Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký kraj šetří, o prázdninách proto pojede méně vlaků

  10:06aktualizováno  10:06
Během nadcházejících prázdnin vyrazí na regionální tratě Olomouckého kraje méně vlaků. Dva měsíce "volna" budou mít některé spoje například na tratích mezi Olomoucí a Uničovem, Senicí na Hané či Drahanovicemi, nebo Přerovem a Nezamyslicemi. Kraj tím ušetří peníze, které může dát na posílení jiných, vytíženějších spojů během zbytku roku.

V Olomouckém kraji bude jezdit o prázdninách méně vlaků. Hejtmanství pak plánuje ušetřené peníze dát na posílení spojů ve vytíženějších částech roku. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Některé regionální i dálkové spoje se nicméně změn dočkaly už od neděle, kdy začaly platit pozměněné jízdní řády. Tyto změny ovšem budou, na rozdíl od těch prázdninových, aktuální až do prosincového konce platnosti stávajícího jízdního řádu.

Na tom, že od 2. července do 31. srpna nepojede řada osobních vlaků, se dohodl Olomoucký kraj, který tyto spoje v regionu objednává a platí, s Českými drahami.

"Omezují se vlaky, kterými jezdí školáci, takže o prázdninách nemají tak velké využití," vysvětlila regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová s tím, že k obdobným omezením kraj přistoupil poprvé už loni.

"Vedou nás k tomu pragmatické důvody. Loni se toto opatření osvědčilo," míní šéf Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje Jaroslav Tomík.

Lidé podle kraje úbytek spojů přes léto příliš nezaznamenali

Olomoucký kraj loňské zkušenosti chválí. Lidé údajně změny ani příliš nezaznamenali. A hejtmanství následně mohlo dát ušetřené peníze na posílení jiných vlaků.

"Mohli jsme v době platnosti jízdního řádu posílit spoje tam, kde se ukázaly jako důležité pro dopravu lidí ze zaměstnání nebo turistů," upozornil Tomík.

Brání se přitom i užití slova "ušetřili". "Není to tak, že prázdninovým omezením spojů ušetříme miliony korun a nenajede se několik tisíc kilometrů. Zjednodušeně řečeno se v rámci daného počtu vlakokilometrů jen vymění jedny za jiné ujeté na jiných tratích," vysvětlil.

Které konkrétní spoje posílí a bez kterých se naopak budou muset v létě cestující obejít, se rozhoduje, jakmile nový jízdní řád chvíli běží v praxi. Pak je jasné, kde je třeba přidat a kde lze něco ubrat.

Vyjma prázdninových omezení pak už začaly platit některé změny jízdního řádu. Ty zavedly několik nových časů v regionálním i dálkovém cestování po železnici. Na dálkové trati přibude třeba páteční odpolední jízda pendolina z Prahy ve 14:12 s příjezdem do Ostravy v 17:18.

Některé časy se zase zruší nebo se jen posunou například kvůli tomu, aby se lidé dostali domů z odpolední směny. Proto se třeba posunou odjezdy nočního spoje na trati mezi Červenkou a Senicí na Hané a Prostějovem, a také na něj v Senici na Hané navazujícího vlaku do Olomouce.

Změny odjezdů a vlaky zrušené o prázdninách (výběr)

Od neděle pojede na trati 275 Červenka - Senice na Hané - Prostějov osobní vlak do Senice, který z Červenky odjíždí ve 21:40, z Litovle předměstí ve 22:17. Osobní vlak s odjezdem ze Senice ve 22:10 pojede ve 22:45. Do Olomouce dojede ve 23:16.

Od 2. 7. do 31. 8. nepojedou na trati Olomouc - Senice na Hané - Drahanovice vlaky z Olomouce do Drahanovic s odjezdy z Olomouce v 11:31, 13:31 a 19:31. V opačném směru jde o vlaky s odjezdy ze Senice v 11:49, 13:49 a 19:49.

Na trati Olomouc - Šumperk nepojede páteční spěšný vlak z Olomouce ve 13:32 do Jeseníku a osobní z Olomouce ve 21:37 do Uničova.

Z vlaků mezi Olomoucí a Moravským Berounem nepojedou osobní vlaky z Olomouce v 10:33 a z Hrubé Vody v 11:52.

Na trati Olomouc - Prostějov - Nezamyslice nepojede osobní vlak z Olomouce v 6:52 a z Prostějova v 9:00.

Na Jesenicku nepojedou osobáky z Hanušovic v 9:13 a 19:18 a ze Starého Města p. S. v 8:26 a 18:28.

Na trati z Přerova do Nezamyslic nepojedou osobní vlaky z Přerova ve 12:00 a ve 21:00, v opačném směru z Nezamyslic v 11:22 a v 19:01.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Najdete na iDNES.cz