Nemocnice v Olomouckém kraji bojují s úbytkem dárců krve. Například v Přerově se jejich počet za poslední rok snížil o více než desetinu. (Ilustrační snímek)

Nemocnice v Olomouckém kraji bojují s úbytkem dárců krve. Například v Přerově se jejich počet za poslední rok snížil o více než desetinu. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Nemocnice mají zatím krve dost, dárců ale poslední roky ubývá po stovkách

  • 0
V Olomouckém kraji stále ubývá dárců krve. A i když v nemocnicích zatím mají krve zásobu a její nedostatek nepociťují, za několik let může být situace jiná. Úbytek dárců zaznamenali například v olomoucké fakultní nemocnici, ještě hůř je na tom třeba nemocnice v Přerově. Tam meziročně přišli o 262 aktivních dárců.

"Dárcovská základna nám stárne a rok od roku se snižuje. Počet nových dárců totiž rozhodně není takový, aby nám nahradil ty, kteří musejí kvůli věku nebo z různých jiných důvodů s dárcovstvím skončit," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

Podle něj letos přišlo na odběrová místa největší nemocnice v regionu jen 460 prvodárců. Přitom za stejné období přibylo například v roce 2008 přes šest set lidí.

"Dá se říct, že ročně se počet prvodárců snižuje zhruba o deset procent," podotkl Havrlant. Olomoucká nemocnice tak má nyní v evidenci 7 500 dárců krve, které pravidelně zve k odběrům. Nejméně lidí chodí nyní o prázdninách a důvodem jsou hlavně dovolené. Často také zabraňují odběrům různá alergická onemocnění.

"Odběrů krve je podstatně méně, na druhou stranu je ale o prázdninách i méně plánovaných operací, kdy je potřeba velké množství krve. Jenže zase přibývá vážných nehod," nastiňuje Havrlant a přiznává, že nemocnice krev získává i odjinud. "I díky tomu jsme se nedostali do stavu, kdy by byl akutní nedostatek krve," shrnul Havrlant.

V Přerově přišli během jednoho roku o více než desetinu dárců

Ještě horší situace je v přerovské nemocnici, kterou provozuje společnost Agel. "Nemocnice má aktuálně v evidenci 1 844 aktivních dárců. Zaznamenali jsme meziroční pokles dárců o 12,5 procenta," uvedla mluvčí společnosti Agel Hana Szotkowská

"Převedeno na čísla to znamená meziroční pokles o 262 aktivních dárců. Tato situace nás velice znepokojuje, proto se snažíme pomocí náborových kampaní tuto nepříznivou situaci zvrátit," dodala.

Ani společnost Agel, která vlastní nebo provozuje čtyři nemocnice v kraji, ale zatím netrpí akutním nedostatkem krve. "Naše nemocnice jsou zatím zásobovány dostatečným množstvím krve, a to i v létě," potvrdila Szotkowská.

Transfuzní stanice nemocnic mezi sebou spolupracují

Je to podle ní i díky tomu, že jednotlivé transfuzní stanice mezi sebou v rámci kraje spolupracují.

"Například přerovská nemocnice měla v roce 2011 celkem 3 200 odběrů, spotřebovala ale krev z 2 250 odběrů. Zbylé množství se tak použilo v rámci kraje - hlavně ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde jsou specializovaná pracoviště s větší spotřebou krve," vysvětlila Szotkowská.

Co se týče požadovaných krevních skupin, je situace v celém Olomouckém kraji relativně podobná. Nejvíce jsou obecně žádány krevní skupiny Rh negativní, které má přes 15 procent populace. Nejvyhledávanější jsou potom dárci s krevní skupinou 0 Rh negativní, což jsou takzvaní "univerzální dárci", jejichž krev se může podat pacientovi s jakoukoliv jinou krevní skupinou.