V Domu přírody bude k vidění i dílo Rajská zahrada Františka Skály. Ta kombinuje podobu „venkovského dvorku i klášterní zahrady“ a jejím hlavním cílem je, aby se v ní lidé cítili příjemně. | foto: Vladislav Galgonek, MAFRA

U Sluňákova roste turistické lákadlo, Dům přírody Litovelského Pomoraví

  • 0
V centru ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku představili v těchto dnech unikátní turistické lákadlo - Dům přírody Litovelského Pomoraví. Lidem se expozice pod širým nebem, která skloubí krajinu a přírodu s díly známých českých výtvarníků, otevře v září.

„Olomouc má svou historii a velký význam, ale tvář města vytváří i okolní krajina. Nejzajímavější i ekologicky nejcennější je Litovelské Pomoraví. Chceme tedy ukázat, v jakém prostředí Olomouc vznikla,“ uvedl k „přírodní“ části areálu ředitel Sluňákova Michal Bartoš.

Dům přírody však také inspirovaly stavby několika českých výtvarníků - Miloše Šejna, Miloslava Fekara, Marcela Hubáčka a Františka Skály. Ten je autorem Rajské zahrady. Připomíná loď a podle Skály kombinuje podobu „venkovského dvorku i klášterní zahrady“ a jejím hlavním cílem je, aby se v ní lidé cítili příjemně.

„Má to být prostor založený na proporcích a mísení tvarů a světla, ruční práce v tradičních materiálech a nekonečného detailu,“ uvedl výtvarník. Zajímavostí je, že zdi jsou postaveny z přitesané opuky z rozebraného domu.

„Vidět takovou zeď je v současnosti vzácné, protože to málokdo umí,“ vyzdvihl Skála.

Zvon zesílí zurčení vody, k vidění bude i zuhelnatělý kmen

K Domu přírody náleží i netradiční ohniště ve tvaru spirály se zlatým řezem či Sluneční hora, na které pracuje výtvarník Miloš Šejn. Zatímco uvnitř návštěvníci spatří sochařská díla a bude tu i vzdušný a vodní zvon, který zesílí zurčení vody, zvenčí mohou vystoupat až na vrchol kopce.

Díla Domu přírody

„Všechny větší expozice mají část, která jde do lidského nitra, v hoře tuto funkci plní jeskyně. Pak však lze vylézt nahoru a pohlédnout do kraje,“ upozornil Bartoš s tím, že do budoucna bude kopec zatravněný a splyne s krajinou. Turisté si v areálu prohlédnou i zuhelnatělý kmen.

„Tyto kmeny najdete, když hrábnete do země kdekoliv v Pomoraví, zůstaly tu po posledním zalednění,“ vysvětlil Bartoš. Lesní chrám výtvarníka Miloslava Fekara zase poslouží jako učebna pro děti, které si tu budou moci vypálit keramiku v historických pecích.