Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klíčová laboratoř v první linii. Její tým denně otestuje až 200 vzorků

  14:21
Každý den otestuje Ústav mikrobiologie v Olomouci až 200 vzorků na koronavirus. MF DNES měla možnost pozorovat, jak klíčová laboratoř pracuje.

Tmavé dveře, před nimiž stojíme, vedou do přetlakové komory. Za ní je laboratoř, ve které se už několik týdnů zpracovávají odebrané vzorky s podezřením na přítomnost nového druhu koronaviru.

„Běžně se tady vyšetřují vzorky na tuberkulózu,“ vypráví Taťána Štosová, mikrobioložka z Ústavu mikrobiologie Fakultní nemocnice Olomouc. Každý den v těchto laboratořích zpracují až dvě stovky vzorků.

Do testovací místnosti se osobně podívat nemůžeme. Má tam přístup jen velmi omezený okruh lidí, navíc s kompletní „výzbrojí“ ochranných pomůcek. Přes sklo vidíme několik strojů a laborantku, která zrovna některé vzorky připravuje k testování.

Ústav mikrobiologie

Pacientům odebraný materiál zpracovává laboratoř takzvanou PCR metodou, tedy polymerázovou řetězovou reakcí.

Ta se běžně používá k diagnostice i dalších virových onemocnění. V principu jde o to, že pokud je pacient pozitivní, musí se z odebraného materiálu pomocí chemických procesů získat virová RNA (kyselina ribonukleová), ta následně „nakopírovat“ do množství, ve kterém ji přístroje dokážou detekovat.

Výsledky měření vyhodnocují mikrobiologové již v jiné místnosti. Na obrazovce počítače analyzují křivky, z nichž vyčtou, zda je pacient infikovaný.

„Máme nastavený systém kontrol, abychom v případě, že náhodou v nějaké fázi testu došlo k chybě, ji včas odhalili,“ říká primářka Yvona Lovečková.

I testy je třeba testovat

K testování se používají speciální diagnostické sety, takzvané kity. Mikrobiologové přiznávají, že se z nich ale začíná stávat čím dál vzácnější zboží.

„Vyvíjíme permanentní aktivitu, abychom je od dodavatelů získali, protože testovacích laboratoří přibývá a všichni mají nároky. Máme dva hlavní dodavatele, ale i pár záložních. Doufáme, že kitů bude dost, “ říká Lovečková.

Jednotlivé typy kitů se navíc od sebe často liší citlivostí. Mikrobiologové je proto musí před každým ostrým použitím testovat na již prokazatelně pozitivních vzorcích, aby věděli, jak je používat a jak z nich číst výsledky.

I proto během probíhající pandemie hrají mezi desítkami laboratoří zapojených do testování klíčovou roli právě ty mikrobiologické. Díky bohatým zkušenostem totiž mnohdy dokážou vlastnosti existujících kitů samy vylepšovat.

„Díky jedné takové úpravě se nám nedávno například podařilo zvýšit jejich citlivost,“ popisují odborníci z týmu primářky Lovečkové.

Dva týmy, které se nesmí potkat

Ústav mikrobiologie funguje již řadu let a za běžného provozu pro fakultní nemocnici zpracovává vzorky odebrané pacientům, čímž pomáhá s diagnostikou chorob.

Kromě virů se zdejší experti běžně zabývají také bakteriemi nebo třeba plísněmi. S diagnostikou tak mají bohaté zkušenosti, jde o rutinní záležitost.

S šířením nového typu koronaviru se však fungování ústavu, v jehož čele stojí profesor Milan Kolář, zásadně proměnilo a stala se z něj jedna z páteřních organizací pro testování. I tak profesor Kolář upozorňuje, že podstata zůstává stejná. „Naše odpovědnost tady vždy byla, je a bude,“ říká.

Změnilo se však fungování laboratoří. „Jsme rozděleni na dvě skupiny, které se nepotkávají. Každá pracuje jiný den,“ říká další mikrobioložka Margita Bartková.

