Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jeseník třídil odpad mezi prvními, teď spustil novou třídicí linku

  • 0
Patří k republikové špičce ve třídění odpadů a teď jim k tomu pomůže i nová výbava za miliony korun. Jesenické technické služby slavnostně zahájily provoz nové třídicí linky. Ta stará už totiž kapacitně nestačila. Město začalo v Česku třídit odpady jako jedno z prvních už na začátku devadesátých let.

"Celková cena byla téměř 26 milionů korun, přičemž výstavba nové haly stála bez DPH devět milionů a samotná technologie čtrnáct," shrnula mluvčí jesenické radnice Věra Janků.

Přes devět milionů korun získalo město z dotace Státního fondu životního prostředí, zbytek zaplatilo ze svého. Jeseník musel novou linku spustit proto, že ta stávající už několik let kapacitně nestačila.

"Na hranu se dostala už před pěti lety. Zpracovali jsme ročně až 1 250 tun tříděného odpadu, což překračovalo kapacitu o čtvrtinu. Šlo to jen za cenu mimořádných směn včetně sobot a nedělí. Takový stav ale nebyl dlouhodobě udržitelný," popsal ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda. Kapacita nové linky je při dvousměnném provozu 3 700 tun odpadu za rok.

Dosavadní třídicí linka "jela" v Jeseníku dvacet let. Město bylo v Česku jedním z prvních, které s tříděním odpadů začalo. A bylo to náročné. Počátek třídění se totiž datuje už do roku 1991, kdy se v ulicích objevily první kontejnery na plasty, papír a sklo. A místo na lince se finální dotřídění dělalo ručně.

"První plasty jsme vysypali na hromadu a vytřídili ručně. Divil jsem se, co všechno tam bylo," přiblížil tehdejší šéf Technických služeb Jiří Krátký, který vše spustil.

Učit lidi třídit chtělo čas, při kampani se objížděly i hospody

Technické služby začaly rozvážet po městě a postupně i po dalších obcích Jesenicka kontejnery ve větším měřítku. Ukázalo se však, že naučit lidi třídit bude náročné. V kontejnerech se dlouho objevovalo všechno možné.

"Znečištěnost plastů nebo papíru byla nad padesát procent," popsal Krátký. Proto u kontejnerů začali několik hodin denně stát zaměstnanci Technických služeb a lidem vysvětlovali, proč je třídění nutné. Pak následovala informační kampaň.

"Nikdo ale nevěděl, jak by měla vypadat, tak jsme to zkusili po svém. Objížděli jsme města a vesnice, nevynechali jsme ani hospody. Někdy se to tak vyhrotilo, že málem hrozila od rozkurážených hostů inzultace," vybavuje si Krátký. V roce 1993 si nakonec Technické služby pořídily první třídicí linku v republice.

"Zpočátku se zdála dostatečná. Jenže čím víc přibývaly kontejnery na separovaný odpad po Jesenicku, tím víc se třídilo. Brzy přestaly vyhovovat původní stísněné prostory v centru města, takže jsme linku v roce 1999 přestěhovali na okraj a zmodernizovali," shrnul Prejda další vývoj. I nová linka však postupně přestala stačit, a tak v roce 2012 začala stavba haly pro tu, která byla nyní spuštěna.

,