Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita otevřela zakázaný bufet, parkoviště pro pacienty zatím nebude

  9:24aktualizováno  9:24
Univerzita Palackého otevřela po dvou letech bufet v opravené části Teoretických ústavů. Našla cestu, jak u toho neporušit dotační podmínky, jež komerční provoz zapovídají. Stejným zákazem škola dříve odůvodňovala i to, proč veřejnosti neotevře poloprázdné parkoviště. Teď zjistila, že u něj omezení neplatí. Své rozhodnutí v tomto případě ale nezmění.
Univerzita našla způsob, jak otevřít „zakázaný“ bufet v nově opravené části Teoretických ústavů. Ilustrační snímek

Univerzita našla způsob, jak otevřít „zakázaný“ bufet v nově opravené části Teoretických ústavů. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Podle dotačních podmínek Evropské unie, která projekt spolufinancovala, nesmí škola za služby na nově opravené půdě pět let inkasovat žádné peníze. Zákaz by se přitom na bufet měl vztahovat ještě přes dva roky, škola však službu pro studenty a zaměstnance, kteří se otevření dožadovali, nakonec rozšířila, aniž by při tom dotační podmínky porušovala.

Stejným omezením přitom vedení školy před časem zdůvodňovalo, proč nechává ležet „ladem“ takřka kompletní přilehlé terasovité parkoviště pro 430 vozů, které by mohlo pomoci vyřešit problémy s přeplněným areálem přilehlé Fakultní nemocnice.

Univerzita argumentovala, že jako placené jej provozovat nesmí, a zdarma tam auta pustit nechtěla z obavy, aby jej ihned nezaplnily vozy obyvatel z okolí. Jenže v souvislosti s hledáním cesty pro otevření bufetu, který chyběl studentům, pedagogům i zaměstnancům ústavů, škola nedávno zjistila, že se ohledně parkoviště zmýlila.

Kompletně jej totiž zaplatila ze svého a žádnou dotační podmínku tak v jeho provozu dodržovat nemusela. Přesto se jej zatím otevřít veřejnosti či pacientům nemocnice nechystá.

Škola za bufet nic nedostane

„V prostorách nových Teoretických ústavů máme například bufet, ale není v provozu. Nemůžeme dovnitř umístit ani automaty na kávu či bagety,“ líčil předloni děkan lékařské fakulty Milan Kolář, když vysvětloval přísné dotační podmínky na „nekomerční“ provoz staveb podpořených evropskými penězi.

Cesta k dřívějšímu otevření se však nakonec našla. „V případě bufetu panovala po určitou dobu nejistota, zda je možné v nově vybudovaném prostoru provozovat stravovací služby,“ říká mluvčí univerzity Radek Palaščák.

„Z tohoto důvodu si Univerzita Palackého nechala zpracovat nezávislý posudek auditora - daňového poradce, který se k této možnosti vyjádřil kladně. UP následně vyhlásila řádnou veřejnou soutěž na provozování stravovacích služeb.“

Zásadní totiž je, že za provoz bufetu univerzita nebude inkasovat žádné peníze, takže klíčovou dotační podmínku neporuší.

Omezení pro parkoviště neplatí

Mezitím však vyšlo také najevo, že se škola zmýlila ohledně parkoviště v areálu, u kterého rovněž argumentovala stejným omezením a nechávala jej proto uzavřené veřejnosti. Kdyby jej totiž chtěla otevřít i pro pacienty nemocnice a propojit s areálem špitálu, od nějž parkoviště od dokončení dělí betonové zábrany, musela by jej zpoplatnit stejně, jako se platí za stání v nemocnici.

Jenže nyní se ukázalo, že parkoviště univerzita vybudovala ze svého a podmínka o nekomerčním využití se na něj tedy nikdy nevztahovala.

„Situace v případě parkoviště je odlišná. Parkoviště leží na pozemku UP a bylo vybudováno z prostředků univerzity,“ potvrdil Palaščák.

Zároveň ale připomíná, že parkoviště bylo součástí celého projektu. „Od počátku byla stavba parkoviště prováděna za účelem umožnit parkování zaměstnanců, případně studentů fakulty. Takový byl záměr a zároveň podmínka projektu, díky kterému parkoviště vzniklo.“

Jinými slovy - přestože je napojeno (nyní zablokovanými) cestami na areál nemocnice, pro pacienty se s ním příliš nepočítá.

„Podmínkou bylo, že zajistíme stání pro zaměstnance a studenty. Tento cíl se daří fakultě plnit,“ říká Palaščák.

O parkovišti rozhodne nové vedení

Na parkoviště je dnes možný vjezd jen s parkovací kartou, kterou vydává univerzita. V běžné dny bývá vozy zaměstnanců či studentů zaplněné ani ne z poloviny. Uvolnění míst v areálu nemocnice však podle Palaščáka přece jen pomáhá, protože zaměstnanci už parkují přednostně zde a „nezabírají“ místo v areálu či jeho blízkém okolí.

„Nové parkoviště lékařské fakulty tak přispívá k tomu, že mají pacienti a návštěvníci FNOL lepší možnost zaparkovat přímo v areálu nemocnice, ideálně v blízkosti kliniky, na kterou směřují,“ podotkl mluvčí školy.

Zda někdy na parkoviště budou moci vjet i pacienti, však zatím není podle děkana fakulty Koláře jasné. V plánech pro nejbližší dobu to škola nemá.

„To je otázka pro nové vedení, které to bude řešit. Umím si představit, že například horní část parkoviště vyhradíme pro vlastníky karet a část pro veřejnost. Ale jak říkám, to už bude řešit další vedení.“
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Další z rubriky

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň, místy jsou až dva metry sněhu

(Ilustrační snímek).

Ze druhého na třetí stupeň z pěti zvýšila ve čtvrtek jesenická horská služba hodnocení lavinového nebezpečí v horách....

Najdete na iDNES.cz