Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

V Olomouci bude po letech opět stanice kontrolující stav ovzduší

  • 0
Téměř pět let nevěděli Olomoučané, jaké množství polétavého prachu, oxidů dusíku, síry nebo přízemního ozonu vdechují do svých plic. V dubnu roku 2007 totiž musel Český hydrometeorologický ústav odstěhovat svou měřicí stanici od stadionu Sigmy. Teď by měla ve městě měřící stanice opět začít fungovat.

Hledání nového vhodného místa pro stanici zabralo čtyři roky,  další rok pak trvalo vyřídit všechna povolení. Nakonec se ale Olomoučané dočkají. Nejpozději od prvního ledna příštího roku budou moci opět sledovat důležitá měření, která zachytí nová stanice v areálu hejčínského gymnázia.

"Hledání nového místa bylo velmi složité. Domluvili jsme se třikrát, ale pokaždé si to majitel pozemků nakonec rozmyslel," popsal Libor Černíkovský, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Nakonec si jeho kolegové plácli právě s Gymnáziem Hejčín.

"Jsme za to rádi, protože místo vhodné pro takovou stanici potřebuje nejen přípojku elektřiny, ale musí stát na volném prostranství, aby vzduch kolem ní volně proudil. Kromě toho jsou zde další omezení a předpisy. Poblíž třeba nesmí být silnice. Hledali jsme navíc i pozemky, kde je záruka, že tam stanice můžeme být minimálně několik let," shrnul Černíkovský.

Míru znečištění ovzduší bylo roky nutné jen odhadovat

Nová stanice zanedlouho najede na zkušební provoz a od ledna bude měřit "naostro". Výrazně tak zpřesní měření ovzduší. "Těch pět let bylo složitých, neboť jsme měli jednu stanici v Přerově a druhou v Prostějově a nezbývalo nám nic jiného, než situaci v Olomouci podle toho pouze odhadovat," přiznává Miroslav Kučera z oddělení ochrany životního prostředí olomouckého krajského úřadu.

Měřicí stanice v regionu

Automatické měřicí stanice, které data z Olomouckého kraje posílají okamžitě a nepřetržitě, jsou nyní v Přerově, Prostějově a Jeseníku.

Manuální stanice, ze kterých jsou data ručně sbírána a vyhodnocována jednou denně, se pak nachází v Dolních Studénkách u Šumperka nebo Bělotíně.

Právě jeho kolegům nová stanice pomůže odhadnout správnou chvíli, kdy nařídit některým podnikům, které znečišťují ovzduší, aby omezili výrobu.

To jim totiž dovoluje nedávno schválená regulační vyhláška. A právě Český hydrometeorologický ústav na svých stanicích sleduje, zda byly povolené limity překročeny.

I přes absenci měřicí stanice hydrometeorologů nebyla Olomouc zcela bez údajů o stavu ovzduší. Místní totiž mohli využívat měřicí stanice magistrátu, které ale zachycovaly jen omezené části města.

"Odbor životního prostředí zajišťuje v současné době provoz dvou stanic monitorujících nepřetržitě kvalitu ovzduší. Jedna je umístěná v Hodolanech a svým charakterem odpovídá předměstskému typu stanice, druhá se nachází v ulici Velkomoravská a měří především emise z dopravy," popsal už dříve vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.