Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé našli vzácné netopýry ze Středomoří, vědci hledají jejich kolonii

  18:24aktualizováno  18:24
Už dvakrát překvapil v uplynulých měsících olomoucké vědce vzácný netopýr jižní. Tento druh totiž v kraji nežije, běžně ho lze potkat ve Středomoří. V Olomouci se ale objevil nejprve sameček a poté i mladá samička. Jejich výskyt je nejseverněji zdokumentovaným případem, navíc teprve třetím v Česku.

Olomoucký objev netopýrů jižních překvapil vědce. Tento druh totiž žije ve Středomoří, v hanácké metropoli ale možná sídlí dosud utajená kolonie. | foto: Univerzita Palackého

Na vzácné netopýry odborníky upozornili sami obyvatelé města. V prvním případě lidé netopýra zpozorovali na Dolním náměstí.

„Byl to pohlavně dospělý samec, patrně měl na některém domě úkryt, kde se pářil. Bohužel byl zraněný a po pár dnech uhynul,“ uvedl Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty a České společnosti pro ochranu netopýrů.

Ve druhém případě lidé přivolali odborníky k mladé samičce. „Narodila se v letošním roce. Vzhledem k termínu nálezu musela pocházet z kolonie sídlící v Olomouci,“ doplnil Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

I proto se nyní naopak vědci obrátili s prosbou na veřejnost, aby jim pomohla případné další netopýry v Olomouci zmapovat a dozvědět se tak o nich co nejvíc.

„Že se někde v blízkosti usídlila kolonie, lidé nemusí vůbec poznat. Ani my o nich nevíme, dokud nás třeba rodina neupozorní, že jim do domu často nějaký vlétne. A pak se zjistí, že u nich bydlí desítky zvířat,“ směje se Tošenovský.

Netopýří cesta: nejdřív Znojmo, pak Brno a teď Olomouc

Hanácká metropole je zatím vůbec nejsevernějším místem, kde netopýra jižního v rámci Česka pozorovali.

„V tuzemsku se vyskytují tři podobné druhy netopýrů, ale netopýr jižní se zde nachází zcela výjimečně. Vůbec poprvé byl zaznamenán v roce 2007 ve Znojmě a předloni v Brně. Olomouc je tedy teprve třetím místem v ČR, kde byl tento netopýr nalezen,“ shrnul Tošenovský.

„Je drobný, tělo má dlouhé do 55 milimetrů a jeho hmotnost většinou nepřesáhne 10 gramů. Na hřbetní straně mívá náznak pískového zbarvení a u většiny jedinců je na okraji létací blány mezi pátým prstem a nohou bílý, jeden až dva milimetry široký lem. Jeho typickým úkrytem jsou štěrbiny ve zdivu budov, nad okny či ve střešní krytině,“ dodal.

Na otázku, proč se tito drobní savci dostávají mnohem severněji než dříve, není podle odborníků jednoznačná odpověď. Výskyt některých netopýřích druhů se podle nich často poměrně významně mění. Dokladem je třeba další netopýr, tentokrát parkový.

„Zatímco zhruba před dvaceti lety se v našich končinách vyskytoval velmi vzácně, dnes naopak patří k široce rozšířeným druhům. Olomoucké ‚návštěvníky‘ ale mohla zřejmě ovlivnit i loňská mírná zima,“ přemítá Tošenovský.

Vědcům pomohou i fotografie či uhynulí netopýři

Netopýři podle něj patří ke skupinám živočichů, které stále nejsou dostatečně prozkoumány. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy je pro laika prakticky nemožné. Proto odborníci vítají každou zprávu o výskytu těchto savců, byť by se jednalo například o uhynulého jedince nebo třeba jen fotografii.

„Získáme tím nejen důležitou informaci o výskytu daného druhu, ale často nás to může přivést i k nálezu celé kolonie,“ vysvětluje.

Pokud lidé najdou netopýra na zemi, udělají nejlépe, když rovnou zavolají odborníky.

„Obrátit se mohou na nás nebo na některou ze záchranných stanic pro živočichy. Může být omráčený a v zimě bez pomoci uhyne,“ upozorňuje Tošenovský.

V Česku žije 27 druhů netopýrů. Obývají nejen parky či jeskyně, ale mnoho z nich se zabydluje například ve škvírách panelových domů. V souvislosti se zateplováním jim ale řada úkrytů ubyla, proto častěji míří i do staré městské zástavby. Všichni netopýři jsou chránění a zákonné ochraně podléhají také jejich úkryty.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Najdete na iDNES.cz