Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci spojení s podezřelými zakázkami Olomouckého kraje končí

  17:03aktualizováno  17:03
Kauza podezřelých zakázek Olomouckého kraje, v nichž navíc figuroval i možný střet zájmů, končí odchodem dvou úředníků a současně bývalých tiskových mluvčí kraje Tomáše Kocycha a Ivo Hegera. Právě ti zakázky například na pořádání setkání veteránů či nákupy propagačních předmětů vyřizovali.
Kauza podezřelých zakázek Olomouckého kraje, v nichž navíc figuroval i možný střet zájmů, končí odchodem dvou úředníků. (ilustrační snímek)

Kauza podezřelých zakázek Olomouckého kraje, v nichž navíc figuroval i možný střet zájmů, končí odchodem dvou úředníků. (ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Policie přitom v případu zakázek, na něž upozornila další úřednice Olga Hrabalová se svým právníkem a ve kterých najaté firmy inkasovaly několikanásobek skutečných nákladů nebo vyúčtované práce neprovedly vůbec, dosud nikoho neobvinila. A odložila jej.

Dvojice úředníků bude  ale v jejím hledáčku i nadále. Hejtman Jiří Rozbořil na ně totiž v blízké době podá trestní oznámení.

"Celou kauzu jsem projednal s paní Hrabalovou i pány Hegerem a Kocychem. Na základě těchto jednání Ivo Heger na krajském úřadu od konce dubna již nepracuje a Tomáš Kocych odejde v září. Na úřadu končí po vzájemné dohodě," řekl na pondělní tiskové konferenci ředitel krajského úřadu Michal Malacka.

"Musím ctít právo a presumpci neviny, policie vyšetřování třikrát odložila. My jsme s policií spolupracovali a v lednu zahájili vnitřní kontrolu na dotčených úsecích, která byla zaměřena na zakázky v letech 2006 až 2013. V rámci zákoníku práce jsem měl pouze nástroj jednání s dotčenými lidmi, neboť zde nebyl žádný právní důvod k ukončení pracovního poměru, ať už by šlo o zjištěný trestný čin či nějaké samotné pracovněprávní důvody," dodal.

Oznámení podala úřednice, nyní se připojí hejtman

Doposud se policisté zakázkami zabývali na základě oznámení úřednice Olgy Hrabalové a jejího právníka Igora Kouteckého, který o nich prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím získal podrobné údaje. Policejní mluvčí Marie Štrbáková ale potvrdila, že vyšetřování bylo v první polovině dubna zastaveno.

"Případ je odložen, nebylo prokázáno, že by došlo k protiprávnímu jednání. Pokud ale nastanou nové skutečnosti, může být znovu otevřen a policisté opět zahájí prověřování," shrnula Štrbáková.

To se přitom velmi pravděpodobně stane už brzy. Tentokrát ale z popudu přímo hejtmana Jiřího Rozbořila.

"V nejbližší době podám na zmíněné dva pracovníky trestní oznámení. A to proto, že chci vědět, zda a jaká škoda krajskému úřadu vznikla a kdo konkrétně ji způsobil, anebo byl případ zastaven. Dodnes totiž nikdo, především policie, ani jedno z tohoto jasně neřekl," uvedl hejtman.

MF DNES se už dříve pokusila oba někdejší mluvčí kontaktovat. Tomáš Kocych reagovat odmítl a zavěsil telefon. Ivo Heger pak v prohlášení pro média uvedl, že kroky Hrabalové jsou motivovány snahou vynutit si zpět místo v kanceláři hejtmana, odkud musela po deseti letech odejít, když bylo její místo zrušeno.

Podle Hrabalové se tak ale stalo poté, co na podivné fakturování upozornila tehdejšího hejtmana Martina Tesaříka, jehož podpis na faktuře stojí.

"Policii jsem podal vysvětlení a věc byla podle dostupných údajů odložena s tím, že se žádný trestný čin nestal. Stejně tak neprokázala výraznější pochybení ani důkladná vnitřní kontrola, která se zabývala právě veřejnými zakázkami tiskového oddělení," dodal Heger.

Krajský úřad změnil pravidla

Že však navzdory odložení případu nebylo se zakázkami vše v pořádku dokazuje fakt, že krajský úřad zpřísnil systém vnitřní kontroly a přijal několik nových opatření.

"Provedli jsme změny v pracovním a organizačním řádu krajského úřadu, nad rámec povinností byl také přijat nový etický kodex zaměstnanců zmiňující body jako nestrannost a střet zájmů či korupce. A to jako součást vnitřních předpisů, které se týkají pracovněprávních vztahů," nastínil ředitel úřadu Malacka.

Je v něm podle něj zakotveno jednání úředníka tak, aby při jeho porušení mohl být postižen a to i v případě, kdy k tomu nestačí například trestní právo. "Bude tak možné pružněji reagovat na vzniklé situace. Také se uskuteční externí audit nastavení kontrolních procesů a mechanismů, aby do budoucna nemohla být zpochybněna interní kontrolní činnost," dodal Malacka.

"Budeme s ředitelem krajského úřadu dělat všechny kroky k tomu, aby se Olomoucký kraj dostal do lepšího světla. Tato kauza jednoznačně jeho dobré jméno poškozuje," doplnil Rozbořil.

Dle informací Hrabalové, jejího právníka a reportérů České televize Kocych a později Heger přidělovali v letech 2006 až 2012 zakázky například na pořádání setkání s veterány v hodnotě i statisíců korun firmám a sdružením, k nimž měli osobní vazby nebo je zakládali. Kromě toho byly kraji fakturovány několikanásobně vyšší částky než kolik položky jako pronájmy sálů či občerstvení skutečně stály.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Další z rubriky

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

Najdete na iDNES.cz