Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čistotu vzduchu v Olomouci místo zrušených stanic pohlídá měřicí vůz

  12:31aktualizováno  12:31
Olomoučané přišli zkraje roku o dva ze tří zdrojů informací o čistotě vzduchu. Dvě původní městské měřicí stanice jsou od ledna odstavené. Do ulic proto od července vyjede speciální měřicí vůz, který zmapuje kvalitu ovzduší v různých částech města. Výsledky budou moci lidé sledovat na internetu.
Olomoučané přišli o dva ze tří zdrojů informací o kvalitě ovzduší ve městě. Magistrát proto pošle na šestici míst speciální měřicí vůz.

Olomoučané přišli o dva ze tří zdrojů informací o kvalitě ovzduší ve městě. Magistrát proto pošle na šestici míst speciální měřicí vůz. | foto: Libor TeichmannMF DNES

V následujících dvanácti měsících se vůz zaměří například na Horní náměstí, Svatý Kopeček, objevovat se bude u Klášterního Hradiska či v Hodolanech a Slavoníně.

Veřejně přístupné záznamy na internetu nahradí data o množství emisí ze dvou městských stanic, které v Olomouci již několik let kvalitu ovzduší hlídaly. Jedna fungovala v ulici Velkomoravská, druhá v olomoucké městské části Hodolany.

Olomoucký magistrát je ale na odstavil. "Zařízením končila životnost a také smlouva s měřiči dat. Navíc byly v blízkosti jedné stanice naplánovány stavební práce, které by výsledky stejně zkreslily," shrnula mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Speciální vůz bude zkoumat ovzduší na šesti místech

S opětovným spuštěním těchto stanic město minimálně do konce příštího roku už nepočítá. Jediná data o škodlivinách ve vzduchu tak nyní v Olomouci sbírá pouze zařízení Českého hydrometeorologického ústavu u Gymnázia Hejčín.

Proto se k němu od příštího měsíce přidá speciální měřicí vůz, který městu nahradí informace z vypnutých stanic. Tým odborníků již vytipoval šest míst, kde jeho řidič zastaví.

Monitorovací zařízení tu bude týden, v příštích dvanácti měsících se zde toto auto objeví vždy osmkrát. "Jde o Horní náměstí, Svatý Kopeček, Řepčín, Slavonín, Klášterní Hradisko a Hodolany. Přesný harmonogram pohybu vozu vznikne současně se zahájením vlastního měření," nastínila Jitka Pudelová, která na olomoucké radnici vede oddělení ochrany ovzduší.

Město zvažuje i rozmístění panelů s ukazateli stavu ovzduší

"Měřit se budou i doprovodné meteorologické údaje jako je teplota, vítr či vlhkost a tlak vzduchu. Cílem je plošně zmapovat kvalitu ovzduší ve městě, výsledkem by měla být objektivní data o skutečném znečištění," dodala Pudelová.

Čísla z měřicího vozu se kromě úředníků velmi pravděpodobně dostanou i k zájemcům. V plánech na nové sledování kvality místního ovzduší město předpokládá i jejich zveřejnění na internetových stránkách města.

"Budeme jednat také o rozmístění tří světelných panelů. Ty by ve městě přinášely údaje o aktuálním množství škodlivin v ovzduší, navíc by občany informovaly i o případné smogové situaci či o doporučení omezit pohyb ve venkovním prostředí," doplnila Doleželová.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Najdete na iDNES.cz