Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé našli vzácné netopýry ze Středomoří, vědci hledají jejich kolonii

  18:24aktualizováno  18:24
Už dvakrát překvapil v uplynulých měsících olomoucké vědce vzácný netopýr jižní. Tento druh totiž v kraji nežije, běžně ho lze potkat ve Středomoří. V Olomouci se ale objevil nejprve sameček a poté i mladá samička. Jejich výskyt je nejseverněji zdokumentovaným případem, navíc teprve třetím v Česku.

Olomoucký objev netopýrů jižních překvapil vědce. Tento druh totiž žije ve Středomoří, v hanácké metropoli ale možná sídlí dosud utajená kolonie. | foto: Univerzita Palackého

Na vzácné netopýry odborníky upozornili sami obyvatelé města. V prvním případě lidé netopýra zpozorovali na Dolním náměstí.

„Byl to pohlavně dospělý samec, patrně měl na některém domě úkryt, kde se pářil. Bohužel byl zraněný a po pár dnech uhynul,“ uvedl Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty a České společnosti pro ochranu netopýrů.

Ve druhém případě lidé přivolali odborníky k mladé samičce. „Narodila se v letošním roce. Vzhledem k termínu nálezu musela pocházet z kolonie sídlící v Olomouci,“ doplnil Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

I proto se nyní naopak vědci obrátili s prosbou na veřejnost, aby jim pomohla případné další netopýry v Olomouci zmapovat a dozvědět se tak o nich co nejvíc.

„Že se někde v blízkosti usídlila kolonie, lidé nemusí vůbec poznat. Ani my o nich nevíme, dokud nás třeba rodina neupozorní, že jim do domu často nějaký vlétne. A pak se zjistí, že u nich bydlí desítky zvířat,“ směje se Tošenovský.

Netopýří cesta: nejdřív Znojmo, pak Brno a teď Olomouc

Hanácká metropole je zatím vůbec nejsevernějším místem, kde netopýra jižního v rámci Česka pozorovali.

„V tuzemsku se vyskytují tři podobné druhy netopýrů, ale netopýr jižní se zde nachází zcela výjimečně. Vůbec poprvé byl zaznamenán v roce 2007 ve Znojmě a předloni v Brně. Olomouc je tedy teprve třetím místem v ČR, kde byl tento netopýr nalezen,“ shrnul Tošenovský.

„Je drobný, tělo má dlouhé do 55 milimetrů a jeho hmotnost většinou nepřesáhne 10 gramů. Na hřbetní straně mívá náznak pískového zbarvení a u většiny jedinců je na okraji létací blány mezi pátým prstem a nohou bílý, jeden až dva milimetry široký lem. Jeho typickým úkrytem jsou štěrbiny ve zdivu budov, nad okny či ve střešní krytině,“ dodal.

Na otázku, proč se tito drobní savci dostávají mnohem severněji než dříve, není podle odborníků jednoznačná odpověď. Výskyt některých netopýřích druhů se podle nich často poměrně významně mění. Dokladem je třeba další netopýr, tentokrát parkový.

„Zatímco zhruba před dvaceti lety se v našich končinách vyskytoval velmi vzácně, dnes naopak patří k široce rozšířeným druhům. Olomoucké ‚návštěvníky‘ ale mohla zřejmě ovlivnit i loňská mírná zima,“ přemítá Tošenovský.

Vědcům pomohou i fotografie či uhynulí netopýři

Netopýři podle něj patří ke skupinám živočichů, které stále nejsou dostatečně prozkoumány. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy je pro laika prakticky nemožné. Proto odborníci vítají každou zprávu o výskytu těchto savců, byť by se jednalo například o uhynulého jedince nebo třeba jen fotografii.

„Získáme tím nejen důležitou informaci o výskytu daného druhu, ale často nás to může přivést i k nálezu celé kolonie,“ vysvětluje.

Pokud lidé najdou netopýra na zemi, udělají nejlépe, když rovnou zavolají odborníky.

„Obrátit se mohou na nás nebo na některou ze záchranných stanic pro živočichy. Může být omráčený a v zimě bez pomoci uhyne,“ upozorňuje Tošenovský.

V Česku žije 27 druhů netopýrů. Obývají nejen parky či jeskyně, ale mnoho z nich se zabydluje například ve škvírách panelových domů. V souvislosti se zateplováním jim ale řada úkrytů ubyla, proto častěji míří i do staré městské zástavby. Všichni netopýři jsou chránění a zákonné ochraně podléhají také jejich úkryty.Nejčtenější

Obec, kde takřka neprší. Vody do bazénů na zahradách je přesto dost

Ivanovice na Hané jsou nejsušším místem v Česku.  (11. 7. 2018)

Místní chlapi tady na zamrzlém rybníčku jako kluci hráli hokej. Dnes tu roste tráva a člověka neznalého regionální...

Skvosty na trati. Nejkrásnější česká nádraží, na než je radost pohledět

Litoměřice. Manželé Plíhalovi koupili zchátralou industriální budovu a vrátili...

Během prázdnin se možná na některém z nich ocitnete. Když nebudete zrovna dobíhat vlak, porozhlédněte se. Nádraží mají...Při autonehodě se třemi mrtvými zemřelo i dítě, čeká se na posudky

Snímek z místa tragické nehody, při níž u odbočky na Bohuňovice na tahu mezi...

Smrt dvou dospělých a jednoho dítěte při pondělní nehodě na Olomoucku vyšetřují policisté jako usmrcení z nedbalosti....

Olomouc - Slavia 0:3, razantní vstup do sezony, trefil se i Coufal

Miroslav Stoch ze Slavie (vlevo) utíká slavit svůj gól do sítě Olomouce se...

Razantně vstoupili slávističtí fotbalisté do nového ligového ročníku. Dle bookmakerů největší favorit soutěže zvítězil...

VIDEO: Život jak na skládce. Lidem těží u domů popílek pro stavbu dálnice

V obci Buk na Přerovsku musí lidé žít v prašném prostředí několik desítek metrů...

Sušák na prádlo, na němž zjevně dlouho nikdo nic nesušil. Houpačky a plastový domeček pro děti, které vypadají, že se...

Další z rubriky

Vchod Javoříčských jeskyní bránil zával, objevitelé se spouštěli po drátech

Pohled na Dóm gigantů, který je největším prostorem návštěvnických tras...

Tvůrčí sílu přírody i obdivuhodný um prvních průzkumníků jeskyní, kteří dokázali s jen primitivní výbavou prolézat...

VIDEO: Přežil i boje s nacisty, teď most v centru Olomouce drtí bagry

Bourání mostu v Komenského ulici v centru Olomouce. Pochází z roku 1941.

Denně po něm projelo až 15 tisíc automobilů, teď železobetonový most v Komenského ulici v centru Olomouce se skřípotem...

Zákon porušuje 23 let, muže dopadli za sérii vloupání s milionovou škodou

Nástroje, které dopadený muž používal při sérii vloupání do obchodů v Olomouci....

Za jediný měsíc 25 vykradených obchodů a škoda za víc než milion. Tak se provinil sedmatřicetiletý muž, jehož nyní...

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VÝROBY Prostějov až 30 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz