Kauza podezřelých zakázek Olomouckého kraje, v nichž navíc figuroval i možný střet zájmů, končí odchodem dvou úředníků. (ilustrační snímek)

Kauza podezřelých zakázek Olomouckého kraje, v nichž navíc figuroval i možný střet zájmů, končí odchodem dvou úředníků. (ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Úředníci spojení s podezřelými zakázkami Olomouckého kraje končí

  • 1
Kauza podezřelých zakázek Olomouckého kraje, v nichž navíc figuroval i možný střet zájmů, končí odchodem dvou úředníků a současně bývalých tiskových mluvčí kraje Tomáše Kocycha a Ivo Hegera. Právě ti zakázky například na pořádání setkání veteránů či nákupy propagačních předmětů vyřizovali.

Policie přitom v případu zakázek, na něž upozornila další úřednice Olga Hrabalová se svým právníkem a ve kterých najaté firmy inkasovaly několikanásobek skutečných nákladů nebo vyúčtované práce neprovedly vůbec, dosud nikoho neobvinila. A odložila jej.

Dvojice úředníků bude  ale v jejím hledáčku i nadále. Hejtman Jiří Rozbořil na ně totiž v blízké době podá trestní oznámení.

"Celou kauzu jsem projednal s paní Hrabalovou i pány Hegerem a Kocychem. Na základě těchto jednání Ivo Heger na krajském úřadu od konce dubna již nepracuje a Tomáš Kocych odejde v září. Na úřadu končí po vzájemné dohodě," řekl na pondělní tiskové konferenci ředitel krajského úřadu Michal Malacka.

"Musím ctít právo a presumpci neviny, policie vyšetřování třikrát odložila. My jsme s policií spolupracovali a v lednu zahájili vnitřní kontrolu na dotčených úsecích, která byla zaměřena na zakázky v letech 2006 až 2013. V rámci zákoníku práce jsem měl pouze nástroj jednání s dotčenými lidmi, neboť zde nebyl žádný právní důvod k ukončení pracovního poměru, ať už by šlo o zjištěný trestný čin či nějaké samotné pracovněprávní důvody," dodal.

Oznámení podala úřednice, nyní se připojí hejtman

Doposud se policisté zakázkami zabývali na základě oznámení úřednice Olgy Hrabalové a jejího právníka Igora Kouteckého, který o nich prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím získal podrobné údaje. Policejní mluvčí Marie Štrbáková ale potvrdila, že vyšetřování bylo v první polovině dubna zastaveno.

"Případ je odložen, nebylo prokázáno, že by došlo k protiprávnímu jednání. Pokud ale nastanou nové skutečnosti, může být znovu otevřen a policisté opět zahájí prověřování," shrnula Štrbáková.

To se přitom velmi pravděpodobně stane už brzy. Tentokrát ale z popudu přímo hejtmana Jiřího Rozbořila.

"V nejbližší době podám na zmíněné dva pracovníky trestní oznámení. A to proto, že chci vědět, zda a jaká škoda krajskému úřadu vznikla a kdo konkrétně ji způsobil, anebo byl případ zastaven. Dodnes totiž nikdo, především policie, ani jedno z tohoto jasně neřekl," uvedl hejtman.

MF DNES se už dříve pokusila oba někdejší mluvčí kontaktovat. Tomáš Kocych reagovat odmítl a zavěsil telefon. Ivo Heger pak v prohlášení pro média uvedl, že kroky Hrabalové jsou motivovány snahou vynutit si zpět místo v kanceláři hejtmana, odkud musela po deseti letech odejít, když bylo její místo zrušeno.

Podle Hrabalové se tak ale stalo poté, co na podivné fakturování upozornila tehdejšího hejtmana Martina Tesaříka, jehož podpis na faktuře stojí.

"Policii jsem podal vysvětlení a věc byla podle dostupných údajů odložena s tím, že se žádný trestný čin nestal. Stejně tak neprokázala výraznější pochybení ani důkladná vnitřní kontrola, která se zabývala právě veřejnými zakázkami tiskového oddělení," dodal Heger.

Krajský úřad změnil pravidla

Že však navzdory odložení případu nebylo se zakázkami vše v pořádku dokazuje fakt, že krajský úřad zpřísnil systém vnitřní kontroly a přijal několik nových opatření.

"Provedli jsme změny v pracovním a organizačním řádu krajského úřadu, nad rámec povinností byl také přijat nový etický kodex zaměstnanců zmiňující body jako nestrannost a střet zájmů či korupce. A to jako součást vnitřních předpisů, které se týkají pracovněprávních vztahů," nastínil ředitel úřadu Malacka.

Je v něm podle něj zakotveno jednání úředníka tak, aby při jeho porušení mohl být postižen a to i v případě, kdy k tomu nestačí například trestní právo. "Bude tak možné pružněji reagovat na vzniklé situace. Také se uskuteční externí audit nastavení kontrolních procesů a mechanismů, aby do budoucna nemohla být zpochybněna interní kontrolní činnost," dodal Malacka.

"Budeme s ředitelem krajského úřadu dělat všechny kroky k tomu, aby se Olomoucký kraj dostal do lepšího světla. Tato kauza jednoznačně jeho dobré jméno poškozuje," doplnil Rozbořil.

Dle informací Hrabalové, jejího právníka a reportérů České televize Kocych a později Heger přidělovali v letech 2006 až 2012 zakázky například na pořádání setkání s veterány v hodnotě i statisíců korun firmám a sdružením, k nimž měli osobní vazby nebo je zakládali. Kromě toho byly kraji fakturovány několikanásobně vyšší částky než kolik položky jako pronájmy sálů či občerstvení skutečně stály.