Lidé našli vzácné netopýry ze Středomoří, vědci hledají jejich kolonii

  18:24aktualizováno  18:24
Už dvakrát překvapil v uplynulých měsících olomoucké vědce vzácný netopýr jižní. Tento druh totiž v kraji nežije, běžně ho lze potkat ve Středomoří. V Olomouci se ale objevil nejprve sameček a poté i mladá samička. Jejich výskyt je nejseverněji zdokumentovaným případem, navíc teprve třetím v Česku.

Olomoucký objev netopýrů jižních překvapil vědce. Tento druh totiž žije ve Středomoří, v hanácké metropoli ale možná sídlí dosud utajená kolonie. | foto: Univerzita Palackého

Na vzácné netopýry odborníky upozornili sami obyvatelé města. V prvním případě lidé netopýra zpozorovali na Dolním náměstí.

„Byl to pohlavně dospělý samec, patrně měl na některém domě úkryt, kde se pářil. Bohužel byl zraněný a po pár dnech uhynul,“ uvedl Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty a České společnosti pro ochranu netopýrů.

Ve druhém případě lidé přivolali odborníky k mladé samičce. „Narodila se v letošním roce. Vzhledem k termínu nálezu musela pocházet z kolonie sídlící v Olomouci,“ doplnil Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

I proto se nyní naopak vědci obrátili s prosbou na veřejnost, aby jim pomohla případné další netopýry v Olomouci zmapovat a dozvědět se tak o nich co nejvíc.

„Že se někde v blízkosti usídlila kolonie, lidé nemusí vůbec poznat. Ani my o nich nevíme, dokud nás třeba rodina neupozorní, že jim do domu často nějaký vlétne. A pak se zjistí, že u nich bydlí desítky zvířat,“ směje se Tošenovský.

Netopýří cesta: nejdřív Znojmo, pak Brno a teď Olomouc

Hanácká metropole je zatím vůbec nejsevernějším místem, kde netopýra jižního v rámci Česka pozorovali.

„V tuzemsku se vyskytují tři podobné druhy netopýrů, ale netopýr jižní se zde nachází zcela výjimečně. Vůbec poprvé byl zaznamenán v roce 2007 ve Znojmě a předloni v Brně. Olomouc je tedy teprve třetím místem v ČR, kde byl tento netopýr nalezen,“ shrnul Tošenovský.

„Je drobný, tělo má dlouhé do 55 milimetrů a jeho hmotnost většinou nepřesáhne 10 gramů. Na hřbetní straně mívá náznak pískového zbarvení a u většiny jedinců je na okraji létací blány mezi pátým prstem a nohou bílý, jeden až dva milimetry široký lem. Jeho typickým úkrytem jsou štěrbiny ve zdivu budov, nad okny či ve střešní krytině,“ dodal.

Na otázku, proč se tito drobní savci dostávají mnohem severněji než dříve, není podle odborníků jednoznačná odpověď. Výskyt některých netopýřích druhů se podle nich často poměrně významně mění. Dokladem je třeba další netopýr, tentokrát parkový.

„Zatímco zhruba před dvaceti lety se v našich končinách vyskytoval velmi vzácně, dnes naopak patří k široce rozšířeným druhům. Olomoucké ‚návštěvníky‘ ale mohla zřejmě ovlivnit i loňská mírná zima,“ přemítá Tošenovský.

Vědcům pomohou i fotografie či uhynulí netopýři

Netopýři podle něj patří ke skupinám živočichů, které stále nejsou dostatečně prozkoumány. Rozeznat od sebe jednotlivé druhy je pro laika prakticky nemožné. Proto odborníci vítají každou zprávu o výskytu těchto savců, byť by se jednalo například o uhynulého jedince nebo třeba jen fotografii.

„Získáme tím nejen důležitou informaci o výskytu daného druhu, ale často nás to může přivést i k nálezu celé kolonie,“ vysvětluje.

Pokud lidé najdou netopýra na zemi, udělají nejlépe, když rovnou zavolají odborníky.

„Obrátit se mohou na nás nebo na některou ze záchranných stanic pro živočichy. Může být omráčený a v zimě bez pomoci uhyne,“ upozorňuje Tošenovský.

V Česku žije 27 druhů netopýrů. Obývají nejen parky či jeskyně, ale mnoho z nich se zabydluje například ve škvírách panelových domů. V souvislosti se zateplováním jim ale řada úkrytů ubyla, proto častěji míří i do staré městské zástavby. Všichni netopýři jsou chránění a zákonné ochraně podléhají také jejich úkryty.

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

SŽDC chce bourat nádraží z roku 1889, zlobí se Prostějované i odborníci

Budova prostějovského místního nádraží postavená v roce 1889 je dominantou...

Velké pozdvižení vzbudil v Prostějově plán Správy železniční dopravní cesty na zbourání místního nádraží. Kritici...

Odborníky nahrazují v komisích svými lidmi, spílá olomoucká opozice koalici

Představitelé nové čtyřkoalice, která bude do roku 2022 vládnout olomoucké...

Olomoucká koalice čelí kritice opozice kvůli rozdělování postů v odborných komisích a komisích městských částí. Podle...

Řidič náhle kýchl, přejel do protisměru a narazil do protijedoucího auta

Řidič na Šumpersku za jízdy kýchl, což jej rozhodilo natolik, že se srazil s...

Vážné následky mělo kýchnutí, které náhle přišlo na jednoho z řidičů na Šumpersku. Rozhodilo jej natolik, že způsobil...

Najdete na iDNES.cz