Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úsvit a ANO chtějí dobýt radnice, připravují nábory nových členů

  9:45aktualizováno  9:45
Nábory členů, budování místních organizací v kraji a za necelý rok útok na místní radnice při komunálních volbách. To je další plán nových politických hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a ANO Andreje Babiše, která nyní uspěla na úkor tradičních stran a pronikla do Sněmovny.

Novým politickým stranám chybí členská základna, plánují nábory. | foto: Marek Burza

Do voleb nových zastupitelů zbývá zhruba tři čtvrtě roku, Úsvitu a ANO ovšem chybí pevná opora v regionech. Okamurovo hnutí zatím nemá v Olomouckém kraji žádné členy, uskupení Andreje Babiše jich v celém regionu eviduje přesně sto šest. Brzy se to podle jejich představitelů má změnit.

Nábor dalších členů by jim však podle politologa Stanislava Balíka z brněnské Masarykovy univerzity mohla zkomplikovat nečitelnost programu.

"To, že jsem morálně rozhořčen nad aktuálním stavem, vede možná k volební podpoře. Ale na to, aby se člověk stal členem strany a dlouhodobě pro ni pracoval, je to málo," míní politolog.

Na hodnocení šancí ANO či Úsvitu v komunálních volbách je podle něj ještě brzy.

Babišovy barvy hájí 106 lidí. Zatím

Zájem o členství v ANO už v regionu projevilo téměř tisíc lidí. Předseda hnutí v kraji Ladislav Okleštěk ale upozorňuje, že jde o lidi, kteří si o místo v ANO z podstatné části řekli již v létě před jeho úspěchem ve sněmovních volbách.

"Teď s nimi budeme mít pohovor a svoláme nějaké sezení. Poté budou postupně přijímáni," upřesňuje Okleštěk, starosta Výšovic na Prostějovsku a nově i poslanec v Babišových barvách.

Ty coby členové ANO nyní v regionu hájí přesně sto šest lidí. Kolik by jich po budoucích náborech nakonec mělo být, Okleštěk neumí říct.

"Nemáme cíl, kdy bychom ohledně počtu členů v kraji měli dosáhnout nějaké mety. Nejde o to mít extrémně velkou členskou základnu. Tím se holedbají dnešní politické subjekty, a kde jsou," naráží Okleštěk na dosavadní parlamentní strany.

Krajský šéf ANO předpokládá, že se jeho hnutí za necelý rok zapojí do bojů o křesla zastupitelů v komunálních volbách. Na kandidátkách dle Oklešťka nemusí být jen členové strany, ale i bezpartijní. Hromadné nábory proto ANO v kraji nechystá.

"Budeme pečlivě zvažovat, koho přijmeme. Jsme samozřejmě připraveni na to, že se k nám mohou dostat populisté, kteří by nás v reakci na výsledek voleb chtěli využít jako výtah," přemítá Okleštěk.

Před sebou má nyní i dobudování místní organizace Babišova hnutí v Jeseníku. Je to poslední okresní město regionu, kde chybí.

"Máme tam dostatečnou základnu členů a čekatelů na členství. Projednávali jsme technické záležitosti, abychom to tam zařídili," dodává.

Úsvit nemá členy, staví proto na sympatizantech strany

Více práce před sebou při budování krajské struktury mají v hnutí Úsvit, které vzniklo zhruba před pěti měsíci. V kraji zatím nemá ani jednoho člena či místní organizaci. O účast v komunálních volbách ovšem stojí.

"Na té struktuře se teď pracuje. Před volbami to z časových a logistických důvodů už nešlo vyřešit. Než bychom to šili horkou jehlou, počkali jsme na dobu po volbách, kdy se tomu budeme plně věnovat," líčí Radim Fiala, nově zvolený poslanec a také koordinátor Úsvitu v Olomouckém kraji.

Ani on však nemá představu o tom, kolik členů by jeho hnutí mělo v regionu nakonec mít. Při nulovém počtu členů Úsvitu tak nyní Fiala v regionu staví na jeho sympatizantech. Oficiální místní organizace hnutí v žádném z okresních měst kraje neexistují.

"Čekáme, až se ustanoví pravidla našich krajských struktur, abychom je poté mohli naplnit," říká Fiala k otázce budoucích náborů členů.

Podle politologa Balíka by však s nimi Úsvit a také ANO podnikatele Andreje Babiše (ten vlastní vydavatelství MAFRA, do kterého patří i portál iDNES.cz) mohly mít potíže kvůli svým nečitelným programům.

"Hlavním omezením pro tyto dvě strany bude, že nemají jasně vymezený ideový profil, kolem něhož by se členové, místní politici a voliči dlouhodobě sdružovali. Pokud něco takového nenajdou, tak budou mít velký problém," doplňuje Balík.

Má za to, že případným zájemcům o členství by mohla chybět i motivace. Fiala z Úsvitu si nic takového nemyslí. Je přesvědčený, že jejich program čitelný je a že lidé poznají, kam směřuje.

"Nejsou v něm populistické věci. Je založen na tom, že budeme pracovat a že budeme měnit zákony ve prospěch lidí a státu," uvedl poslanec.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Mladík obdaroval za ukradené peníze matku a bratra, stíhá je policie

Ilustrační snímek

Hned tři členy rodiny z Přerovska vyšetřují nyní tamní policisté. Mladý zloděj zde ukradl peníze a poté za ně koupil...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz