Litovelský minipivovar a sládek Vojtěch Grecman, který bude na výrobu vlastních piv návštěvníků dohlížet.

Litovelský minipivovar a sládek Vojtěch Grecman, který bude na výrobu vlastních piv návštěvníků dohlížet. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V Litovli si mohou lidé uvařit pivo podle vlastních receptů

  • 7
Zažloutlá, pečlivě schraňovaná receptura po dědečkovi na domácí pivo už nemusí ležet v šuplíku. Litovelský pivovar dává jejich majitelům novou možnost: zkusit si uvařit vlastní pivo. Jako pátý pivovar v zemi otevřel vlastní minipivovar. A každá z jeho várek bude originál.

Kromě laiků budou minipivovar pro vlastní výzkum využívat i litovelští profesionálové.

"Štamgasti někdy mívají doma svoji recepturu a občas se sem někdo z nich přišel zeptat, jestli by bylo možné vyzkoušet si podle ní uvařit pivo," popsala mluvčí pivovaru Hana Matulová. Od léta se jim jejich přání splní. "Kurzy vaření" budou probíhat pod odborným vedením sládka.

Zoufat, ale nemusejí ani ti, co nevlastní žádný recept. V rámci projektu "Uvař si své pivo" pro ně v Litovli mají na výběr z několika receptur. Stejně jako mají nachystané potřebné suroviny - chmel, slad a další ingredience.

Na výrobu piva se jezdí dívat 10 tisíc lidí ročně

"Proces vaření bude trvat zhruba jedenáct hodin. Během nich si skupinka, která právě bude svoje pivo připravovat, může třeba i zajít na exkurzi do provozu našeho pivovaru," poznamenal ředitel Pivovaru Litovel Lumír Hyneček.

Minipivovar

Vyrostl během čtyř měsíců za 4 miliony v pivovarském areálu na místě staré sladovny. Tam, kde kdysi klíčil ječmen, jsou nyní dvě varné nádoby. Každá o objemu 250 litrů, což je 100x méně ve srovnání s jejich běžnou velikostí ve velkých provozech.

Uspořádání a technické provedení minipivovaru pak umožňuje vařit klasický ležák, piva od desítky po šestnáctku, světlá, polotmavá a tmavá piva i speciály.

Po dovaření bude ještě potřeba kvůli zrání na konečný výsledek jeden a půl až dva měsíce počkat. A co si kdo uvaří, to si pak také může s sebou odnést domů. Cenu za tuto službu pivovar ještě nestanovil.

Jedním z důvodů zřízení minipivovaru byl i rostoucí zájem o prohlídky provozu pivovaru, kde se stále ještě vaří klasickou cestou. "Což dnes dělají především malé a střední pivovary," poznamenala Matulová s tím, že ročně se do Litovle kvůli výrobě piva přijelo podívat na 10 tisíc návštěvníků.

Dnešní pivaři navíc mají stále častěji chuť experimentovat. "Stoupá zájem o piva originální, a to hlavně vařená klasickou cestou, protože mají svoji specifickou, od ostatních rozeznatelnou chuť, ze které pak štamgasti vycházejí při preferenci určité značky," vysvětlila Matulová.

Litovelský pivovar navíc bude minipivovar využívat i pro svůj výzkum nových piv a testování vzorků. "Nové zařízení nám dovolí sledovat například vliv různých možností ohřevů a zjištěné poznatky pak dále využít i v naší běžné výrobě," uvedl Hyneček.

Na rozdíl od běžné výroby tady může pivo kvasit také v tancích. Jde o metodu, která se při tradiční výrobě nepoužívá. "Nyní máme ideální příležitost ji vyzkoušet a současně vyhodnotit, jak se tento způsob promítá do celkové charakteristiky piva," podotkl Hyneček.