Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hlubočkách jmenovali pár hodin před volbami novou radní

  15:22aktualizováno  15:22
Přestože už lidé volí nová zastupitelstva, někde se jen pár hodin před startem voleb scházela ta stará. Například v Hlubočkách na Olomoucku zvolili ve čtvrtek večer novou radní, místo bylo přitom v radě neobsazeno zhruba dva roky a ta kvůli tomu nemohla nic rozhodnout.

V Hlubočkách ještě zastupitelstvo na poslední chvíli natřikrát schvalovalo novou radní. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Teprve ve čtvrtek večer zvolili zastupitelé Yvonu Ponikelskou. Důvodem jsou nadcházející volby, po kterých bude až do zvolení nového vedení rozhodovat právě rada.

"Jsem rád, že se podařilo zastupitele přesvědčit, protože do zvolení nové rady a vedení obce přebírá rada kompetence zastupitelstva. Nám jde o dotace na kanalizaci a bude potřeba řešit během těch několika týdnů další důležité věci. Nebylo by dobré, aby obec byla zcela nefunkční," řekl starosta Hluboček Miroslav Dosoudil (SNK pravá alternativa).

Dlouho to ale vypadalo, že se zastupitelstvo rozejde a radní bude dál chybět. Neprošly dva návrhy, teprve třetí navržená Yvona Ponikelská (ODS) byla přijatelná pro potřebných osm zastupitelů. Navrhl ji exstarosta Jozef Krajčovič a také přidal rozhodující osmý hlas. "Přesvědčili mě, že je to potřebné," vysvětlil Krajčovič.

sledujte průběh volebního dne on-line

Ponikelskou chtěla koalice do rady už dřív. Jenže ona to odmítala. "Bylo to kvůli časové zaneprázdněnosti. Mám náročnou práci, rodinu. Teď je ale jiná situace, protože bez usnášeníschopné rady by se obec zastavila. Navíc je to opravdu jen na několik týdnů," shrnula.

V Jeseníku se poslední zastupitelstvo nesešlo

K zasedání zastupitelstva mělo dnes dopoledne dojít také v Jeseníku. Opozice protestující proti stavbě nákladného wellness centra chtěla prosadit, aby o všech záležitostech ohledně projektu už hlasovalo jen zastupitelstvo a nikoli rada.

V napnutém kalendáři si zasedání stanovil na páteční dopoledne. První den komunálních voleb je totiž podle zákona zároveň posledním dnem, kdy může zastupitelstvo zasednout.

Do zasedací síně ale přišlo pouhých dvanáct zastupitelů. Nepřítomná byla většina koalice, nedorazili ale ani tři opozičníci. "Zastupitelstvo není usnášeníschopné, takže v tuto chvíli nezasedáme a jde jen o přátelskou diskusi," uvedl starosta Petr Procházka.

Poté schytal výtky od opozice. "Divím se, že sem nepřišli lidé, kteří veřejně tvrdili, že s tím nemají problém," řekla Veronika Peštuková (Strana svobodných občanů).

"Velmi mě udivuje, že až na starostu nepřišel nikdo z vedení města a rady. Tím řekli, co si o celé věci myslí. Věřím, že si to voliči vyhodnotí," uvedl zastupitel Jaroslav Novotný.

Opozice mluví o ignoraci, koalice o volební kampani

Jan Jedlička ze Strany svobodných občanů obvinil vedení města z arogance moci. "My chceme zabránit, aby se někdy v příštích dnech nesešla rada a neodhlasovala ohledně wellnesscentra nevratný krok, po kterém už nebude možné megalomanský projekt zastavit," sdělil své obavy.

Starosta považuje páteční zasedání za zbytečné. "My jsme jasně řekli, že s tím, co si přeje opozice nemáme sebemenší problém. Bylo by ale stejně zbytečné o tom hlasovat teď, když za několik týdnů o tom stejně bude jednat nové zastupitelstvo. Je absurdní, jestli si někdo myslí, že něco kujeme za zády opozice," řekl Procházka.

Místostarosta Vladimír Cupal (Nezávislí) na zasedání vůbec nedorazil. "Dva roky o Wellnesscentru jednáme. Každý zastupitel měl prostor a určitě k tomu bude hned jednat i zastupitelstvo vzešlé z voleb. Já iniciativu opozice beru jako prodloužení jejich volební kampaně a na tom jsem se odmítl podílet," sdělil Cupal.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

Najdete na iDNES.cz