„Je to proto, kdyby byl někdo z nás pozitivní, nebo musel do karantény, aby nevypadla z provozu celá mikrobiologie,“ dodává Bartková. Podle lidí z ústavu to na podobném pracovišti ani jinak nejde.

„Nikdo ještě nic podobného nezažil“

I laborantky zapojené do testování na koronavirus jsou vyčleněné z běžného provozu ústavu.

„Potřebujeme, aby byly zkušené a měly grif. Nemůžeme si dovolit někoho teď zaučovat, nemůžeme si dovolit selhání,“ říká primářka Lovečková.

Přestože hygienická a ochranná opatření jsou na pracovišti jako mikrobiologická laboratoř i běžně na vysoké úrovní, kvůli koronaviru se ještě výrazně zpřísnila.

Profesor Kolář také upozorňuje, že za svou profesní dráhu se nikdy s podobnou situací nesetkal. „Nikdo z nás,“ dodává.

Jeho týmy totiž kromě vzorků na koronavirus nadále testují také pro potřeby fakultní nemocnice, která i přes upravený provoz nadále přijímá pacienty, kteří potřebují rychlou a přesnou diagnostiku.

Výsledky nejlépe ještě v den odběru

Při rozhovoru s mikrobiology si nelze nevšimnout, že právě práce pro nemocnici se podepsala na jejich přístupu. Jen málokdy například použijí slovo vzorek. Daleko častěji hovoří prostě o pacientech.

„Protože za každým jednotlivým vzorkem vidíme konkrétního člověka,“ vysvětluje mikrobioložka Štosová. „Kolikrát si už pamatujeme i jejich jména. Ke každému člověku proto přistupujeme s maximální pozorností, každý si ji zaslouží. Pokud máme třeba i nejmenší pochybnosti o správnosti výsledku, vzorek otestujeme jinou ověřovací metodou, abychom měli jistotu, že vydáme naprosto přesný výsledek.“

Za klíčové pracovníci laboratoře také považují, aby se k testovaným lidem výsledky dostaly co možná nejdříve. Nejlépe ještě v ten samý den, kdy jim byl vzorek odebraný. Ostatně z oken ústavu lze dohlédnout na parkoviště a frontu lidí u „odběrového“ stanu a autobusu.

Také proto v těchto dnech ústav zprovoznil SMS bránu, přes niž v okamžiku, kdy mikrobiologové potvrdí v systému výsledek testu, odešle pacientovi zprávu na mobilní telefon. I rychlost je totiž jednou ze zbraní proti nepříteli, u něhož se i zkušení mikrobiologové shodují, že pořád snáze vyjmenují všechno, co o něm nevědí, než naopak...

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Lidé nám lesy drancují, přemýšlejme o houbařských lístcích, vyzývá podnikatel

20. dubna 2024

Premium Na Slovensku je největším soukromým vlastníkem lesů, v Česku se Richard Benýšek soustředí hlavně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Vědci vyvinuli lepší jehly pro novou léčbu, která pomáhá i při poškození míchy

26. dubna 2024  12:14

Vědci z olomoucké Univerzity Palackého vyvinuli novou generaci jehel, které jsou určené pro nyní...

Developer chce u Přerova stavět haly za tři miliardy, pracovat tu má 2 500 lidí

26. dubna 2024  10:22

Obří zóna pro byznys má přibýt v blízké budoucnosti na okraji Přerova. Půjde o více než 110 tisíc...

Vědci nasadili do války s komáry drony a senzory, kalamity budou hlásit předem

26. dubna 2024  5:40

Vědci a obce v Litovelském Pomoraví využívají nejmodernější techniku, která má zamezit komářím...

Nebýt alkoholu, většinu času skoro nemáme co dělat, říká lékař z urgentu

25. dubna 2024

Premium Končí zde pacienti po mrtvici, infarktu, se zápalem plic, po otravě krve, závažných úrazech nebo po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...