Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidí bez domova v Olomouci přibývá, strážníci řeší tisíce přestupků

  16:31aktualizováno  16:31
V ulicích Olomouce žije přes šest stovek bezdomovců. A další přibývají. Na místech, kde se shromažďují, vyvolávají stále více problémů. Jen strážníci s nimi letos řešili už tisíce přestupků. Před prohlubujícím se problémem varují už i pracovníci charity.
V Olomouci žije zhruba 650 bezdomvců, číslo však stále roste. Ilustrační snímek

V Olomouci žije zhruba 650 bezdomvců, číslo však stále roste. Ilustrační snímek | foto: Radek CihlaMF DNES

Hlavní nádraží, náměstí Republiky či třída Svobody, všude tam jsou hloučky bezdomovců každodenní realitou. Celkem je však v Olomouci na pět desítek míst, kde se zdržují. Alespoň tolik jich má ve městě vytipovaných charita a policie.

„Jsou to početné skupiny, ale i jednotlivci. Bezdomovce ale obyvatelé města potkávají i tam, kde si jich třeba vůbec nemusí všimnout,“ říká za Charitu Olomouc Petr Prinz, vedoucí Střediska Samaritán pro lidi bez domova.

Na ulici a v azylových domech jsou stovky lidí

Naráží tak nepřímo na fakt, že lidí, kteří nemají kam složit hlavu, je v krajském městě několik stovek.

„V Olomouci jich je asi 650. Pokud bychom počítali i lidi, kteří bydlí například na ubytovnách, to číslo by zřejmě překročilo tisícovku,“ dodává Prinz, podle kterého se situace stále zhoršuje. Odkud se do Olomouce stahují, není podle něj jednoduché říct.

„Je to různé. Někteří z nich se v Olomouci narodili a nikdy ji neopustí, jiní sem přicestovali, většinou se sem stahují z menších měst. Občas se tu objevují i lidé z jiných zemí. Jejich počet není oproti jiným velkým městům v závislosti na počtu obyvatel nijak překvapivý, i když jsou samozřejmě i města, jako třeba Zlín, která se s tímto problémem potýkají méně. Jde ale o celospolečenský problém a počet lidí bez domova stále roste. A to i v Olomouci,“ doplnil Prinz.

A stále víc je také potíží, které problémoví lidé mezi bezdomovci způsobují. Například strážníci jen od začátku roku řešili už 5 605 přestupků, a přestože podrobné statistiky si nevedou, většinu z nich mají podle nich na svědomí právě lidé z ulice. V drtivé většině hraje roli i alkohol.

Nejčastější problémy jsou s užší skupinou bezdomovců, kteří skutečně žijí přímo na ulici a nevyužívají služeb žádného z azylových domů. Podle charity se jejich počet v Olomouci pohybuje zhruba kolem dvou set.

Policie s nimi řeší většinou „pořádkové“ přestupky, tedy například znečišťování okolí. Za minulý rok jich bylo dokonce přes třináct a půl tisíce.

„Subjektivně lze říci, že v podstatné části případů jsou pachateli právě bezdomovci,“ potvrdila mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.

Řešení? První krok je opustit ulici

Odborníci upozorňují, že pro řadu lidí je ulice posledním útočištěm, návrat do společnosti je nečeká. Naopak v azylových domech mají velkou naději, že se jejich situace zlepší.

„Propast, která vzniká mezi lidmi v azylových domech a na ulici, je tak velká, že ji nelze překlenout. U lidí přímo z ulice je možnost nějaké integrace do společnosti prakticky nulová. V azylových domech naopak šance stoupají, ti lidé mají snahu situaci řešit. Znovu se začlenit do společnosti pak mohou až desítky procent z nich,“ uzavírá Prinz.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Najdete na iDNES.cz