Starosta Opatovic na Hranicku Jaroslav Kuchař se obává, čím firma při rekultivaci lom zaveze. Nikdo prý nezaručí, že to bude hlína.

Starosta Opatovic na Hranicku Jaroslav Kuchař se obává, čím firma při rekultivaci lom zaveze. Nikdo prý nezaručí, že to bude hlína. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Úřady zakázaly zavážení Opatovického lomu, podle majitelů je ale nebezpečný

  • 4
Opatovický lom na Hranicku, jehož suchou část měla tento týden začít zavážet firma Kohout Invest, zůstane zatím netknutý. Inspektoři z ostravského báňského úřadu zakázali veškeré práce, a to minimálně do doby, než společnost předloží dokumenty, které odborníci potřebují k rozhodnutí.

Tři stovky místních lidí, kteří se podepsali pod petici proti zavážení a rekultivaci lomu, tak zatím mohou zůstat klidní.

Argumentují tím, že se místo za posledních dvacet let stalo výraznou a krajinářsky hodnotnou lokalitou a zásahy mohou ohrozit chráněné živočichy a ekosystém.

To však zástupci Kohout Invest odmítají a tvrdí, že pokud lom nezavezou, sesunou se dvě jeho stěny, které mohou někoho zranit.

"V lomu je vyhlášený nebezpečný stav. Naše společnost za to odpovídá - a my musíme přijmout opatření," říká Vladimír Košárek z firmy Kohout Invest, která má na lom těžební práva.

"Proto navrhujeme zavést stěny do čtyř pětin výšky. Do lomu je zakázaný vstup, ale lidé se sem v létě chodí koupat. Když se něco stane, zodpovídáme za to," dodává.

Starosta Opatovic Jaroslav Kuchař, který rozhodnutí úředníků přivítal, míní, že by práce v lomu měly začít až poté, co firma získá všechna povolení.

"Do té doby nikdo nemůže garantovat, čím lom zavezou. Přestože firma tvrdí, že to bude hlína nebo cihly, jde jen o její tvrzení," říká starosta.

Spor o to, jaký bude osud lomu, se táhne už od roku 2008, kdy Kohout Invest koupil těžební práva po zkrachovalém JZD Brusné a připravil plán k rekultivaci kamenolomu. Podle něj by se měla voda v lomu, hluboká až 35 metrů, odčerpat a prostor zavést.

Místo by se pak mělo znovu zatopit, ale jen do výšky tří a půl metru.

Rekultivace unikátní místo zničí, říkají místní

Právě proti tomu protestují zdejší občané. Více než tři stovky z nich podepsaly petici, ve které se staví proti zásahům do krajiny.

"Jedná se o lokalitu mimořádného významu s výskytem paleontologických nálezů," říká Alena Pavelková z petičního výboru, která se odvolává na Český svaz ochránců přírody ve Valašském Meziříčí.

opatovický lom

Je zatopený zhruba 20 let a do roku 1997 byl hluboký zhruba 9 metrů. O povodních však do něj obec svedla jeden z potoků a tím se jeho hloubka zvedla na 35 metrů.

Od počátku zůstává pod vodou kovová bouda osázená čerpadly, dva těžební bagry na pásech a spousta stromů. V současnosti se v lomu načerno koupou místní lidé a rovněž ho využívají i potápěči.

Žijí zde raci, rozmnožují se tu obojživelníci a je prokázáno, že místo navštěvují bobři.

Firma však oponuje svým posudkem od znalců na ochranu přírody. "Nemáme žádný záměr, takže není nic, co by mohlo kolidovat s ochranou přírody," říká Vladimír Košárek z projektového oddělení.

Plán na rekultivaci lomu zatím skončil loni v září na báňském úřadě, který přerušil jednání - a společnost vyzval, aby do konce února doplnila dokumenty a posudky, které jí chybějí k zahájení prací.

Vše se změnilo před koncem roku. Kohout Invest totiž vyhlásil takzvaný příkaz k odstranění nebezpečného stavu.

Podle obce tím však firma hodlá obejít pravidla a začít v lomu pracovat bez povolení. Proto se v pátek do lomu přišli podívat inspektoři báňského úřadu.

Nejsou přitom jedinými, kdo zavážení brání.

"Vydali jsme předběžné opatření, které jakoukoliv činnost v lomu zakazuje. Podle našeho stanoviska lom nepotřebuje zásahy. Tím myslím jak zavážení, tak i rekultivaci," říká ředitel olomoucké Inspekce životního prostředí Radek Pallós.

"Nejedná se o žádnou partyzánštinu," hájí se firma. "Rekultivace je povinnost daná horním zákonem."