Kachnička mandarínská, kterou mohou lidé vidět v Olomouci na řece Moravě.

Kachnička mandarínská, kterou mohou lidé vidět v Olomouci na řece Moravě. | foto: Jiří Šafránek

V Olomouci žije na řece Moravě kachnička z Asie, utekla chovateli

  • 6
Neobvyklé zvíře mohou lidé už druhou zimu pozorovat na řece Moravě v Olomouci. Žije tu kachnička mandarínská, pestrý pták původem z Japonska a Číny. Další dva ptáci jsou k vidění v Přerově a Prostějově. Podle ornitologů uprchli z domácího chovu a pokud si najdou partnera, mohou zde založit populaci.

Krásně vybarvený pták, kterého nelze přehlédnout, protože září skoro všemi barvami od zelené přes fialovou až do kovově modré, má jednu zajímavost. V mládí může být samicí a ve stáří samcem.

Samice mají totiž plně funkčně vyvinutý jen jeden vaječník. Když u staré samice zakrní, začne se druhý, jen nedokonale vyvinutý vaječník, přeměňovat na samčí pohlavní žlázu. Samice se tak změní v neplodného samce.

Kachnička mandarínská je navíc jediným druhem kachny, který se nemůže křížit s ostatními druhy. Počet jejích chromozomů se totiž liší od počtu chromozomů všech dalších druhů.

Kachnička mandarínská, kterou mohou lidé vidět v Olomouci na řece Moravě.Kachnička mandarínská, kterou mohou lidé vidět v Olomouci na řece Moravě.

Kachniček mandarínských (snímek z řeky Moravy v Olomouci) žije v Česku ve volné přírodě nejméně dvacet, ornitologové totiž předpokládají, že o řadě z nich neví. foto: Jiří Šafránek

"Tento druh pochází z Japonska a severovýchodní Číny, takže u nás se ve volné přírodě vyskytují pouze jedinci uprchlí z domácího chovu. A to je jistě i tento případ. Pokud jich unikne více a začnou se rozmnožovat i ve volné přírodě, může vzniknout volně žijící populace, jak se tomu už stalo ve Velké Británii," popisuje ornitolog Jiří Šafránek.

Volně žijící kachničky jsou k vidění po celé republice

U nás by se to podle něj mohlo stát už brzy a nejpravděpodobněji v Praze na Vltavě, kde ornitologové zaznamenali výskyt největší skupiny pestrobarevných ptáků.

KACHNIČKA JAKO SYMBOL VĚRNOSTI

Kachnička mandarínská pochází z Asie. V Číně si lidé dříve darovávali pár kachniček v kleci jako symbol manželské věrnosti. Vyskytuje se v lesnatých oblastech kolem řek a jezer, na konci léta i v zatopených rýžových polích či mokřinách.

"Žije zde asi jedenáct jedinců tohoto druhu. Další tři jsou v jižních Čechách ve Vodňanech a po jednom kusu se vyskytuje v České Lípě, v Benátkách nad Jizerou, v Brně, v Prostějově, v Přerově a v Olomouci," dodává Šafránek.

Ornitologové však předpokládají, že jich u nás ve volné přírodě žije daleko více, ale zatím o nich nemají zprávy.

"Pokud se tedy někdo setká s kachničkou mandarínskou nebo i kachničkou karolínskou, která se již také občas objevuje, budeme rádi, když dá vědět ornitologům. Přispěje tak k rozšíření vědeckých poznatků o těchto exotických druzích v naší přírodě," vysvětluje Šafránek.

V regionu se nejedná o jediné volně žijící cizokrajné zvíře, v Přerově je na soutoku řeky Bečvy a mlýnského náhonu Strhance k vidění nutrie, jejímž domovským prostředím je Jižní Amerika. I ona zřejmě utekla z chovu (více čtěte zde).