Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proti otci. Syn lídra sociálních demokratů vede na zteč Piráty

  9:50aktualizováno  9:50
Při podzimních komunálních volbách v Loučné nad Desnou se utká otec se synem. Proti šéfovi ČSSD na Šumpersku a donedávna ještě starostovi Loučné Pavlu Martínkovi bude kandidovat jeho syn Jakub. Otce vyzve z pozice volební dvojky, ovšem nikoli na kandidátce sociální demokracie.
Ač je sám členem ČSSD, do voleb Jakub Matínek vstupuje na kandidátce Pirátů. Postaví se tak proti svému otci. Ilustrační snímek

Ač je sám členem ČSSD, do voleb Jakub Matínek vstupuje na kandidátce Pirátů. Postaví se tak proti svému otci. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ač je jejím členem, o hlasy voličů bude usilovat na společné soupisce sdružení Pro region a České pirátské strany.

V Loučné na Desnou je politický souboj otce a syna hodně probíranou záležitostí. Mimo jiné proto, že Pavel Martínek je fakticky nejvýše postaveným sociálním demokratem šumperského okresu, když šéfuje okresnímu výkonnému výboru partaje.

Martínek byl před nedávnem odvolán z funkce starosty Loučné, protože hospodaření obce z období jeho starostování prověřuje policie. Odvolání a trestní oznámení, které sesazení z křesla starosty předcházelo, od začátku označuje za účelové a má podle něj poškodit jeho politickou kariéru.

K tomu nyní musí vysvětlovat, proč jeho syn kandiduje za jinou stranu než ČSSD, jejímž je také členem. Martínek v tom však žádný problém nevidí.

„Na kandidátce sociální demokracie v Loučné je už vedle mě jeden můj syn, takže by nebylo dobré, aby tam byl další. Z tohoto pohledu je Jakubovo rozhodnutí kandidovat na jiné kandidátce rozumné řešení,“ míní Martínek.

Synovi navíc vyjádřil podporu. „Studoval obnovu památek a má taky blízko k regionální politice. Myslím, že právě proto je sdružení Pro regiony pro něj dobrá volba,“ doplnil otec.

Jakub Martínek kandidaturu potvrdil. „Kandiduji z druhého místa,“ řekl.

Své motivy však nechtěl příliš komentovat. „To bych si raději nechal pro sebe. Mohu jen říct, že s otcem ani s ČSSD nejsme v žádném rozporu. Možná se to dá brát jako zvýšení šancí,“ poznamenal Martínek mladší.

ČSSD v tom problém nevidí

Jeho kandidatura však sociálním demokratům způsobila neobvyklé potíže. K tomu, aby jako člen ČSSD mohl kandidovat proti vlastní straně, totiž musel dostat souhlas od místní organizace i okresního výkonného výboru. Oběma orgánům přitom šéfuje jeho otec. A oba také nakonec s nezvyklou situací souhlasily.

„Nikoho jsem při hlasování neovlivňoval. Chápali to jak členové naší místní organizace v Loučné, tak členové okresního výkonného výboru,“ prohlásil Pavel Martínek.

„Okresní výkonný výbor ČSSD dává souhlas Jakubu Martínkovi ke kandidatuře ve volbách v Loučné nad Desnou za občanskou iniciativu Pro region s podporou České pirátské strany,“ zní doslovné usnesení ze zasedání okresního výkonného výboru z 8. července. Ruku pro to zvedli všichni členové.

Ani na celostátní úrovní sociální demokracii takové štěpení sil nevadí.

„ČSSD v tom nespatřuje problém. Je to věcí Okresního výkonného výboru ČSSD v Šumperku,“ sdělil mluvčí strany Lukáš Pfauser.

V Mohelnici proti sobě stojí celé dvě „oranžové“ kandidátky

Na Šumpersku však pikantní souboj otce se synem nebude jediným případem, kdy lidé blízcí sociální demokracii budou kandidovat proti ČSSD. V Mohelnici část členů před časem zrušené rebelské buňky vytvořila vlastní kandidátku.

Nevyšel jim totiž pokus o obnovení loni zrušené místní organizace ČSSD, když stranickou buňku dostala za úkol založit jiná skupina rozklížené mohelnické sociální demokracie. Ta také dala dohromady oficiální kandidátku ČSSD pro komunální volby.

Rebelové na to zareagovali tím, že založili vlastní kandidátku pod názvem Mohelnická demokracie, byť ji z naprosté většiny tvoří ještě nedávní členové ČSSD.

„Tohle je jiná situace než v Loučné, protože v našem případě jde o nesouhlas s tím, co se v Mohelnici v ČSSD děje. Proto jsme ani nežádali o souhlas, zda si můžeme založit vlastní kandidátku a figurovat na ní. Navíc kolem vyřizování a shánění potřebných hlasů bylo hodně práce, a kdybychom žádali a čekali na nějaký souhlas, tak bychom nic nestihli,“ prohlásil lídr protestní kandidátky Karel Junek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Najdete na iDNES.cz