Tovární areál na okraji Hranic na Přerovsku

Tovární areál na okraji Hranic na Přerovsku | foto: Archiv CTP

Do areálu Philips Hranice míří výrobci autodílů, zaměstnají 170 lidí

  • 7
Do obřího průmyslového areálu bývalé továrny Philips v Hranicích míří dvě nové firmy. Obě působí v automobilovém průmyslu a dodávají součásti pro značky Škoda či Hyundai. A obě také začnou nabírat zaměstnance - dělníky i střední management.

Do areálu někdejšího výrobce televizních obrazovek se stěhují společnosti Henniges Hranice a jihokorejská firma DAS. První spolupracuje se Škodovkou, druhá zase dodává sedadla do aut, například i nedalekému nošovickému Hyundaii. Obě firmy teď nabídnou práci lidem v Hranicích.

Henniges Hranice přijme v nejbližších měsících 150 nových zaměstnanců díky rozšíření provozu. Nyní u ní dělá zhruba 230 lidí. Hledat se budou hlavně zájemci o dělnické profese, ale i střední manažeři.

Philips v Hranicích

Továrna Philips měla být chloubou regionu, největším zaměstnavatelem a tahounem místní ekonomiky.

Místo toho rekordní zahraniční investice společné továrny firem Philips a LG na montáž televizí skončila fiaskem, když se začátkem roku 2006 závod dostal do finančních problémů a zkrachoval.

"Nové prostory umožní rozšíření výroby a využití skladových prostor především pro našeho klienta, firmu Škoda Auto, a další významné klienty z řad prestižních zahraničních výrobců automobilů," popisuje ředitel Henniges Hranice Zdeněk Piškytl.

Společnost vznikla na podzim loňského roku spojením Henniges Automotive, výrobce těsnění automobilů, antivibračních komponentů a obstřiků skel automobilů, a Jyco Europe, dodavatele těsnění pro evropský automobilový průmysl. V hranickém CTParku bude po rozšíření prostor využívat plochu o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních.

Další zaměstnance hodlá přijmout i nadnárodní společnost DAS, jež vyrábí sedadla do aut a další sedadlové doplňky. V hranickém průmyslovém areálu, který teď celý spravuje firma CTPark, si pronajala plochu téměř 6 500 metrů čtverečních a dala už práci sedmdesátce lidí.

"Tentokrát společnost nabere dalších 20 nových zaměstnanců. Přijmout je plánuje od července tohoto roku," popisuje Jana Bakešová, mluvčí CTParku.

Hranicím nová místa pomohou, míní šéf úřadu práce

Ředitel přerovského úřadu práce Michal Langoš považuje počet nových pracovních míst po dlouhé době za dobrou zprávu. "Sto sedmdesát míst je opravdu hodně a jistě to bude mít pro město přínos, navíc v době krize," míní.

V průmyslovém areálu CTParku Hranice v současné době působí i další zahraniční výrobní společnosti. V průběhu roku 2011 v něm zahájila výrobu na ploše více než 5 000 metrů čtverečních také společnost Medi-globe s produkcí zaměřenou na zdravotnictví a medicínu, zaměstnávající více než 180 lidí, a společnost Rolled Alloys, která obchoduje se speciálními kovovými slitinami a materiály a která v CTParku Hranice vybudovala centrálu pro svoje obchodní aktivity ve střední a východní Evropě.

Firma Etimex, jež se v areálu usídlila hned po krachu výrobce televizních obrazovek, hodlá rovněž své stávající výrobní prostory dále rozšiřovat.