Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hlubočkách jmenovali pár hodin před volbami novou radní

  15:22aktualizováno  15:22
Přestože už lidé volí nová zastupitelstva, někde se jen pár hodin před startem voleb scházela ta stará. Například v Hlubočkách na Olomoucku zvolili ve čtvrtek večer novou radní, místo bylo přitom v radě neobsazeno zhruba dva roky a ta kvůli tomu nemohla nic rozhodnout.

V Hlubočkách ještě zastupitelstvo na poslední chvíli natřikrát schvalovalo novou radní. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Teprve ve čtvrtek večer zvolili zastupitelé Yvonu Ponikelskou. Důvodem jsou nadcházející volby, po kterých bude až do zvolení nového vedení rozhodovat právě rada.

"Jsem rád, že se podařilo zastupitele přesvědčit, protože do zvolení nové rady a vedení obce přebírá rada kompetence zastupitelstva. Nám jde o dotace na kanalizaci a bude potřeba řešit během těch několika týdnů další důležité věci. Nebylo by dobré, aby obec byla zcela nefunkční," řekl starosta Hluboček Miroslav Dosoudil (SNK pravá alternativa).

Dlouho to ale vypadalo, že se zastupitelstvo rozejde a radní bude dál chybět. Neprošly dva návrhy, teprve třetí navržená Yvona Ponikelská (ODS) byla přijatelná pro potřebných osm zastupitelů. Navrhl ji exstarosta Jozef Krajčovič a také přidal rozhodující osmý hlas. "Přesvědčili mě, že je to potřebné," vysvětlil Krajčovič.

sledujte průběh volebního dne on-line

Ponikelskou chtěla koalice do rady už dřív. Jenže ona to odmítala. "Bylo to kvůli časové zaneprázdněnosti. Mám náročnou práci, rodinu. Teď je ale jiná situace, protože bez usnášeníschopné rady by se obec zastavila. Navíc je to opravdu jen na několik týdnů," shrnula.

V Jeseníku se poslední zastupitelstvo nesešlo

K zasedání zastupitelstva mělo dnes dopoledne dojít také v Jeseníku. Opozice protestující proti stavbě nákladného wellness centra chtěla prosadit, aby o všech záležitostech ohledně projektu už hlasovalo jen zastupitelstvo a nikoli rada.

V napnutém kalendáři si zasedání stanovil na páteční dopoledne. První den komunálních voleb je totiž podle zákona zároveň posledním dnem, kdy může zastupitelstvo zasednout.

Do zasedací síně ale přišlo pouhých dvanáct zastupitelů. Nepřítomná byla většina koalice, nedorazili ale ani tři opozičníci. "Zastupitelstvo není usnášeníschopné, takže v tuto chvíli nezasedáme a jde jen o přátelskou diskusi," uvedl starosta Petr Procházka.

Poté schytal výtky od opozice. "Divím se, že sem nepřišli lidé, kteří veřejně tvrdili, že s tím nemají problém," řekla Veronika Peštuková (Strana svobodných občanů).

"Velmi mě udivuje, že až na starostu nepřišel nikdo z vedení města a rady. Tím řekli, co si o celé věci myslí. Věřím, že si to voliči vyhodnotí," uvedl zastupitel Jaroslav Novotný.

Opozice mluví o ignoraci, koalice o volební kampani

Jan Jedlička ze Strany svobodných občanů obvinil vedení města z arogance moci. "My chceme zabránit, aby se někdy v příštích dnech nesešla rada a neodhlasovala ohledně wellnesscentra nevratný krok, po kterém už nebude možné megalomanský projekt zastavit," sdělil své obavy.

Starosta považuje páteční zasedání za zbytečné. "My jsme jasně řekli, že s tím, co si přeje opozice nemáme sebemenší problém. Bylo by ale stejně zbytečné o tom hlasovat teď, když za několik týdnů o tom stejně bude jednat nové zastupitelstvo. Je absurdní, jestli si někdo myslí, že něco kujeme za zády opozice," řekl Procházka.

Místostarosta Vladimír Cupal (Nezávislí) na zasedání vůbec nedorazil. "Dva roky o Wellnesscentru jednáme. Každý zastupitel měl prostor a určitě k tomu bude hned jednat i zastupitelstvo vzešlé z voleb. Já iniciativu opozice beru jako prodloužení jejich volební kampaně a na tom jsem se odmítl podílet," sdělil Cupal.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Najdete na iDNES.cz