Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Robot asistent zachraňuje životy, v Olomouci pomohl už tisíckrát

  8:39aktualizováno  8:39
Olomoučtí lékaři při své práci využívají operačního robota. Po pěti letech za sebou mají již tisící zákrok. Robotický asistent za 50 milionů korun chirurgům usnadňuje práci, především je ale výrazně šetrnější vůči pacientovi. Jeho rekonvalescence po robotické operaci bývá zhruba o polovinu kratší než po té klasické.

Olomoučtí lékaři při operacích využívají robota, pomohl už tisíckrát. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přístroj v Olomouci nejčastěji používají urologové při odstraňování prostaty zasažené rakovinou.

Fotogalerie

„Výhody, které našim pacientům přinášejí roboticky asistované operace, jsou nesporné. Už během samotného operačního výkonu dochází oproti klasickým otevřeným operacím k výrazně menším krevním ztrátám. Okolní tkáň je méně traumatizována, což má za výsledek snadnější hojení, méně komplikací a rychlejší návrat nemocného do běžného života,“ uvedl přednosta urologické kliniky fakultní nemocnice Vladimír Študent.

Pacient, který absolvuje zákrok provedený pomocí nástrojů zavedených do těla miniaturními vpichy robota, se může podle něj do fyzicky méně náročného zaměstnání vrátit už tři až čtyři týdny po operaci. Lidé, kteří podstoupí zákrok klasickou cestou, bývají doma jeden a půl až dva měsíce.

„Za tři týdny po operaci jsem už sekal zahradu a lezl po stromech a sklízel třešně,“ svěřil se pan Miroslav, jeden z pacientů, který před časem v olomoucké nemocnici robotický asistovaný zákrok podstoupil.

Návrat do běžného života už plánuje také šestačtyřicetiletý Jaroslav, který byl tisícím roboticky odoperovaným pacientem.

„Z postele jsem vstal už druhý den po operaci. Cítím se velmi dobře,“ řekl pacient.

U obou mužů lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty. Právě k odstranění předstojné žlázy zasažené nádorem, jehož výskyt v regionu převyšuje celorepublikový průměr, olomoučtí lékaři používají robota nejčastěji. Z tisícovky zákroků provedených s pomocí moderního systému jich bylo více než 800 právě urologických.

„U těchto operací je potřeba jít hluboko dovnitř těla a vyhnout se řadě nervů. Klasickým způsobem jsou proto obtížně proveditelné. Robot asistent nám práci usnadňuje, ale především umožňuje operovat precizněji. Co týče výsledků léčby, 85 procent pacientů s rakovinou prostaty dokážeme díky operaci vyléčit,“ podotkl Študent.

Robota vyvíjeli odborníci z NASA

Doplnil, že i díky robotovi olomoučtí urologové začali v dubnu používat novou techniku plastiky svalů pánevního dna, které ovlivňují to, zda pacient po operaci prostaty dokáže udržet moč. Její samovolný únik bývá jedním z nejvíce nepříjemných průvodních jevů po zákroku.

„Nyní jsme ve stadiu vyhodnocování, dosavadní výsledky jsou ale velice dobré, inkontinence už u těchto nemocných prakticky není problémem ani v pooperačním období,“ řekl přednosta urologické kliniky.

Ne všechny zdravotní pojišťovny ale robotické operace pacientům automaticky hradí. A to přes jejich nesporné výhody a poměrně malý rozdíl v ceně zákroku.

„Za robotickou operaci dostáváme od pojišťoven sto tisíc korun, za klasickou sedmdesát tisíc. Rozdíl v nákladech na léčbu pacienta je ve skutečnosti ještě nižší, protože po robotické operaci člověk bývá v nemocnici hospitalizovaný kratší dobu. Pojišťovny navíc nemocným přispívají na inkontinentní pleny, které jsou po klasických operacích nezbytné,“ zdůraznil Študent.

Na vývoji robotického operačního systému pracovali mimo jiné odborníci americké NASA. Původně měl přístroj sloužit k operacím na dálku, například v místech válečných konfliktů či v kosmu. Od tohoto využití lékaři nakonec upustili mimo jiné proto, že zákrok by neúměrně prodražil tok dat mezi místem operace a pracovištěm chirurga.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Polárník Welzl zažil zlatou horečku a v důchodu vynalézal perpetuum mobile

Jan Eskymo Welzl se koncem 30. let 20. století usídlil v Dawson City v Kanadě,...

Zábřežský cestovatel, polárník, dobrodruh, lovec, zlatokop, ale také vynálezce, který se pokoušel sestrojit perpetuum...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz