Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úroda švestek a jablek v Olomouckém kraji? Někde jásají, jinde je bída

  10:59aktualizováno  10:59
Obrovské rozdíly v úrodě švestek a především jablek zažívají letos lidé na různých místech Olomouckého kraje. Přitom počasí se příliš nelišilo a v letních měsících bylo dlouhodobé spalující sucho téměř všude. Ale zatímco někde mají nejhorší úrodu za několik posledních let, jinde to tak špatné není.
Úroda švestek a jablek se v Olomouckém kraji téměř nevysvětlitelně liší. Zatímco někde je špatná, často jen o kousek jinde si ji pochvalují. (ilustrační snímek)

Úroda švestek a jablek se v Olomouckém kraji téměř nevysvětlitelně liší. Zatímco někde je špatná, často jen o kousek jinde si ji pochvalují. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Sklizeň se rozběhla naplno. V některých lokalitách jsou rozdíly téměř nevysvětlitelné," uvedl tajemník Ovocnářské unie České republiky Roman Chaloupka. Podle něj hrály velkou roli obdobné faktory jako v jiných krajích republiky.

"V době květu bylo hodně mokro a terén se podmáčel. To způsobilo opadání části plodů především tam, kde je málo propustná půda a dlouho drží vlhko. Naopak později to pomohlo v obdobích horka, když půda držela déle vodu," popisuje Chaloupka.

V lokalitách, kde nepršelo v období opylení, je úroda vyšší. Platí, že odrůdy, které se sklízejí nejpozději, dají nejlepší úrodu, i když ne všude. Ovocnáři ale upozorňují, že úrodu mohou poškodit mrazy, protože sklizeň se může kvůli pozdějšímu zrání opozdit. Někde se podepsaly negativně kroupy nebo na jaře mrazové pásy, kudy se protáhly mrazy, i když už několik desítek metrů od nich nemrzlo.

"Pokud to shrneme, celková úroda je nakonec lepší než v předchozích třech letech. Z dlouhodobého pohledu je to slabě pod průměrem," shrnul Chaloupka.

V Týnu nic moc, ač v nedalekých Opatovicích je úroda slušná

Například Zemědělské družstvo Podhradí v Týnu nad Bečvou na Přerovsku hlásí výrazně nižší úrodu, než je dlouhodobý průměr.

"Úroda bude zhruba o třetinu nižší, než jsme předpokládali. Je to obdobné jak u švestek, tak jablek. Hrušky nejsou téměř žádné," popsal sadař družstva Antonín Ryšánek. Podle něj je horší také kvalita. Jablka jsou mírně strupovitá, švestky po deštích v poslední době zase popraskaly. "Za posledních deset let je to druhá nejhorší úroda," shrnul Ryšánek.

Naopak sadař Bohumil Kučera z nedalekých Opatovic na Hranicku, který dodává na trh jablka v biokvalitě, si úrodu jablek pochvaluje.

"Po dvou mizerných letech je konečně slušná úroda," říká. Ani kvalita jablek není podle něj špatná. Kdybych to vzal v porovnání posledních desíti let, tak je střední až lepší," vysvětlil Kučera. Připisuje to především tomu, že bylo méně škůdců jak na jabloních, tak švestkách. "Loni a předloni se neměli jak namnožit, protože ovoce bylo málo," řekl Kučera.

Denisa Mezníková pěstující jabloně v Dolním Újezdu u Olomouce pak úrodu označuje za špatnou. "Je to velká bída, špatný rok. Loni, když byla úroda na mnoha místech hodně špatná, my jsme měli výbornou."

Na Úsovsku se zřejmě sklizeň jablek protáhne až do listopadu

V zemědělské společnosti Úsovsko patřící k největším pěstitelům jablek v Olomouckém kraji teď sklízí denně jablka kolem dvou stovek brigádníků. Šéf sadů Dušan Sedláček odhaduje, že kvůli nižší zralosti pozdních odrůd se sklizeň protáhne až do listopadu.

"Denně teď sklidíme 150 až 200 tun jablek. Odrůdy Šampion a Rubín protrháváme, protože ne všechna jablka jsou dostatečně zralá," uvedl Sedláček. Úrodu podle průběhu sklizně a toho, co je na stromech, označuje za výbornou, nejlepší za poslední čtyři roky.

"Budeme mít dostatek jablek jak pro naši výrobu müsli tyčinek, tak na prodej. Sklady budou zaplněné," pochvaluje si Sedláček.

Úsovsku se podle něj letos vyplácí, že velkou část sadů zavlažuje, takže stromy dostaly ke kořenům vodu i v době velkého sucha v letních měsících. Zdejším zemědělcům se také několikrát vyplatilo zakrýt stromy plachtami proti kroupám.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Mladík obdaroval za ukradené peníze matku a bratra, stíhá je policie

Ilustrační snímek

Hned tři členy rodiny z Přerovska vyšetřují nyní tamní policisté. Mladý zloděj zde ukradl peníze a poté za ně koupil...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Najdete na iDNES.cz