Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti otci. Syn lídra sociálních demokratů vede na zteč Piráty

  9:50aktualizováno  9:50
Při podzimních komunálních volbách v Loučné nad Desnou se utká otec se synem. Proti šéfovi ČSSD na Šumpersku a donedávna ještě starostovi Loučné Pavlu Martínkovi bude kandidovat jeho syn Jakub. Otce vyzve z pozice volební dvojky, ovšem nikoli na kandidátce sociální demokracie.
Ač je sám členem ČSSD, do voleb Jakub Matínek vstupuje na kandidátce Pirátů. Postaví se tak proti svému otci. Ilustrační snímek

Ač je sám členem ČSSD, do voleb Jakub Matínek vstupuje na kandidátce Pirátů. Postaví se tak proti svému otci. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ač je jejím členem, o hlasy voličů bude usilovat na společné soupisce sdružení Pro region a České pirátské strany.

V Loučné na Desnou je politický souboj otce a syna hodně probíranou záležitostí. Mimo jiné proto, že Pavel Martínek je fakticky nejvýše postaveným sociálním demokratem šumperského okresu, když šéfuje okresnímu výkonnému výboru partaje.

Martínek byl před nedávnem odvolán z funkce starosty Loučné, protože hospodaření obce z období jeho starostování prověřuje policie. Odvolání a trestní oznámení, které sesazení z křesla starosty předcházelo, od začátku označuje za účelové a má podle něj poškodit jeho politickou kariéru.

K tomu nyní musí vysvětlovat, proč jeho syn kandiduje za jinou stranu než ČSSD, jejímž je také členem. Martínek v tom však žádný problém nevidí.

„Na kandidátce sociální demokracie v Loučné je už vedle mě jeden můj syn, takže by nebylo dobré, aby tam byl další. Z tohoto pohledu je Jakubovo rozhodnutí kandidovat na jiné kandidátce rozumné řešení,“ míní Martínek.

Synovi navíc vyjádřil podporu. „Studoval obnovu památek a má taky blízko k regionální politice. Myslím, že právě proto je sdružení Pro regiony pro něj dobrá volba,“ doplnil otec.

Jakub Martínek kandidaturu potvrdil. „Kandiduji z druhého místa,“ řekl.

Své motivy však nechtěl příliš komentovat. „To bych si raději nechal pro sebe. Mohu jen říct, že s otcem ani s ČSSD nejsme v žádném rozporu. Možná se to dá brát jako zvýšení šancí,“ poznamenal Martínek mladší.

ČSSD v tom problém nevidí

Jeho kandidatura však sociálním demokratům způsobila neobvyklé potíže. K tomu, aby jako člen ČSSD mohl kandidovat proti vlastní straně, totiž musel dostat souhlas od místní organizace i okresního výkonného výboru. Oběma orgánům přitom šéfuje jeho otec. A oba také nakonec s nezvyklou situací souhlasily.

„Nikoho jsem při hlasování neovlivňoval. Chápali to jak členové naší místní organizace v Loučné, tak členové okresního výkonného výboru,“ prohlásil Pavel Martínek.

„Okresní výkonný výbor ČSSD dává souhlas Jakubu Martínkovi ke kandidatuře ve volbách v Loučné nad Desnou za občanskou iniciativu Pro region s podporou České pirátské strany,“ zní doslovné usnesení ze zasedání okresního výkonného výboru z 8. července. Ruku pro to zvedli všichni členové.

Ani na celostátní úrovní sociální demokracii takové štěpení sil nevadí.

„ČSSD v tom nespatřuje problém. Je to věcí Okresního výkonného výboru ČSSD v Šumperku,“ sdělil mluvčí strany Lukáš Pfauser.

V Mohelnici proti sobě stojí celé dvě „oranžové“ kandidátky

Na Šumpersku však pikantní souboj otce se synem nebude jediným případem, kdy lidé blízcí sociální demokracii budou kandidovat proti ČSSD. V Mohelnici část členů před časem zrušené rebelské buňky vytvořila vlastní kandidátku.

Nevyšel jim totiž pokus o obnovení loni zrušené místní organizace ČSSD, když stranickou buňku dostala za úkol založit jiná skupina rozklížené mohelnické sociální demokracie. Ta také dala dohromady oficiální kandidátku ČSSD pro komunální volby.

Rebelové na to zareagovali tím, že založili vlastní kandidátku pod názvem Mohelnická demokracie, byť ji z naprosté většiny tvoří ještě nedávní členové ČSSD.

„Tohle je jiná situace než v Loučné, protože v našem případě jde o nesouhlas s tím, co se v Mohelnici v ČSSD děje. Proto jsme ani nežádali o souhlas, zda si můžeme založit vlastní kandidátku a figurovat na ní. Navíc kolem vyřizování a shánění potřebných hlasů bylo hodně práce, a kdybychom žádali a čekali na nějaký souhlas, tak bychom nic nestihli,“ prohlásil lídr protestní kandidátky Karel Junek.
Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz