(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Úřady řeší, kde budou povinně pracovat lidé na dávkách. Míst je málo

  • 8
Na jednu stranu je to vítaná změna, na druhou nechtěný problém. Na lidi, kteří pobírají dávky hmotné nouze a pracují pro radnice v rámci takzvané veřejné služby, od ledna narazíte i jinde než jen na ulicích, v parcích či v nemocnicích. Města totiž musí všem zájemcům vyhovět a najít pro ně práci.

Dnes má veřejná služba spíše motivační funkci. Lidem v hmotné nouzi zůstává částka životního minima a v případě odpracovaných třiceti hodin si přilepší k vyplácené dávce. To se ale nyní mění. Kvůli nové právní úpravě bude od nového roku povinná pro všechny, kteří jsou v evidenci úřadů práce déle než dva měsíce.

"Od ledna však veřejná služba dostane sankční funkci. Pokud nezaměstnaný bude úřadem práce osloven a nenastoupí na veřejnou službu, bude mu dávka pomoci v hmotné nouzi odejmuta," popisuje Michal Majer, vedoucí odboru sociálních věcí na olomouckém magistrátu.

To znamená, že bude záležet na úřadu práce, kolik nezaměstnaných k výkonu takové služby osloví. Pokud jich bude příliš, může nastat problém.

"Nedokážeme teď odhadnout, co nás v lednu čeká. Nyní takto dokážeme najít práci asi 160 lidem v různých odvětvích. Podílejí se na údržbě města, v sociální oblasti či nemocnicích. A doufáme, že to to budeme zvládat i dál," popisuje například tajemník šumperské radnice Petr Holub. "Nechci teď strašit, ale pokud by ten počet narostl třeba na pět stovek, mohli bychom mít problém."

Přerov pošle lidi sportovnímu klubu, Olomouc třeba na Floru

Například v Přerově chtějí politici nezaměstnané posílat i na pomocné práce do Tělovýchovné jednoty Spartak. "Spartak má převážnou část svých pozemků ve výpůjčce od nás. Veřejná služba by probíhala právě v oblasti údržby těchto pozemků," popisuje náměstek primátora Dušan Hluzín.

Přerovský úřad práce podle něj v současné době eviduje okolo sedmi a půl tisíce nezaměstnaných, z toho zhruba tři tisíce uchazečů má trvalé bydliště v Přerově. "Lze tedy předpokládat, že okruh vykonavatelů veřejné služby se od příštího roku výrazně rozšíří," připomíná vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

"Já jsem sám zvědavý, jak tato záležitost dopadne. Prozatím ovšem máme zkušenost, že dlouhodobě nezaměstnaní nemají příliš zájem provádět veřejnou službu, i když v technických službách pro ně máme podmínky," podotkl jednatel Technických služeb města Přerova Václav Zatloukal.

Například Olomouc takto zaměstnává 228 lidí, především v rámci technických služeb, výstaviště Flora nebo správy lesů. Podle přerovského náměstka Hluzína si každopádně budou muset nezaměstnaní od ledna vybrat. Buď budou pracovat ve prospěch města, nebo přijdou o příjmy od státu.

"Ministerstvo jasně řeklo, že pokud lidé práce odmítnou, přijdou o dávky a stát za ně nebude platit ani pojištění," varuje Hluzín.