Vizualizace budov Nová Envelopa na rohu ulice Wittgensteinovy a třídy...

Vizualizace budov Nová Envelopa na rohu ulice Wittgensteinovy a třídy Kosmonautů v Olomouci | foto: CS Property Private

V Olomouci roste několik kancelářských budov, které změní podobu města

  • 6
Pro někoho to může znít překvapivě, ale v Olomouci je stále velká poptávka po kancelářích. Tedy po těch moderních s klimatizací, IT technologiemi a dokonalým sociálním zázemím. Takových tu ale není dost, a proto zde rostou nové administrativní budovy. Minimálně část z nich přitom změní podobu některých částí města.

První z nových kancelářských komplexů by se měl objevit u hlavního nádraží, kde už vedle opravovaného hotelu Sigma vznikají dvě administrativní budovy s kongresovým centrem. Téměř před zahájením je pak také rekonstrukce bývalého sila u nádraží Olomouc-město, na které chce investor "posadit" rovněž několik pater kanceláří.

Svou konkrétní podobu už mají i dvě navzájem propojené administrativní budovy s názvem Nová Envelopa, které mají stát na rohu třídy Kosmonautů a Wittgensteinovy ulice, a s kancelářskými komplexy se pak počítá také v připravované nové čtvrti Šantovka.

Jen v případě prvních tří projektů jde přitom o bezmála dvacet tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Plány zatím sbírají většinou pozitivní reakce, například představitelé hospodářské komory si od nich slibují příliv společností a s nimi i více pracovních příležitostí pro lidi z Olomoucka.

Vizualizace budov Nová Envelopa na rohu ulice Wittgensteinovy a třídy...
Vizualizace budov Nová Envelopa na rohu ulice Wittgensteinovy a třídy...

Vizualizace budov Nová Envelopa na rohu ulice Wittgensteinovy a třídy Kosmonautů v Olomouci

"Olomoucký region potřebuje přilákat nové firmy, aby místní lidé neodcházeli pracovat do Prahy nebo do Brna. Moderní kancelářské prostory tu chybí," míní předseda představenstva Okresní hospodářské komory Olomouc Tomáš Sýkora.

"Firmy dnes pro své zaměstnance chtějí klimatizaci, moderní toalety, kuchyňku a zabezpečení se vším všudy. Standardem jsou prosklené kanceláře, aby na sebe lidé viděli. To ve starých domech, které v Olomouci převažují, nejde zařídit," dodal.

Podle analytiků bude o nové kanceláře zájem

Výstavbě kanceláří fandí i realitní makléři. "Nebojím se, že by nové kanceláře zůstaly ležet ladem, poptávka po nových administrativních prostorách v Olomouci je velká," říká analytička realitního trhu Lucie Nekudová.

Právě nebytové prostory jsou podle ní to první, o co dnes mají kupci v případě novostaveb zájem: "Například ve Wellnerově ulici vyrostl dům, v němž jsou už veškeré nebytové prostory prodané, zatímco bytů zbývá prodat asi čtyřicet procent," nastínila analytička.

Ve dvou administrativních budovách, které budou stát na místě zbořeného klubu Sidia u hlavního nádraží, bude v roce 2013 k dispozici 6 700 metrů čtverečních kanceláří. Investor, firma CPI Group, už ale teď zná i budoucího nájemce - převážnou část kanceláří bude využívat banka Raiffeisen.

V další stavbě Silo Tower, jak se po své proměně bude jmenovat dlouho nevyužívané silo u nádraží v Litovelské ulici, budou mít firmy v nové prosklené nástavbě k dispozici čtyři patra kanceláří o výměře přes 500 metrů čtverečných.

Součástí podlaží bude výtah, schodiště, čajová kuchyňka a sociální zařízení. K dispozici bude také klimatizace, žaluzie, datové rozvody a elektronické zabezpečení objektu. Ani tady se developer, společnost Hopr Group, nedostatku zájemců o kanceláře nebojí.

Vizualizace Silo Tower v Olomouci

Silo Tower, budoucí dominanta Olomouce.

"Bez profesionální a podrobné analýzy poptávky bychom se do něčeho podobného ani nemohli pouštět," uvedla generální manažerka společnosti Bohdana Hošková. Konkrétní jména zatím nechce zveřejňovat. Prvním uživatelům začne Silo Tower sloužit v roce 2013.

Šantovka vyroste jako třetí fáze budování nové čtvrti

Jednání o "předpronájmech" vede i další developer, brněnská firma CS Property Private, která chystá výstavbu Nové Envelopy. Ta by měla, rovněž už od roku 2013, nabídnout ve dvou pětipatrových budovách dokonce 11 tisíc metrů čtverečných kanceláří.

"Bez zjišťování poptávky na trhu, by žádný developer do podobného projektu nešel. To by potom musel mít buď velké štěstí, nebo by investice byla odsouzena k neúspěchu," podotkla Renata Ratajská z firmy CS Property Private.

Administrativní zázemí na Šantovce, ačkoli ta s těmito plány přišla už před několika lety mezi prvními, se bude stavět zřejmě až naposledy. Developerská skupina SMC Development ji má totiž v plánu až jako třetí fázi budování nové čtvrti. Nejdříve se na pozemcích po bývalých závodech Milo objeví obchodní galerie a byty.

Takto by měla po dokončení vypadat nová olomoucká čtvrť Šantovka.

"Do budoucna plánujeme výstavbu kancelářských objektů, přičemž nevylučujeme výstavbu na spekulativní bázi i na principu built-to-suit, tedy stavěných na míru konkrétním zájemcům," uvedl mluvčí Šantovky Juraj Aláč. Celkovou výměru zamýšlených kancelářských ploch odhadl na desítky tisíc metrů čtverečných.

Kanceláře rostou hlavně na třídě Kosmonautů

Až na kancelářskou věž Silo Tower se investoři budoucích administrativních budov zhlédli hlavně v třídě Kosmonautů a jejím okolí. Tady totiž mimo jiné narážejí na nejmenší odpor olomoucké radnice, která chce z této z velké části ještě nezastavěné spojnice mezi hlavním nádražím a historickým centrem udělat moderní bulvár.

S novou výstavbou tam nesouhlasí například Hnutí Duha. "Celá zástavba je dost nekoncepční. Všechno jsou to velké administrativní budovy, u nichž není jasné, jestli po nich bude poptávka," myslí si Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Duhy. Alexandrovi Jeništovi ze sdružení Za krásnou Olomouc vadí přístup, s jakým radnice dává administrativním budovám ve městě prostor.

"Místo toho, aby město nechalo zpracovat ideovou urbanistickou studii daného území, a teprve poté jsme se bavili, jak bude vypadat ta která budova, my to děláme přesně naopak. Začneme kopat základy, postavíme mrakodrap a až před dokončením se ptáme - co na to říkáte?" upozornil Jeništa.