Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouckém kraji žije podle sčítání lidu nejvíc Moravanů bez víry

  9:52aktualizováno  9:52
Z velkého sčítání lidu vyšlo najevo, že v Olomouckém kraji žije mezi moravskými regiony nejméně lidí, kteří jsou věřící. Kromě toho se ale také ukázalo, že zde žijí lidé hlásící se k islámu, pohanství, hinduismu nebo k rytířům Jedi.

Vyprazdňují se v Olomouckém kraji kostely všech církví? Například olomoucký arcibiskup souhlasí, že věřících ubývá, výsledky sčítání lidu ale zpochybňuje. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oproti předchozímu sčítání počet lidí hlásících se ke konkrétní víře razantně klesl. A to z 237 588 z roku 2001 na letošních 104 736. Obrovský odliv zaznamenala římskokatolická církev. K té se v roce 1991 oficiálně hlásilo 306 482 lidí. O deset let později jich bylo 208 074 a letos jen 84 991.

Na druhou stranu se ale při sčítání objevilo 42 vyznavačů pohanství, 52 příznivců islámu a bez přívrženců v regionu nejsou ani hinduisté. Kromě toho mezi Hanáky žije i 665 rytířů Jedi, tedy lidí, kteří se přihlásili k původně fiktivnímu náboženskému rytířskému řádu ze ságy Hvězdné války, kde představují strážce spravedlnosti a svobody.

Důvodů tak velkého propadu počtu věřících bude víc. Například fakt, že dnešní doba je zaměřená spíš na výkon a výsledky než hledání vnitřních hodnot.

"Nežijeme v době, kdy se lidé věnují usebrání, věcem duše. Mnozí, hlavně z mladé generace, to vnímají jako nepotřebné. Byť to neznamená, že se k víře v budoucnu neobrátí," podotkl olomoucký psycholog Lubomír Smékal s tím, že aktuálně je pro mnohé víra něčím, co není "na pořadu dne".

Čísla ze sčítání lidu nemůžeme brát vážně, říká arcibiskup

"O tom, že počet věřících klesá, není pochyb. Ukazuje nám to i porovnání křestních a pohřebních matrik. Nejmladší generace je slabší než ta odcházející. A to nejen počtem pokřtěných, ale i narozených," potvrdil olomoucký arcibiskup Jan Graubner s tím, že jsou lidé, kteří opravdu opouštějí církevní život.

Náboženství v kraji v číslech

sčítání 2011 / 2001 / 1991 (počty v tisících)

Obyvatel celkem
639,9 / 643,8 / 647,3

Věřící hlásící se k církvi/nábožen. spol.
104,7 / 237,6 / 331

Církev římskokatolická
85 / 208,1 / 306,5

Církev československá husitská
3 / 7,1 / 11,1

Českobratrská církev evangelická
2 / 4,3 / 7,2

Bez náboženské víry
204,9 / 347 / 211,1

(zdroj: Český statistický úřad)

Jedním dechem ale doplnil, že jiní se k němu vracejí. "Že čísla nejsou pro církev lichotivá, je pravda, ale čísla ze sčítání lidu nemůžeme brát vážně," upozornil Graubner.

Za chybné považuje srovnávat za jednotlivá desetiletí procenta těch, kteří na otázku o náboženství či příslušnosti k církvi odpověděli.

"Jestli v celostátním průměru letos téměř padesát procent na tuto otázku neodpovědělo, pak nemůžeme toto číslo brát tak, jako kdyby odpovědělo sto procent," míní arcibiskup. Nejde zjistit, zda lidé, kteří odmítli odpovídat, jsou věřící, či nevěřící.

I podle dalších odborníků může za strmým propadem ve statistikách stát i prostý fakt, který nejčerstvější sčítání lidu odhalilo. Lidé nezodpovězením dobrovolné otázky vzkazují: "Státe, do toho, v co věřím, ti opravdu nic není."

Psycholog: Lidé státu vzkázali, že do jejich víry mu nic není

K jakémukoliv náboženství se v celé zemi totiž odmítla přihlásit téměř polovina obyvatel. Na otázku o víře v celé zemi vůbec neodpovědělo 4,8 milionu lidí. O deset let dříve stejnou kolonku nevyplnilo jen 900 tisíc.

"Využití možnosti uchovat si soukromí může být pohnutkou k nevyplnění tohoto údaje. Víra je velmi intimní věc, do které nikomu nic není," říká Smékal. Nepřímo to potvrzuje i skutečnost, že za skutečného ateistu se v kraji označilo jen něco málo přes dvaačtyřicet tisíc lidí.

Graubner ale výsledky považuje za metodickou chybu statistiky, která vedle čísel z povinných odpovědí staví data z těch nepovinných. "Srovnejte si například otázku národnosti. Její výsledek je očividně zavádějící," poukazuje arcibiskup.

Podle jejích výsledků se v Olomoucké kraji hlásí k německé národnosti 875 lidí, a například k romské 373 lidí oproti 886 v roce 2001. A naopak raketový vzestup zaznamenali Moravané. Těch je nyní téměř sedmasedmdesát tisíc, před deseti lety šlo přitom o necelých padesát tisíc.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Olomoucký soud projednává případ zásahu bojového vozidla pěchoty jiným vozem...
Měli jsme problém s kanonem, řekl soudu řidič bevépečka, které zasáhlo jiné

Olomoucký okresní soud pokračoval v pondělí v rozplétání okolností neštěstí, při kterém loni ve vojenském újezdu Libavá během nočních střeleb bojové vozidlo...  celý článek

Nábřežní betonovou zídku už dělníci v Přerově budují u podniku Kazeto.
Dvacet let po katastrofální povodni krotí Bečvu v Přerově první zdi

První obyvatelé Přerova se až dvacet let od katastrofálních povodní v roce 1997 mohou cítit alespoň částečně chránění před velkou vodou. Povodí Moravy...  celý článek

Dva civilní zaměstnanci olomouckého krajského hasičského sboru. Jana Kohoutová...
Zpod auta vyprostili učitelku, která sama zachránila děti. Dostali cenu

Medaile hejtmana za záchranu lidského života si převzali dva civilní zaměstnanci olomouckého krajského hasičského sboru. Jana Kohoutová a Květoslav Zabák v...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.