Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za Olomouc bude dýchat 72 tisíc stromů, začala výsadba Holického lesa

  11:39aktualizováno  11:39
Po více než sto letech se výrazně rozroste rozloha olomouckých parků. Po letech příprav začala tento týden na jihu města výsadba Holického lesa, nového lesoparku pro odpočinek a sport za zhruba 50 milionů korun. Až bude zcela hotový, zabere kolem sta hektarů.

V Olomouci začala tento týden výsadba Holického lesa. Lesopark má mít po dokončení zhruba sto hektarů. | foto: Petr Janeček, MAFRA

To je víc, než mají dohromady Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady.

Kořeny nyní na místě budoucího Holického lesa do země v rámci první fáze zapustí více než sedmdesát tisíc stromků. V dalších letech se pak nový lesopark ještě rozšíří. Budou zde i vodní plochy a síť cyklostezek. A kromě toho se Holický les stane i součástí protipovodňové ochrany města.

"V listopadu tady zahradnická firma na ploše třiatřiceti hektarů vysadí sedmdesát dva tisíc listnatých stromů lužního lesa, jako jsou duby, buky, lípy či jasany," upřesnila Ivana Kalodová, předsedkyně Sdružení pro Holický les.

Právě jeho členové již od roku 2008 bojují za vznik parku na jihu Olomouce. Především lidé z tamních městských částí Holice, Nové Sady a Nový Svět v něm najdou místo pro odpočinek a vycházky, které jim tady doposud chybělo.

Vznik lesoparku přitom olomoučtí radní odsouhlasili už v roce 2010. Do původního harmonogramu ale zasáhlo napoprvé neúspěšné výběrové řízení, klíčovou dotaci se pak podařilo získat vloni. Ještě na začátku roku 2012 se ale zdálo, že město dotaci nezíská a bude se muset spolehnout jen na vlastní pokladnu.

"Nedokázala jsem si na začátku vůbec představit, jak se to vše bude protahovat," podotkla tehdy Kalodová.

Lesopark nabídne i síť cest a stezek pro bruslaře a cyklisty

Zahradníci nyní při vzniku první části Holického lesa pracují na pozemcích, které leží mezi železniční tratí na Přerov a ulicí Šlechtitelů. Vše vyjde na bezmála tři miliony korun, až devadesát procent nákladů pokryje evropská dotace.

Plánek chystané rekreační a relaxační oblasti Holický les (pro zobrazení celé

Plánek chystané rekreační a relaxační oblasti Holický les (pro zobrazení celé mapky i s legendou klikněte).

"Letos na jaře tady naseli trávu, na další jaro mají v plánu výsadbu keřů a předpokládám, že i solitérních stromů," říká Kalodová.

Celkové náklady na zrození stohektarového Holického lesa šplhají ke zhruba padesáti milionům. Zelenat se v budoucnu bude mezi železnicí a korytem řeky Moravy na Nových Sadech, kde jsou nyní pole.

Lesopark, který v nejbližších letech pole na jihu Olomouce nahradí, nabídne k procházkám i louky a také síť cest. Na ty nyní architekti nechali územní rezervu. Své stezky pak v Holickém lese najdou i in-line bruslaři či cyklisté.

Les má sloužit také jako součást protipovodňové ochrany

Kdy sem ovšem vyjedou, nedokáže Ivana Kalodová ze Sdružení pro Holický les v tuto chvíli odhadnout.

"Je to zase práce na další roky. Naše občanské sdružení má teď ohromnou radost, že po pětiletém úsilí opravdu začíná Holický les vznikat," říká s nadšením v hlase.

Náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs, který měl dotaci pro Holický les na starosti, pak ve vzniku lesoparku vidí protiváhu ke stavebnímu boomu, který v posledních letech Olomouc zažívá.

"Tyto stavební aktivity většinou vedou k úbytku zeleně a omezení tradičního životního prostoru v listnatých lesích u řeky Moravy," doplnil Šnevajs.

Holický les ovšem v budoucnu neposlouží jen pro odpočinek Olomoučanů. Podle dosavadních plánů bude také součástí protipovodňové ochrany Olomouce. Jako lužní les totiž může při povodních významně pomoci se zadržováním vody. Zároveň na severu území nyní architekti nechali volný pětadvacet metrů široký kus pozemku pro vybudování protipovodňové hráze.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Najdete na iDNES.cz