Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úroda švestek a jablek v Olomouckém kraji? Někde jásají, jinde je bída

  10:59aktualizováno  10:59
Obrovské rozdíly v úrodě švestek a především jablek zažívají letos lidé na různých místech Olomouckého kraje. Přitom počasí se příliš nelišilo a v letních měsících bylo dlouhodobé spalující sucho téměř všude. Ale zatímco někde mají nejhorší úrodu za několik posledních let, jinde to tak špatné není.
Úroda švestek a jablek se v Olomouckém kraji téměř nevysvětlitelně liší. Zatímco někde je špatná, často jen o kousek jinde si ji pochvalují. (ilustrační snímek)

Úroda švestek a jablek se v Olomouckém kraji téměř nevysvětlitelně liší. Zatímco někde je špatná, často jen o kousek jinde si ji pochvalují. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Sklizeň se rozběhla naplno. V některých lokalitách jsou rozdíly téměř nevysvětlitelné," uvedl tajemník Ovocnářské unie České republiky Roman Chaloupka. Podle něj hrály velkou roli obdobné faktory jako v jiných krajích republiky.

"V době květu bylo hodně mokro a terén se podmáčel. To způsobilo opadání části plodů především tam, kde je málo propustná půda a dlouho drží vlhko. Naopak později to pomohlo v obdobích horka, když půda držela déle vodu," popisuje Chaloupka.

V lokalitách, kde nepršelo v období opylení, je úroda vyšší. Platí, že odrůdy, které se sklízejí nejpozději, dají nejlepší úrodu, i když ne všude. Ovocnáři ale upozorňují, že úrodu mohou poškodit mrazy, protože sklizeň se může kvůli pozdějšímu zrání opozdit. Někde se podepsaly negativně kroupy nebo na jaře mrazové pásy, kudy se protáhly mrazy, i když už několik desítek metrů od nich nemrzlo.

"Pokud to shrneme, celková úroda je nakonec lepší než v předchozích třech letech. Z dlouhodobého pohledu je to slabě pod průměrem," shrnul Chaloupka.

V Týnu nic moc, ač v nedalekých Opatovicích je úroda slušná

Například Zemědělské družstvo Podhradí v Týnu nad Bečvou na Přerovsku hlásí výrazně nižší úrodu, než je dlouhodobý průměr.

"Úroda bude zhruba o třetinu nižší, než jsme předpokládali. Je to obdobné jak u švestek, tak jablek. Hrušky nejsou téměř žádné," popsal sadař družstva Antonín Ryšánek. Podle něj je horší také kvalita. Jablka jsou mírně strupovitá, švestky po deštích v poslední době zase popraskaly. "Za posledních deset let je to druhá nejhorší úroda," shrnul Ryšánek.

Naopak sadař Bohumil Kučera z nedalekých Opatovic na Hranicku, který dodává na trh jablka v biokvalitě, si úrodu jablek pochvaluje.

"Po dvou mizerných letech je konečně slušná úroda," říká. Ani kvalita jablek není podle něj špatná. Kdybych to vzal v porovnání posledních desíti let, tak je střední až lepší," vysvětlil Kučera. Připisuje to především tomu, že bylo méně škůdců jak na jabloních, tak švestkách. "Loni a předloni se neměli jak namnožit, protože ovoce bylo málo," řekl Kučera.

Denisa Mezníková pěstující jabloně v Dolním Újezdu u Olomouce pak úrodu označuje za špatnou. "Je to velká bída, špatný rok. Loni, když byla úroda na mnoha místech hodně špatná, my jsme měli výbornou."

Na Úsovsku se zřejmě sklizeň jablek protáhne až do listopadu

V zemědělské společnosti Úsovsko patřící k největším pěstitelům jablek v Olomouckém kraji teď sklízí denně jablka kolem dvou stovek brigádníků. Šéf sadů Dušan Sedláček odhaduje, že kvůli nižší zralosti pozdních odrůd se sklizeň protáhne až do listopadu.

"Denně teď sklidíme 150 až 200 tun jablek. Odrůdy Šampion a Rubín protrháváme, protože ne všechna jablka jsou dostatečně zralá," uvedl Sedláček. Úrodu podle průběhu sklizně a toho, co je na stromech, označuje za výbornou, nejlepší za poslední čtyři roky.

"Budeme mít dostatek jablek jak pro naši výrobu müsli tyčinek, tak na prodej. Sklady budou zaplněné," pochvaluje si Sedláček.

Úsovsku se podle něj letos vyplácí, že velkou část sadů zavlažuje, takže stromy dostaly ke kořenům vodu i v době velkého sucha v letních měsících. Zdejším zemědělcům se také několikrát vyplatilo zakrýt stromy plachtami proti kroupám.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Najdete na iDNES.cz