Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kauze „ukradeného“ prostějovského domu padl první úředník

  8:49aktualizováno  8:49
Ředitel prostějovské Domovní správy Vladimír Průša rezignoval kvůli podivnému prodeji městského domu. Nemovitost se od radnice chystali odkoupit nájemníci, ale nakonec je obešlo cizí sdružení, které dům bez jejich vědomí získalo. Podle nájemníků i s pomocí jejich zfalšovaných podpisů.

Bytový dům na Husově náměstí v Prostějově, který bez vědomí nájemníků od města odkoupil cizí spolek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Průša rezignaci odůvodnil tím, že pracovníci jeho úřadu dostatečně neprověřili předložené materiály k inkriminovanému prodeji domu na Husově náměstí.

"Cítím odpovědnost za uchování důvěryhodnosti Domovní správy i města Prostějova a věřím, že moje rezignace tomu napomůže. Ve zmíněné kauze došlo bohužel k tomu, že zaměstnanci Domovní správy v dobré víře a s důvěrou ke svému právnímu zástupci dostatečně neprověřili předkládané materiály, kterými byl dokládán souhlas nájemníků s koupí domu. Samozřejmě, že jako ředitel za to nesu zodpovědnost," napsal Průša v rezignaci.

Domovní správa a radnice v Prostějově přitom pochybení při prodeji domu po celý letošní rok odmítaly. Až nyní před volbami se věci pohnuly. Nedávné městské zastupitelstvo rozhodlo, že radnice musí nechat podezřelý prodej znovu a pečlivě prověřit.

Kauzu již vyšetřuje policie a podvedení nájemníci mimo to chystají žaloby.

Nájemníci měli přednost, přesto dům nezískali

Neuvěřitelný případ okolo bytového domu začal již loni na jaře. Prostějovská radnice tehdy dvacítce nájemníků nabídla, že jim nemovitost prodá. Podle schválených pravidel měli před ostatními zájemci přednost a většina také s odkupem souhlasila. Začalo vznikat sdružení nájemníků a ve věci se angažoval advokát Zdeněk Klapka, který spolupracoval s Domovní správou.

Dům však nakonec koupilo cizí sdružení s názvem Baráčnický spolek, které nájemníky obešlo. Vyšlo najevo, že existují dva zcela rozdílné klíčové dokumenty. Na jednom většina obyvatel s odkupem domu souhlasí, druhý téměř totožný má však u všech nájemníků uvedeno "ne". Poté, co MF DNES na případ upozornila, politici slíbili, že případ prověří.

"Na zastupitelstvu všichni potvrdili, že jde o podvod. Ani od té doby nás nikdo nekontaktoval. Podali jsme tedy trestní oznámení. S vyšetřovatelem policie se mám sejít někdy během příštího týdne," řekla jedna z oklamaných nájemnic domu Renáta Volfová.

S právničkou kromě toho obyvatelé připravují také žalobu. "Původně jsme chtěli podat žalobu na neplatnost kupní smlouvy, ale právnička nám řekla, že tam toho asi bude víc. Takže uvidíme, jak se to celé vyvine," dodala Volfová.

S pochybnostmi se na radnici v Prostějově dopisem obrátila také další nájemnice Veronika Řehulková: "Některé dokumenty jsou zfalšované, jiné nepravdivé. Baráčnický spolek nikdy nedoložil, že by nájemníkům domu nabídl členství. Tímto postupem byl na obyvatelích domu spáchán podvod."

Právním zástupcem Domovní správy a rovněž zakládajícím členem Baráčnického spolku, který dům koupil, je známý prostějovský advokát Zdeněk Klapka proslulý mimo jiné i kauzou okolo pochybných půjček bývalému předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi.

Klapka pochybení odmítá. "Jestli mají nájemníci pocit, že je někdo obešel, ať se obrátí na soud. Po právní stránce je těžké jim to vysvětlit. Oni chodí s papíry, které neodpovídají skutečnosti. V tuto chvíli nemám, co bych k tomu dál řekl, a členem spolku již nejsem," řekl poté, co případ vyšel najevo.

Domovní správa by také mohla zaniknout

Prostějovská radnice nyní bude muset řešit, co dál s Domovní správou. "Rozhodnutí je na radě města v působnosti valné hromady. Ta může rozhodnout o jmenování jednatele, respektive o vypsání výběrového řízení na místo ředitele. V tuto chvíli nelze předjímat, jak se rada rozhodne," uvedla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Nejbližší zasedání radních bude až v úterý v týdnu po komunálních volbách.

Bez ohledu na to, zda město bude prosazovat zrušení podezřelé kupní smlouvy, či nikoliv, otazníky visí také nad samotnou Domovní správou.

"Každopádně se domnívám, že by se měly vést úvahy o tom, zda je existence Domovní správy oprávněná. V první fázi musíme vyřešit, kdo Domovní správu povede, pak se uvidí, co bude s celou organizací dál," řekla místostarostka Prostějova Alena Rašková.

Městu totiž zbude něco přes tisíc bytů, kam patří i domy s pečovatelskou službou. Podle Raškové je pak otázkou, jestli se o ně musí starat samostatná organizace, nebo by bylo efektivnější, kdyby správa městských bytů přešla například pod odbor správy majetku. Další otázkou je správa sportovišť. "V každém případě jde o věc, kterou rozhodne až nově zvolené zastupitelstvo."Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

VIDEO: Na Prostějovsku shořela hala plná slámy, škoda jde do milionů

Při velkém požáru shořela v obci Protivanov plná hala slámy. Plameny poničily i...

Na Prostějovsku v noci shořela hala plná slámy. Požár zdolávalo devět jednotek hasičů ze dvou krajů. Plameny poničily i...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Najdete na iDNES.cz