Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidí bez domova v Olomouci přibývá, strážníci řeší tisíce přestupků

  16:31aktualizováno  16:31
V ulicích Olomouce žije přes šest stovek bezdomovců. A další přibývají. Na místech, kde se shromažďují, vyvolávají stále více problémů. Jen strážníci s nimi letos řešili už tisíce přestupků. Před prohlubujícím se problémem varují už i pracovníci charity.
V Olomouci žije zhruba 650 bezdomvců, číslo však stále roste. Ilustrační snímek

V Olomouci žije zhruba 650 bezdomvců, číslo však stále roste. Ilustrační snímek | foto: Radek CihlaMF DNES

Hlavní nádraží, náměstí Republiky či třída Svobody, všude tam jsou hloučky bezdomovců každodenní realitou. Celkem je však v Olomouci na pět desítek míst, kde se zdržují. Alespoň tolik jich má ve městě vytipovaných charita a policie.

„Jsou to početné skupiny, ale i jednotlivci. Bezdomovce ale obyvatelé města potkávají i tam, kde si jich třeba vůbec nemusí všimnout,“ říká za Charitu Olomouc Petr Prinz, vedoucí Střediska Samaritán pro lidi bez domova.

Na ulici a v azylových domech jsou stovky lidí

Naráží tak nepřímo na fakt, že lidí, kteří nemají kam složit hlavu, je v krajském městě několik stovek.

„V Olomouci jich je asi 650. Pokud bychom počítali i lidi, kteří bydlí například na ubytovnách, to číslo by zřejmě překročilo tisícovku,“ dodává Prinz, podle kterého se situace stále zhoršuje. Odkud se do Olomouce stahují, není podle něj jednoduché říct.

„Je to různé. Někteří z nich se v Olomouci narodili a nikdy ji neopustí, jiní sem přicestovali, většinou se sem stahují z menších měst. Občas se tu objevují i lidé z jiných zemí. Jejich počet není oproti jiným velkým městům v závislosti na počtu obyvatel nijak překvapivý, i když jsou samozřejmě i města, jako třeba Zlín, která se s tímto problémem potýkají méně. Jde ale o celospolečenský problém a počet lidí bez domova stále roste. A to i v Olomouci,“ doplnil Prinz.

A stále víc je také potíží, které problémoví lidé mezi bezdomovci způsobují. Například strážníci jen od začátku roku řešili už 5 605 přestupků, a přestože podrobné statistiky si nevedou, většinu z nich mají podle nich na svědomí právě lidé z ulice. V drtivé většině hraje roli i alkohol.

Nejčastější problémy jsou s užší skupinou bezdomovců, kteří skutečně žijí přímo na ulici a nevyužívají služeb žádného z azylových domů. Podle charity se jejich počet v Olomouci pohybuje zhruba kolem dvou set.

Policie s nimi řeší většinou „pořádkové“ přestupky, tedy například znečišťování okolí. Za minulý rok jich bylo dokonce přes třináct a půl tisíce.

„Subjektivně lze říci, že v podstatné části případů jsou pachateli právě bezdomovci,“ potvrdila mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.

Řešení? První krok je opustit ulici

Odborníci upozorňují, že pro řadu lidí je ulice posledním útočištěm, návrat do společnosti je nečeká. Naopak v azylových domech mají velkou naději, že se jejich situace zlepší.

„Propast, která vzniká mezi lidmi v azylových domech a na ulici, je tak velká, že ji nelze překlenout. U lidí přímo z ulice je možnost nějaké integrace do společnosti prakticky nulová. V azylových domech naopak šance stoupají, ti lidé mají snahu situaci řešit. Znovu se začlenit do společnosti pak mohou až desítky procent z nich,“ uzavírá Prinz.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Najdete na iDNES.cz