Horská služba vyhlásila v Jesenikách třetí stupeň lavinového nebezpečí, za poslední dva dny totiž připadlo zhruba padesát centimetrů nového sněhu a navíc foukal silný vítr. (Ilustrační snímek)

Horská služba vyhlásila v Jesenikách třetí stupeň lavinového nebezpečí, za poslední dva dny totiž připadlo zhruba padesát centimetrů nového sněhu a navíc foukal silný vítr. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V Jeseníkách se zvýšilo nebezpečí lavin, na Ovčárně je 2,5 metru sněhu

  • 7
V Jeseníkách platí od pátečního rána opět třetí stupeň lavinového nebezpečí. Důvodem je intenzivní sněžení posledních dvou dní, během kterého napadlo zhruba půl metru nového sněhu, navíc foukal silný vítr.

"Od pátečního rána je kvůli sněžení a větru vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí. Nová pokrývka totiž není spojená se starým sněhem. Třetí stupeň má navíc vzrůstající tendenci, protože stále mírně sněží, čímž se situace zvolna dále zhoršuje," shrnul Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

"Za uplynulé dva dny připadlo zhruba padesát centimetrů nového sněhu. Je to ale v průměru, protože ve středu a čtvrtek foukal silný nárazový vítr, kvůli kterému se sníh ukládal různě. Někde jsou tak až metrové návěje, hlavně na závětrných svazích," dodal Klimeš.

Průměrná výška sněhové pokrývky je podle něj v oblasti hlavního hřebene, tedy třeba Pradědu či Ovčárny, kolem dvou a půl metru. Jinde je to mezi metrem a metrem a půl.

Běžkaři by měli raději vyrážet jen na strojově upravené trasy

Při vyhlášeném třetím stupni by se lyžaři neměli pohybovat nejen v lavinových lokalitách, ale ve volném terénu všeobecně.

"Lidé by měli vyrážet jen na značené cesty a to ještě pokud možno tam, kde se to snaží provozovatelé tras upravovat strojově. Na neupravených cestách už nyní totiž může být ztížená orientace, neboť například značení na stromech už může být zapadané sněhem. Kdo cestu nezná pak tím pádem může zabloudit i na značené turistické cestě," nastínil náčelník horských záchranářů.

Třetí stupeň vyhlásila Horská služba pro Jeseníky už během ledna, při únorových arktických mrazech bylo ale hodnocení lavinového nebezpečí sníženo na dvojku. "Během mrazů si sníh sedal vlastní vahou, a mráz také umožnil lepší propojení jeho jednotlivých vrstev, takže pokrývka pak byla stabilní," vysvětlil Klimeš.