého projektu. „Od počátku byla stavba parkoviště prováděna za účelem umožnit parkování zaměstnanců, případně studentů fakulty. Takový byl záměr a zároveň podmínka projektu, díky kterému parkoviště vzniklo.“

Jinými slovy - přestože je napojeno (nyní zablokovanými) cestami na areál nemocnice, pro pacienty se s ním příliš nepočítá.

„Podmínkou bylo, že zajistíme stání pro zaměstnance a studenty. Tento cíl se daří fakultě plnit,“ říká Palaščák.

O parkovišti rozhodne nové vedení

Na parkoviště je dnes možný vjezd jen s parkovací kartou, kterou vydává univerzita. V běžné dny bývá vozy zaměstnanců či studentů zaplněné ani ne z poloviny. Uvolnění míst v areálu nemocnice však podle Palaščáka přece jen pomáhá, protože zaměstnanci už parkují přednostně zde a „nezabírají“ místo v areálu či jeho blízkém okolí.

„Nové parkoviště lékařské fakulty tak přispívá k tomu, že mají pacienti a návštěvníci FNOL lepší možnost zaparkovat přímo v areálu nemocnice, ideálně v blízkosti kliniky, na kterou směřují,“ podotkl mluvčí školy.

Zda někdy na parkoviště budou moci vjet i pacienti, však zatím není podle děkana fakulty Koláře jasné. V plánech pro nejbližší dobu to škola nemá.

„To je otázka pro nové vedení, které to bude řešit. Umím si představit, že například horní část parkoviště vyhradíme pro vlastníky karet a část pro veřejnost. Ale jak říkám, to už bude řešit další vedení.“
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Ústecký šéf k aféře „filmujícího“ Kučery: Aroganci sudích pěstují kluby

Radim Klečka (ve žlutém) z Opavy přihrává kolem J. C. Fullera z Olomoucka. V...

Nedotknutelnost a aroganci rozhodčích si pěstujeme sami, reaguje generální manažer ústeckého klubu Tomáš Hrubý na...

Další z rubriky

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Neznámý příběh válečných sirotků. V Rusku je zachránili naši legionáři

Nejprve byli sirotci, jichž se legionáři v Rusku ujali, roztroušeni po různých...

Jeho pátrání trvá už téměř 30 let. Šéf olomoucké legionářské jednoty odkrývá osudy sirotků, které v Rusku za války...

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz