Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc vztyčí antický milník, bude připomínat tamní římský tábor

  14:24aktualizováno  14:24
V Olomouci bude v místech někdejšího římského tábora stát antický milník. Jako připomínku archeologických nálezů ho ve čtvrti Neředín nechá vztyčit město na jaře. Na Římany, kteří v tomto nejsevernějším táboře na území Česka sídlili v letech 179 až 180, upozorní i autobusová zastávka.

Vizualizace plánované podoby antického milníku, který má v olomoucké čtvrti Neředín připomínat římský tábor, jenž zde stál v letech 179 až 180. | foto: Magistrát města Olomouce

"Věřím, že takto Olomouc ještě více zviditelníme a přilákáme další návštěvníky. Těžištěm této prezentace pak budou internetové stránky. Uvažujeme i o trojrozměrném modelu tohoto tábora, u něhož by lidé měli možnost virtuální prohlídky," nastínil náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch.

Přímo v městské části Neředín na zatravněném plácku u tamního parkoviště bude římské ležení připomínat kopie milníku, které v různých částech Evropy v minulosti Římanům sloužily jako orientační body.

"O tom, jak vypadaly či jak byly vysoké, víme například díky nálezům v Rakousku. Olomoucká replika takového milníku bude sloužit jako symbol a upozornění, kam až římská armáda na našem území dorazila," přiblížil Jaroslav Peška, ředitel olomouckého Archeologického centra.

Podoba neředínského milníku ještě není definitivně určená. S největší pravděpodobností však na něm bude latinský a český nápis o existenci někdejšího vojenského ležení a pak údaje o vzdálenosti pro Římany klíčových míst, jako je Řím či Vindobona, dnešní Vídeň.

Římské příkopy mizí pro archeology pod domy

Římský tábor, který v Neředíně stál, zabíral ve své době pravděpodobně několik hektarů.

"Minimálně tady sídlily stovky mužů. Pohybovali se zde v závěru válek s místními germánskými kmeny v letech 179 až 180," přiblížil už v květnu archeolog Marek Kalábek z Archeologického centra Olomouc.

Nálezy z římského tábora

Právě tehdy zde vedl a dokončil prozatím poslední průzkum části stovek metrů dlouhých příkopů, které římské ležení čtvercového tvaru chránily. Jeho přesné rozměry však zůstávají záhadou. Další části příkopu totiž mizí pod současnou zástavbou.

"Jeden se táhne po přímce, na níž leží brána do olomouckého krematoria a zastávka autobusů, která je před ním. Pak jde dolů k tamním rodinným domům. Tady se láme směrem do starého Neředína," upřesnil Kalábek.

Právě on v místech někdejšího římského tábora spolu s dalšími archeology při několika průzkumech našel mimo jiné třeba bezmála dva tisíce let staré zbytky římské keramiky, železný hrot šípu, klíč, bronzovou sponu, zlomky římských cihel a také stříbrnou minci vyraženou ve francouzském Lyonu.

Expozice by měla podle plánu města lákat turisty už od května

Celkové náklady na připomenutí někdejšího vojenského tábora vyjdou Olomouc na více než sedm set tisíc korun.

Informace o neředínských nálezech, jimž mezinárodní archeologická komise přisoudila mimořádný středoevropský význam, si navíc lidé přečtou i na tamní autobusové zastávce.

"Půjde-li všechno tak, jak předpokládáme, tak by tato nová expozice mohla být hotová k zahájení příští turistické sezony, to znamená v květnu 2013," shrnul náměstek Holpuch.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz