V Litovli pátrali po ztraceném kamenném kříži. Po upozornění lidí našli...

V Litovli pátrali po ztraceném kamenném kříži. Po upozornění lidí našli rozlámaný kamenný kříž na břehu Moravy u Mladče, ten hledaný to ovšem není. Místní firma ho z místa následně vyzvedla. | foto: www.litovel.eu

V Litovli hledali ztracený kamenný kříž, v řece ale našli úplně jiný

  • 1
V Litovli řeší zvláštní situaci. Začali zde pátrat po kamenném kříži z donedávna zpustlého pohřebiště Napoleonových důstojníků, o kterém mají místní poslední zprávy z doby povodní v roce 1997. Po upozornění jeden starý kamenný kříž objevili u řeky Moravy, ten hledaný to ovšem není a jeho původ je neznámý.

Kříž, po kterém Litovelští původně začali pátrat, byl součástí kdysi významného cíle poutníků zvaného Tři kříže. To se podle bývalého kronikáře města Lubomíra Šika změnilo s rozšiřováním blízké továrny v šedesátých letech minulého století.

"Vedla kolem něj polní cesta do Nasobůrek, ovšem výstavba ji zablokovala. Tři kříže tak začaly chátrat a upadat v zapomnění," přibližuje Šik s tím, že první zmínka o tomto místě pochází ze 16. století.

"Tehdy byla Litovel protestantská. Katolíci tak nesměli své mrtvé pohřbívat na tamním hřbitově. Proto si zde zřídili vlastní. Později tady postavili tři kamenné kříže a kapli. V letech 1809 a 1813 sem pak po dvou bitvách pohřbívali vojáky z napoleonských válek, včetně jeho francouzských důstojníků," popisuje Šik.

Bývalý kronikář si však pamatuje už jen jeden z trojice křížů, osud zbývajících je neznámý. Od povodní v roce 1997 pak nikdo nic netuší ani o tom třetím.

Při zmatcích během obřích povodní skončil kříž neznámo kde

"V roce 1990 na něj při bouřce spadla velká větev z tamních lip a zlomila jej. Bylo to tam úplně zarostlé křovinami. Od lidí z technických služeb vím, že jej odvezli do našeho muzea," líčí personalistka litovelské radnice Eva Vaňková.

Fotogalerie

Ta se snaží někdejší poutní místo, kde nyní stojí jen podstavec kříže, obnovit. "Nikdo ale neví, kde ve zmatku kvůli velké vodě a při úklidu skončil," vysvětluje.

Spustila tak pátrání, do něhož skrze internetové stránky města zapojila i místní.

"Ti se ozvali s tím, že na nepřístupném břehu ramene Moravy u Mladče a také přímo ve vodě leží na čtrnáct dílů rozlámaný kamenný kříž. Byl však kompletní, a tak bylo jasné, že to ten náš není," upřesňuje Vaňková.

Jedna z místních firem ho následně vyzvedla a nyní se hledá místo, kde kříž původně stával. V Moravě přitom pravděpodobně ležel zhruba třicet let. Vaňková odhaduje, že zde skončil při stavbě nedaleké dálnice, které stál v cestě. "Po jeho zrestaurování pro něj najdeme nějakou jinou důstojnou lokalitu," slibuje.