Putovní výstava Být nablízku pomocí 25 černobílých snímků přibližuje práci...

Putovní výstava Být nablízku pomocí 25 černobílých snímků přibližuje práci nemocničních kaplanů. | foto: Filip Fojtík

Jsme nemocným nejblíž. Naše povolání: kaplanky

  • 8
Nemocným lidem a jejich příbuzným pomáhají kromě lékařů v nemocnicích také kaplani. Jejich povolání je pro ně spíše posláním, často bývají díky své důvěryhodnosti těmi posledními, komu se lidé svěří se svým životním příběhem. Většinou mezi nemocničními kaplany najdete ženy.

Jejich práci nyní představuje putovní výstava černobílých fotografií s názvem Být nablízku, která je k vidění do 19. prosince na Vyšší odborné škole Caritas v Olomouci a poté se stěhuje na Svatý Kopeček u Olomouce.

Marta Hošťálková i Marie Maňáková slouží nemocným jako kaplanky v olomoucké fakultní nemocnici už několik let. Přestože letáčky s jejich číslem najdete v nemocnici na nejednom místě, samy říkají, že o nich často nevědí ani samotní pacienti.

"Občas se nás i věřící lidé ptají, co je to vlastně nemocniční kaplan. A jsou překvapení, že je taková služba vůbec dostupná," vysvětluje Marta Hošťálková. Mluví pomalu, tiše. Právě její uklidňující hlas pomáhá lidem, kterým lékaři sdělí nepříjemnou diagnózu, či příbuzným, kteří se s nemocí blízkého člověka vyrovnávají jen velmi těžko.

"Důležitá je důvěra, lidé se nám často zpovídají. Říkají nám to, co jim na lůžku vyvstane na mysli, a kolikrát přemítají o celém svém životě. Některé události je tíží jako balvan a potřebují je někomu sdělit," říká druhá z kaplanek Marie Maňáková.

Obě kaplanky se pro službu nemocným rozhodly poté, co si samy prožily těžké chvíle spojené s nemocí. Zatímco Marie Maňáková musela podstoupit několik operací očí a dlouho žila v nejistotě, co bude dál, Marta Hošťálková se musela vypořádat s vážnou nemocí v rodině.

Sama jsem se setkala s bolestí. Teď jsem k ní vnímavější

"Přivedlo mě k tomu to, že mám onkologicky nemocného bratra. Když onemocněl, měla jsem osmnáct let a byla jsem studentkou gymnázia. Tehdy jsem ho v nemocnici navštěvovala," popisuje s tím, že to pro ni i celou rodinu bylo neobyčejně náročné období.

"Být nablízku"

Putovní výstava Být nablízku pomocí 25 černobílých snímků přibližuje práci nemocničních kaplanů. Lidé se s ní mohou postupně setkat hned na několika místech kraje. Autorem snímků je Filip Fojtík, který od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Praze, Holešově, Kroměříži a Ostravě.

"Takhle jsem se setkala s tou obrovskou bolestí, která je spojená s rakovinou. A viděla jsem tam mladé lidi, kteří umírali," svěřuje se. Když si někdo podobnou životní zkušenost prožije, je podle ní vnímavější k bolesti a problémům druhých.

"Člověk má navíc možnost vyslovit svůj životní příběh, když je vhodná chvíle, a tím podpořit nemocného," dodává k tomu Maňáková. Tři čtvrtiny lidí, kteří pomoc nemocničních kaplanů žádají, se však nehlásí k žádné víře.

"Ač by se mohlo zdát, že nás vyhledávají hlavně věřící, opak je pravdou," říká Maňáková s tím, že častěji se na kaplanky obrací pacienti z oddělení, na kterých leží s vážnějšími chorobami.

"Nejtěžší pro mne je, když umírá matka od dětí. To je strašný pocit. A potom, když umírá dítě," dodává Hošťálková.

Olomoucké kaplanky však nepomáhají jen pacientům, jejich služby mohou kdykoli využít i lékaři, kteří se ve své praxi setkávají s těžkými případy.