Schránka v soše tvořená dělostřeleckým granátem skrývala v Norberčanech...

Schránka v soše tvořená dělostřeleckým granátem skrývala v Norberčanech prvorepublikové peníze, potravinové lístky i dokumenty jako seznam obyvatel obce či informace o cenách potravin. | foto: Město Šternberk

V soše byl dělostřelecký granát, ukrýval prvorepublikové peníze i ceník

  • 0
Dokumenty z 20. let minulého století a historické mince a bankovky ukrývala schránka, kterou našli restaurátoři v podstavci sochy sv. Jana Nepomuckého v Norberčanech na Olomoucku. U nálezu však museli asistovat také pyrotechnici. Schránkou k uložení artefaktů byl totiž dělostřelecký granát.

Dělostřelecký granát při opravě sochy objevil restaurátor Martin Parobek ze Šternberka. Kvůli dopravě musela být před převozem do ateliéru rozebrána na části. Své tajemství však odkryla až v restaurátorské dílně, když se nejspodnější kameny spojené železy začaly rozpadat. Mezi třemi částmi tvořícími podstavec Parobek granát našel.

"Říkal jsem si, že se pravděpodobně bude jednat o schránku. Granáty se dříve takto používaly, což potvrdili i přivolaní pyrotechnici, já sám jsem se však s něčím takovým setkal poprvé. Při restaurování soch nacházíme spíše listiny, takové schránky někdy ukrývají věže kostelů," řekl Parobek.

Přímo na místě pyrotechnici schránku zrentgenovali a když zjistili, že není nebezpečná, odvezli ji do laboratoře. Na konci září ji pak starostka Norberčan Marie Vališová slavnostně otevřela spolu s restaurátory, zaměstnanci Státního okresního archivu, Vlastivědného muzea v Olomouci a městského úřadu ve Šternberku.

Schránka se do sochy po zrestaurování vrátí

Schránka obsahovala seznam obyvatel obce a informace o cenách potravin a výměrách pozemků sesbírané místním učitelem v roce 1925 s přiloženými vzorky dobových potravinových lístků, mincí a bankovek. Nechyběl ani podrobný popis, jak skříňku do podstavce uložit.

Granát skrýval peníze i listiny

„Jedná se o nejcennější objev na území obce, o jehož existenci jsme vůbec nevěděli.  Restaurovali jsme i jiné sochy, ale nic podobného jsme nenašli,“ uvedla starostka obce Marie Vališová.

Listiny si archiváři převzali k vysušení, překladu a následnému uložení. Obec si poté jejich kopie založí do místní kroniky. Podle Vališové se v dokumentech nachází například zmínka o dosud neznámém památníků padlých. Do Norberčan se po nezbytném zásahu restaurátorů vrátí také historické mince.

Socha sv. Jana Nepomuckého však o svůj poklad nepřijde. „Jakmile bude zrestaurována, plánujeme schránku s kopií starých dokumentů do podstavce vrátit a přidat k nim informace o událostech z naší doby pro příští generace. Rádi bychom také přiložili současné peníze,“ shrnula Vališová s tím, že na svém původním místě nedaleko kostela by socha měla stát do konce roku.