Městská policie v Jeseníku označuje kola na první pohled neviditelnými mikrotečkami syntetické DNA, což má výrazně ztížit zlodějům jejich prodej. Ilustrační snímek

Městská policie v Jeseníku označuje kola na první pohled neviditelnými mikrotečkami syntetické DNA, což má výrazně ztížit zlodějům jejich prodej. Ilustrační snímek | foto: Městská policie Ostrava

Zloději to budou mít v Jeseníku těžší, kola dostávají skrytý podpis

  • 7
Ukrást kolo a beztrestně ho prodat třeba do zastavárny bude v Jeseníku o něco těžší. Strážníci totiž začali na kola umisťovat pouhým okem neviditelné speciální mikrotečky, z nichž každá obsahuje kód. Ten nasměruje strážníky při kontrole přímo na pravého majitele.

Jeseník je prvním městem v Olomouckém kraji, kde začali kola touto metodou označovat.

„Lidé se zatím hlásí individuálně, ale chceme jim tuto službu nabídnout i v rámci různých cykloakcí probíhajících na Jesenicku, protože projekt zahrnuje celý okres,“ uvedl šéf jesenické městské policie Pavel Šuranský. Strážníci budou kola označovat i přímo na služebně v Jeseníku.

Po „očipování“ bude kolo dohledatelné nejen v rámci celé České republiky, ale také v zahraničí, protože se dostane do mezinárodní databáze.

„Stává se tak pro zloděje, který je chce prodat, prakticky bezcenným. Tento systém ale bude naplno plnit svou funkci až ve chvíli, kdy bude na Jesenicku očipováno co nejvíc kol,“ sdělil Šuranský.

Takzvané forenzní značení je unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA, kterými se kolo označí na několika místech. Mikrotečky jednoduše odhalí strážník pod UV světlem a kód kola přečte na zvětšovacím zařízení,“ popsal Šuranský.

Jiné města nabízí zaevidování kol do celostátní databáze

O čipování je podle Šuranského velký zájem. Za krátkou dobu se do systému dostalo už 90 bicyklů a další přibývají.

„Samozřejmě je to na rozhodnutí každého majitele jízdního kola. Předpokládáme, že to využijí především majitelé kvalitnějších kol,“ doplnil Šuranský.

Evidenci kol spustila také další města regionu včetně Olomouce. Zvolila však jednodušší systém.

„Lidé mají možnost nechat si zaevidovat kolo do celostátní databáze při jeho koupi nebo si kolo zaevidovat sami do Centrálního registru jízdních kol. Městská policie má do této databáze přístup, takže při kontrole hned zjistí, zda byl bicykl ukraden,“ popsala například mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.