Zhoršení bezpečnosti a pořádku, takový byl podle lidí z Javorníku následek odstěhování policejní služebny. Město si proto nedávno najalo bezpečnostní agenturu. Ilustrační snímek

Zhoršení bezpečnosti a pořádku, takový byl podle lidí z Javorníku následek odstěhování policejní služebny. Město si proto nedávno najalo bezpečnostní agenturu. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Policie se odstěhovala, obec na udržení pořádku nasadila „černé šerify“

  • 51
Výtržníci, vandalové i opilci trápili několik let po zrušení stálé služebny policie obyvatele Javorníku na Jesenicku. Nakonec vedení města došla trpělivost a domluvilo si před dvěma měsíci hlídání pořádku s bezpečnostní agenturou. Ta je levnější než městská policie a pořádek v ulicích se opět daří udržet.

„Na zřízení a financování městské policie bychom neměli dost peněz, takže jsme šli pro nás nejschůdnější cestou,“ vysvětlila starostka Javorníku Irena Karešová.

Zpočátku agentura, za jejíž služby letos Javorník zaplatí 700 tisíc korun, řešila především výtržnosti, znečišťování města a porušování zákazu popíjení alkoholu na veřejném prostranství, především na náměstí Svobody, v blízkém parku a v prostoru pod zámkem.

„Denně jsme z těchto míst opakovaně vykazovali stále ty samé osoby, které se po několika týdnech podařilo z centra vytlačit,“ sdělil jednatel agentury Karel Murín.

Agentura úzce spolupracuje s policií a pomohla už také zadržet pachatele trestné činnosti a předala je policistům.

Odchod policie z Javorníku

Obvodní oddělení policie skončilo v Javorníku v listopadu 2011. Přestěhovalo se směrem do vnitrozemí do 12 kilometrů vzdálené Žulové. Hlavním důvodem byl zoufalý stav budovy, kde sídlilo obvodní oddělení v Javorníku. Na nákladnou rekonstrukci neměla policie peníze. V Žulové získala mnohem lepší objekt po cizinecké policii. V Javorníku je teď pouze služebna, kterou zaplatilo město. Policisté tam dojíždějí dvakrát týdně na několik hodin.

„V jednom případě šlo o pachatele, který přepadl ženu a odcizil jí tašku, v druhém případě se jednalo o zloděje, který kradl v místním obchodě,“ popsal Murín.

Lidé jsou s prací „černých šerifů“ spokojeni

Lidé si přítomnost agentury pochvalují. „Situace tady byla opravdu hodně špatná. Teď už se zase dá posedět na náměstí, maminky s kočárky se nemusí obloukem vyhýbat partám opilců. Černí šerifové jsou v ulicích vidět,“ pochvaluje si Petra Šteifová z Javorníku.

Souhlasí s ní také předseda místní Řecké obce v Javorníku Alexander Papageorgiu.

„Asociálové narušovali kulturní akce tak, že slušní lidé, kteří se přišli pobavit, odcházeli znechuceni domů. Teď se to začíná obracet k lepšímu,“ popsal Papageorgiu.

Pokrok vidí i kastelánka zámku Jánský vrch Kateřina Danielová. „Nepřizpůsobiví se scházeli u přístupového schodiště k zámku a návštěvníci je museli v uctivé vzdálenosti obcházet. Vandalové ničili zábradlí, rozhazovali odpadky, ničili zeleň. Požádala jsem město, aby na vandaly dohlédla bezpečnostní agentura. Musím říct, že zatím je klid,“ řekla Danielová.

Pro starostku jsou reakce lidí hlavním měřítkem. „Samozřejmě máme podepsanou s bezpečnostní agenturou smlouvu a sledujeme, jak ji plní. Nejdůležitější ale je, jak tuto službu vnímá široká veřejnost. Vesměs pozitivní ohlasy nám říkají, že zavést pořádkovou službu ve městě byl krok správným směrem,“ sdělila Karešová.

„Bez agentury by se situace vrátila do starých kolejí“

Podle ní jde hlavně o prevenci před zvyšováním kriminality v obci. „Bezpečnostní služba nemá a ani nemůže mít pravomoci jako státní nebo městská policie. S obvodním oddělením policie v Žulové však bude úzce spolupracovat,“ shrnula starostka.

„Většinou ale zabere už pouze fyzická přítomnost černých šerifů. Daří se vytlačovat z frekventovaných míst rizikové skupiny, lidé najednou nenechávají pobíhat volně své psy, zkrátka situace se opravdu zklidnila,“ dodala s tím, že po nastolení pořádku se agentura zaměří víc na prevenci.

„Pokud bychom s bezpečnostní agenturou dál nepokračovali, situace by se vrátila do starých kolejí,“ upozornila Karešová.

Služby bezpečnostní agentury už využívají i jinde

Stejná agentura zajišťuje pořádkovou službu například ve Velkých Opatovicích nebo v Jevíčku, což jsou městečka jen o málo větší než Javorník. V obou jsou se službami spokojeni.

„My jsme s pořádkovou službou začali už loni před létem a teď před letošními prázdninami jsme smlouvu po roce prodloužili. Po roce se situace u nás opravdu výrazně zklidnila. Kvitují to jak místní, tak návštěvníci,“ podotkl starosta Jevíčka Roman Müller.

Nově zřízená pořádková služba zajišťuje pro Javorník dodržování a kontrolu vybraných obecně závazných vyhlášek ohledně udržování klidu, bezpečnosti a pořádku. Provádí také dozor a pořádkovou službu při akcích ve městě.

Vedle samotného Javorníku zajíždí také do osad Zálesí, Travná, Bílý Potok, Horní Hoštice, Kohout a Račí Údolí.