Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita otevřela zakázaný bufet, parkoviště pro pacienty zatím nebude

  9:24aktualizováno  9:24
Univerzita Palackého otevřela po dvou letech bufet v opravené části Teoretických ústavů. Našla cestu, jak u toho neporušit dotační podmínky, jež komerční provoz zapovídají. Stejným zákazem škola dříve odůvodňovala i to, proč veřejnosti neotevře poloprázdné parkoviště. Teď zjistila, že u něj omezení neplatí. Své rozhodnutí v tomto případě ale nezmění.
Univerzita našla způsob, jak otevřít „zakázaný“ bufet v nově opravené části Teoretických ústavů. Ilustrační snímek

Univerzita našla způsob, jak otevřít „zakázaný“ bufet v nově opravené části Teoretických ústavů. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Podle dotačních podmínek Evropské unie, která projekt spolufinancovala, nesmí škola za služby na nově opravené půdě pět let inkasovat žádné peníze. Zákaz by se přitom na bufet měl vztahovat ještě přes dva roky, škola však službu pro studenty a zaměstnance, kteří se otevření dožadovali, nakonec rozšířila, aniž by při tom dotační podmínky porušovala.

Stejným omezením přitom vedení školy před časem zdůvodňovalo, proč nechává ležet „ladem“ takřka kompletní přilehlé terasovité parkoviště pro 430 vozů, které by mohlo pomoci vyřešit problémy s přeplněným areálem přilehlé Fakultní nemocnice.

Univerzita argumentovala, že jako placené jej provozovat nesmí, a zdarma tam auta pustit nechtěla z obavy, aby jej ihned nezaplnily vozy obyvatel z okolí. Jenže v souvislosti s hledáním cesty pro otevření bufetu, který chyběl studentům, pedagogům i zaměstnancům ústavů, škola nedávno zjistila, že se ohledně parkoviště zmýlila.

Kompletně jej totiž zaplatila ze svého a žádnou dotační podmínku tak v jeho provozu dodržovat nemusela. Přesto se jej zatím otevřít veřejnosti či pacientům nemocnice nechystá.

Škola za bufet nic nedostane

„V prostorách nových Teoretických ústavů máme například bufet, ale není v provozu. Nemůžeme dovnitř umístit ani automaty na kávu či bagety,“ líčil předloni děkan lékařské fakulty Milan Kolář, když vysvětloval přísné dotační podmínky na „nekomerční“ provoz staveb podpořených evropskými penězi.

Cesta k dřívějšímu otevření se však nakonec našla. „V případě bufetu panovala po určitou dobu nejistota, zda je možné v nově vybudovaném prostoru provozovat stravovací služby,“ říká mluvčí univerzity Radek Palaščák.

„Z tohoto důvodu si Univerzita Palackého nechala zpracovat nezávislý posudek auditora - daňového poradce, který se k této možnosti vyjádřil kladně. UP následně vyhlásila řádnou veřejnou soutěž na provozování stravovacích služeb.“

Zásadní totiž je, že za provoz bufetu univerzita nebude inkasovat žádné peníze, takže klíčovou dotační podmínku neporuší.

Omezení pro parkoviště neplatí

Mezitím však vyšlo také najevo, že se škola zmýlila ohledně parkoviště v areálu, u kterého rovněž argumentovala stejným omezením a nechávala jej proto uzavřené veřejnosti. Kdyby jej totiž chtěla otevřít i pro pacienty nemocnice a propojit s areálem špitálu, od nějž parkoviště od dokončení dělí betonové zábrany, musela by jej zpoplatnit stejně, jako se platí za stání v nemocnici.

Jenže nyní se ukázalo, že parkoviště univerzita vybudovala ze svého a podmínka o nekomerčním využití se na něj tedy nikdy nevztahovala.

„Situace v případě parkoviště je odlišná. Parkoviště leží na pozemku UP a bylo vybudováno z prostředků univerzity,“ potvrdil Palaščák.

Zároveň ale připomíná, že parkoviště bylo součástí celého projektu. „Od počátku byla stavba parkoviště prováděna za účelem umožnit parkování zaměstnanců, případně studentů fakulty. Takový byl záměr a zároveň podmínka projektu, díky kterému parkoviště vzniklo.“

Jinými slovy - přestože je napojeno (nyní zablokovanými) cestami na areál nemocnice, pro pacienty se s ním příliš nepočítá.

„Podmínkou bylo, že zajistíme stání pro zaměstnance a studenty. Tento cíl se daří fakultě plnit,“ říká Palaščák.

O parkovišti rozhodne nové vedení

Na parkoviště je dnes možný vjezd jen s parkovací kartou, kterou vydává univerzita. V běžné dny bývá vozy zaměstnanců či studentů zaplněné ani ne z poloviny. Uvolnění míst v areálu nemocnice však podle Palaščáka přece jen pomáhá, protože zaměstnanci už parkují přednostně zde a „nezabírají“ místo v areálu či jeho blízkém okolí.

„Nové parkoviště lékařské fakulty tak přispívá k tomu, že mají pacienti a návštěvníci FNOL lepší možnost zaparkovat přímo v areálu nemocnice, ideálně v blízkosti kliniky, na kterou směřují,“ podotkl mluvčí školy.

Zda někdy na parkoviště budou moci vjet i pacienti, však zatím není podle děkana fakulty Koláře jasné. V plánech pro nejbližší dobu to škola nemá.

„To je otázka pro nové vedení, které to bude řešit. Umím si představit, že například horní část parkoviště vyhradíme pro vlastníky karet a část pro veřejnost. Ale jak říkám, to už bude řešit další vedení.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Polárník Welzl zažil zlatou horečku a v důchodu vynalézal perpetuum mobile

Jan Eskymo Welzl se koncem 30. let 20. století usídlil v Dawson City v Kanadě,...

Zábřežský cestovatel, polárník, dobrodruh, lovec, zlatokop, ale také vynálezce, který se pokoušel sestrojit perpetuum...

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

Najdete na iDNES.cz