Zvířecí krematorium funguje zatím jen v Brně a v Praze. třetí na podzim otevře v Olomouci. Časem by ke spalovně mohl přibýt i hřbitov. (ilustrační snímek)

Zvířecí krematorium funguje zatím jen v Brně a v Praze. třetí na podzim otevře v Olomouci. Časem by ke spalovně mohl přibýt i hřbitov. (ilustrační snímek) | foto: Jan Zatorsky, MAFRA

V Olomouci na podzim otevřou zvířecí krematorium. Teprve třetí v zemi

  • 1
Už brzy se obyvatelé Olomouce dočkají nové netradiční služby. Pokud jejich pes či kočka zemře, budou je moci zpopelnit. V místní části Chválkovice už na konci října otevře první zvířecí krematorium v Olomouckém kraji. Bude teprve třetím podobným zařízením v zemi.

Přísné zákony už nějaký čas prakticky znemožňují většině majitelů domácích zvířat, aby je po jejich smrti legálně pohřbili na vlastním pozemku. S řešením přišel Jiří Kamený, který si v okrajové části pronajal prostor, v němž zřizuje zvířecí krematorium. Popel čtyřnohého člena rodiny si tak lidé budou moci odnést v urně nebo nechat zalít do šperku. Podobná služba zatím existuje pouze v Brně a v Praze.

„Byl jsem dlouho nemocný a společnost mi dělala milovaná fenka. Když zemřela, zjišťovali jsme možnosti, jak ji pohřbít. Klasický odvoz do kafilerie se nám nelíbil, není to důstojné pro milovaného člena rodiny. Rozhodli jsme se vybudovat krematorium,“ řekl Kamený.

Služba podle něj bude mít úspěch. „Jsou lidé, kteří mají psa proto, že na to byli zvyklí celý život. Ale pak jsou lidé, kteří berou psa skutečně jako součást rodiny. Takoví se chtějí se svým zvířetem po smrti rozloučit,“ vysvětluje.

Zvířecí krematorium lidem nabídne podobné služby jako krematorium lidské. „Lidé se budou se svými zvířaty moci rozloučit a kdo by chtěl, může sledovat kremaci pomocí kamery, aby měl jistotu, že spalujeme opravdu tělo jeho zvířete,“ popisuje Kamený.

Cena se podle něj bude odvíjet především od velikosti zvířete, záležet bude také na speciálních přáních.

„Kremace bude stát zhruba od patnácti set do šesti a půl tisíce korun pro velká zvířata. Lidé si je mohou odnést v urně, popel můžeme zatavit do šperku nebo umístit do speciální biourny, z níž jim potom na zahradě vyroste strom a vytvoří tak soukromé pietní místo,“ uvádí Kamený.

Ten plánuje do budoucna i zvířecí hřbitov, na ten by však potřeboval vhodný pozemek. „Určitě chceme zřídit minimálně rozptylovou loučku, časem by mohl přibýt i hřbitov, ten by ale musel být na jiném pozemku.“