Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úsvit a ANO chtějí dobýt radnice, připravují nábory nových členů

  9:45aktualizováno  9:45
Nábory členů, budování místních organizací v kraji a za necelý rok útok na místní radnice při komunálních volbách. To je další plán nových politických hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a ANO Andreje Babiše, která nyní uspěla na úkor tradičních stran a pronikla do Sněmovny.

Novým politickým stranám chybí členská základna, plánují nábory. | foto: Marek Burza

Do voleb nových zastupitelů zbývá zhruba tři čtvrtě roku, Úsvitu a ANO ovšem chybí pevná opora v regionech. Okamurovo hnutí zatím nemá v Olomouckém kraji žádné členy, uskupení Andreje Babiše jich v celém regionu eviduje přesně sto šest. Brzy se to podle jejich představitelů má změnit.

Nábor dalších členů by jim však podle politologa Stanislava Balíka z brněnské Masarykovy univerzity mohla zkomplikovat nečitelnost programu.

"To, že jsem morálně rozhořčen nad aktuálním stavem, vede možná k volební podpoře. Ale na to, aby se člověk stal členem strany a dlouhodobě pro ni pracoval, je to málo," míní politolog.

Na hodnocení šancí ANO či Úsvitu v komunálních volbách je podle něj ještě brzy.

Babišovy barvy hájí 106 lidí. Zatím

Zájem o členství v ANO už v regionu projevilo téměř tisíc lidí. Předseda hnutí v kraji Ladislav Okleštěk ale upozorňuje, že jde o lidi, kteří si o místo v ANO z podstatné části řekli již v létě před jeho úspěchem ve sněmovních volbách.

"Teď s nimi budeme mít pohovor a svoláme nějaké sezení. Poté budou postupně přijímáni," upřesňuje Okleštěk, starosta Výšovic na Prostějovsku a nově i poslanec v Babišových barvách.

Ty coby členové ANO nyní v regionu hájí přesně sto šest lidí. Kolik by jich po budoucích náborech nakonec mělo být, Okleštěk neumí říct.

"Nemáme cíl, kdy bychom ohledně počtu členů v kraji měli dosáhnout nějaké mety. Nejde o to mít extrémně velkou členskou základnu. Tím se holedbají dnešní politické subjekty, a kde jsou," naráží Okleštěk na dosavadní parlamentní strany.

Krajský šéf ANO předpokládá, že se jeho hnutí za necelý rok zapojí do bojů o křesla zastupitelů v komunálních volbách. Na kandidátkách dle Oklešťka nemusí být jen členové strany, ale i bezpartijní. Hromadné nábory proto ANO v kraji nechystá.

"Budeme pečlivě zvažovat, koho přijmeme. Jsme samozřejmě připraveni na to, že se k nám mohou dostat populisté, kteří by nás v reakci na výsledek voleb chtěli využít jako výtah," přemítá Okleštěk.

Před sebou má nyní i dobudování místní organizace Babišova hnutí v Jeseníku. Je to poslední okresní město regionu, kde chybí.

"Máme tam dostatečnou základnu členů a čekatelů na členství. Projednávali jsme technické záležitosti, abychom to tam zařídili," dodává.

Úsvit nemá členy, staví proto na sympatizantech strany

Více práce před sebou při budování krajské struktury mají v hnutí Úsvit, které vzniklo zhruba před pěti měsíci. V kraji zatím nemá ani jednoho člena či místní organizaci. O účast v komunálních volbách ovšem stojí.

"Na té struktuře se teď pracuje. Před volbami to z časových a logistických důvodů už nešlo vyřešit. Než bychom to šili horkou jehlou, počkali jsme na dobu po volbách, kdy se tomu budeme plně věnovat," líčí Radim Fiala, nově zvolený poslanec a také koordinátor Úsvitu v Olomouckém kraji.

Ani on však nemá představu o tom, kolik členů by jeho hnutí mělo v regionu nakonec mít. Při nulovém počtu členů Úsvitu tak nyní Fiala v regionu staví na jeho sympatizantech. Oficiální místní organizace hnutí v žádném z okresních měst kraje neexistují.

"Čekáme, až se ustanoví pravidla našich krajských struktur, abychom je poté mohli naplnit," říká Fiala k otázce budoucích náborů členů.

Podle politologa Balíka by však s nimi Úsvit a také ANO podnikatele Andreje Babiše (ten vlastní vydavatelství MAFRA, do kterého patří i portál iDNES.cz) mohly mít potíže kvůli svým nečitelným programům.

"Hlavním omezením pro tyto dvě strany bude, že nemají jasně vymezený ideový profil, kolem něhož by se členové, místní politici a voliči dlouhodobě sdružovali. Pokud něco takového nenajdou, tak budou mít velký problém," doplňuje Balík.

Má za to, že případným zájemcům o členství by mohla chybět i motivace. Fiala z Úsvitu si nic takového nemyslí. Je přesvědčený, že jejich program čitelný je a že lidé poznají, kam směřuje.

"Nejsou v něm populistické věci. Je založen na tom, že budeme pracovat a že budeme měnit zákony ve prospěch lidí a státu," uvedl poslanec.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Jesenicko dalo Evropě „citrony severu“, po odsunu Němců upadly v zapomnění

Historický snímek jednoho z nejstarších stromů moravského sladkoplodého jeřábu,...

Před 200 lety vyšlechtili sadaři na Jesenicku unikátní moravský sladkoplodý jeřáb. V 19. století se rozšířil do celé...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Najdete na iDNES.cz