Novým politickým stranám chybí členská základna, plánují nábory.

Novým politickým stranám chybí členská základna, plánují nábory. | foto: Marek Burza

Úsvit a ANO chtějí dobýt radnice, připravují nábory nových členů

  • 0
Nábory členů, budování místních organizací v kraji a za necelý rok útok na místní radnice při komunálních volbách. To je další plán nových politických hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury a ANO Andreje Babiše, která nyní uspěla na úkor tradičních stran a pronikla do Sněmovny.

Do voleb nových zastupitelů zbývá zhruba tři čtvrtě roku, Úsvitu a ANO ovšem chybí pevná opora v regionech. Okamurovo hnutí zatím nemá v Olomouckém kraji žádné členy, uskupení Andreje Babiše jich v celém regionu eviduje přesně sto šest. Brzy se to podle jejich představitelů má změnit.

Nábor dalších členů by jim však podle politologa Stanislava Balíka z brněnské Masarykovy univerzity mohla zkomplikovat nečitelnost programu.

"To, že jsem morálně rozhořčen nad aktuálním stavem, vede možná k volební podpoře. Ale na to, aby se člověk stal členem strany a dlouhodobě pro ni pracoval, je to málo," míní politolog.

Na hodnocení šancí ANO či Úsvitu v komunálních volbách je podle něj ještě brzy.

Babišovy barvy hájí 106 lidí. Zatím

Zájem o členství v ANO už v regionu projevilo téměř tisíc lidí. Předseda hnutí v kraji Ladislav Okleštěk ale upozorňuje, že jde o lidi, kteří si o místo v ANO z podstatné části řekli již v létě před jeho úspěchem ve sněmovních volbách.

"Teď s nimi budeme mít pohovor a svoláme nějaké sezení. Poté budou postupně přijímáni," upřesňuje Okleštěk, starosta Výšovic na Prostějovsku a nově i poslanec v Babišových barvách.

Ty coby členové ANO nyní v regionu hájí přesně sto šest lidí. Kolik by jich po budoucích náborech nakonec mělo být, Okleštěk neumí říct.

"Nemáme cíl, kdy bychom ohledně počtu členů v kraji měli dosáhnout nějaké mety. Nejde o to mít extrémně velkou členskou základnu. Tím se holedbají dnešní politické subjekty, a kde jsou," naráží Okleštěk na dosavadní parlamentní strany.

Krajský šéf ANO předpokládá, že se jeho hnutí za necelý rok zapojí do bojů o křesla zastupitelů v komunálních volbách. Na kandidátkách dle Oklešťka nemusí být jen členové strany, ale i bezpartijní. Hromadné nábory proto ANO v kraji nechystá.

"Budeme pečlivě zvažovat, koho přijmeme. Jsme samozřejmě připraveni na to, že se k nám mohou dostat populisté, kteří by nás v reakci na výsledek voleb chtěli využít jako výtah," přemítá Okleštěk.

Před sebou má nyní i dobudování místní organizace Babišova hnutí v Jeseníku. Je to poslední okresní město regionu, kde chybí.

"Máme tam dostatečnou základnu členů a čekatelů na členství. Projednávali jsme technické záležitosti, abychom to tam zařídili," dodává.

Úsvit nemá členy, staví proto na sympatizantech strany

Více práce před sebou při budování krajské struktury mají v hnutí Úsvit, které vzniklo zhruba před pěti měsíci. V kraji zatím nemá ani jednoho člena či místní organizaci. O účast v komunálních volbách ovšem stojí.

"Na té struktuře se teď pracuje. Před volbami to z časových a logistických důvodů už nešlo vyřešit. Než bychom to šili horkou jehlou, počkali jsme na dobu po volbách, kdy se tomu budeme plně věnovat," líčí Radim Fiala, nově zvolený poslanec a také koordinátor Úsvitu v Olomouckém kraji.

Ani on však nemá představu o tom, kolik členů by jeho hnutí mělo v regionu nakonec mít. Při nulovém počtu členů Úsvitu tak nyní Fiala v regionu staví na jeho sympatizantech. Oficiální místní organizace hnutí v žádném z okresních měst kraje neexistují.

"Čekáme, až se ustanoví pravidla našich krajských struktur, abychom je poté mohli naplnit," říká Fiala k otázce budoucích náborů členů.

Podle politologa Balíka by však s nimi Úsvit a také ANO podnikatele Andreje Babiše (ten vlastní vydavatelství MAFRA, do kterého patří i portál iDNES.cz) mohly mít potíže kvůli svým nečitelným programům.

"Hlavním omezením pro tyto dvě strany bude, že nemají jasně vymezený ideový profil, kolem něhož by se členové, místní politici a voliči dlouhodobě sdružovali. Pokud něco takového nenajdou, tak budou mít velký problém," doplňuje Balík.

Má za to, že případným zájemcům o členství by mohla chybět i motivace. Fiala z Úsvitu si nic takového nemyslí. Je přesvědčený, že jejich program čitelný je a že lidé poznají, kam směřuje.

"Nejsou v něm populistické věci. Je založen na tom, že budeme pracovat a že budeme měnit zákony ve prospěch lidí a státu," uvedl poslanec.