Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouci bude pokračovat stavba ochrany před dvousetletou povodní

  13:13aktualizováno  13:13
Ze současné dvacetileté až na více než dvousetletou vodu. Tak by se měla zvýšit ochrana Olomouce poté, co Povodí Moravy dokončí její protipovodňovou ochranu za stamiliony korun. Další část jejího budování bude pokračovat od února, a Morava při něm dostane například širší koryto.

Vizualizace pohledu na koryto řeky Moravy v Olomouci z Blahoslavovy ulice u Vrchního soudu po protipovodňových úpravách a vzniku náplavek. | foto: Valbek

Kromě zvýšení kapacity koryta řeky také vyroste mezi dvěma říčními rameny nepřístupný zelený ostrov a svou podobu úplně změní dva mosty. Aby stavby ochránily krajské město jako celek, musí Povodí Moravy v několika následujících letech dotáhnout do finále druhou etapu protipovodňových opatření.

"Olomouc má v budoucnu šanci na rozvoj v lokalitách, které jsou dnes zapovězené kvůli hrozbě povodní. Nyní budeme navazovat na stavbu obtokového kanálu dokončeného v roce 2007," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Plán proti velké vodě

2012 - rozšíření koryta řeky od železničního mostu na Nových Sadech k soutoku s Mlýnským potokem

2014 - dva mosty se změní tak, aby pod nimi mohlo protékat více vody. U řeky vzniknou i "odpočinkové" plochy, takzvané náplavky

2017 - závěrečná etapa

Již brzy začne úvodní část ze druhé etapy, zvaná II. A. Má stát na 330 milionů korun a odborníci na ní začnou pracovat už v únoru. Zhruba během dvanácti následujících měsíců rozšíří koryto řeky na 1,2 kilometru dlouhém úseku od železničního mostu na Nových Sadech po soutok Moravy s Mlýnským potokem.

"Jedním z cílů je zkrocení vody tak, aby se případně nerozlila do zastavěných území, ale naopak do míst, kde by nezpůsobila zásadní škody," popsala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Dělníci s pomocí těžké techniky zvýší stávající hráze, někde postaví nové a sníží levý břeh hrany nad kojeneckým ústavem. Vznikne i paralelní koryto, díky němuž mezi oběma toky vyroste asi 350 metrů dlouhý zelený ostrov. Po dostavbě této části druhé etapy se nebudou muset obávat častých povodní obyvatelé Nových Sadů a Nového Světa.

Budování ochrany centra Olomouce má začít v roce 2014

Budování ale zdaleka nebude konec. V roce 2014 chce Povodí Moravy začít pracovat na zbývající části druhé etapy, takzvané II. B. Na řadu tak přijde střed města, a tím i ochrana historického jádra.

Jak se změní koryto Moravy

Během prací na zhruba tříkilometrovém úseku budou muset stavaři zvládnout i technicky náročné nahrazení původních mostů na Masarykově a Komenského ulici. Ty kvůli své konstrukci a posazení v říčním korytě působí jako "špunt" a brzdily by případnou velkou vodu.

"Oba mosty bude nutné zbourat a nahradit je novými, postavenými z moderních materiálů. Ty umožní, že mosty budou i tenčí a bude pod nimi moci protékat větší množství vody," vysvětlil Vítězslav Nečas z Povodí Moravy.

Fáze "B" přijde zhruba na 850 milionů korun a díky výstavbě takzvaných náplavek, tedy jakýchsi pěších promenád v korytě Moravy, přinese lidem novou odpočinkovou zónou. Tyto dlážděné plochy, které znají třeba návštěvníci Prahy či Paříže, vzniknou na pravém břehu řeky mezi oběma novými mosty (více o náplavkách čtěte zde).

Celá ochrana před povodněmi bude hotová kolem roku 2020

Součástí prací na úseku mezi soutokem Moravy a Mlýnského potoka po most u Bristolu je v některých úsecích i rozšíření říčního koryta či stavba nových hrází. "Dokončení obou částí druhé etapy vyřeší ta nejsložitější místa podél toku ve městě," podotkl ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Dokončení druhé etapy ale ještě nezaručí dokonalou ochranu Olomouce před více než dvousetletou vodou. Poslední kostka do skládačky zapadne až v podobě třetí etapy. S jejím zahájením Povodí Moravy počítá zhruba v roce 2017.

Měla by jít zhruba od mostu na Komenského ulici proti proudu řeky po konec zástavby. Prostřednictvím svodů a koncentrační hráze by se případná potopa před městem "umravnila" a přivedla pomyslným trychtýřem do koryta ve městě, které by bylo druhou etapou na podobný příval již nachystané mělo potřebný průtok.

Povodí počítá, že tato část bude stát 480 až 550 milionů korun. Po dokončení této fáze, která by měla podle ideálního scénáře skončit v roce 2020, bude Olomouc chráněna před průtokem 650 metrů krychlových za sekundu v řece Moravě.

"Při povodních v roce 1997 průtok sice představoval až osmisetletou vodu, ale zvýšit kapacitu koryta na tuto hodnotu by bylo nereálné. Znamenalo by to řadu zásahů včetně bourání některých domů," upozornil technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz