Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc ukáže další kostel, v několika svatostáncích budou i průvodci

  10:09aktualizováno  10:09
Návštěvníkům olomouckých chrámů a kostelů se poodhalí tajemství a zajímavosti těchto staveb. Od poloviny dubna jim je totiž v sedmi místních svatostáncích nově odtajní průvodci. Kromě toho se navíc poprvé v Sokolské ulici turistům otevře dominikánský kostel s unikátními malbami z poloviny patnáctého století.

Ve vybraných olomouckých chrámech a kostelech budou tyto stavby návštěvníkům představovat průvodci. Lidem se navíc otevře i jeden dosud nepřístupný kostel. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nové průvodcovské služby v olomouckých svatostáncích vyjdou místní radnici na 350 tisíc korun. Na lidi, kteří přiblíží minulost a zajímavosti nejvýznamnějších kostelů, zde turisté narazí většinou od úterý do soboty. První příležitost poslechnout si jejich výklad budou mít 19. dubna, služba jim pak skončí 30. září.

"V turistické sezoně tak tady návštěvníci města od deváté ráno do páté hodiny odpoledne nenarazí na zamčené dveře. Je to jakýsi průměrný průnik časů, někde budou naši průvodci i déle," přiblížil náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch.

Lidé se tak za necelé tři týdny dozvědí více o chrámu svatého Mořice, katedrále svatého Václava a jeho kryptě, Sarkanderově kapli, chrámu Panny Marie Sněžné, chrámu svatého Michala a také o kapli uvnitř Sloupu Nejsvětější Trojice.

Lidé nově uvidí i dosud nepřístupný kostel

Vůbec poprvé se navíc v turistických průvodcích objeví i pozvánka k návštěvě pozdně gotického dominikánského kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie v Sokolské ulici.

Kdy na prohlídku

Úterý až sobota, 9-17
Chrám sv. Mořice
Katedrála sv. Václava
Chrám sv. Michala
Sarkanderova kaple

Pondělí až neděle
Sloup Nejsvětější Trojice
9-17
Chrám P. Marie Sněžné
9-18

Dominikánský kostel je zatím v jednání.

"Tento církevní skvost doposud nebyl turisticky přístupný," upozornil Holpuch a vyzdvihl především tamní nástěnné malby objevené při rekonstrukci v osmdesátých letech.

"Tou nejznámější je Obléhání Bělehradu z roku 1456. Pro dnešní dobu je zajímavá nejenom odkazy na historii města, ale i vyobrazením vojenské techniky. Vysvěcení kostela se navíc v roce 1468 osobně zúčastnil Matyáš Korvín," přiblížil náměstek.

Do místních svatostánků by pak olomoučtí radní chtěli vložit i dalšího více než půl milionu korun. To má farnostem pomoci při jejich obnově. Konkrétně si o příspěvek z městské pokladny pro svůj kostel na Dolním náměstí zažádal kapucínský řád, další peníze půjdou na obnovu fasády svatostánku svatého Cyrila a Metoděje v Hejčíně.

Kostel čeká oprava i kvůli papežově návštěvě v zemi

"V příštím roce se chystají oslavy 1 150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Význam tohoto jubilea s největší pravděpodobností podtrhne i návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice. Chceme tak, aby tento kostel z vnějšku co nejvíce reprezentoval význam toho svátku," vysvětlil další z náměstků primátora Ladislav Šnevajs.

Že by snad papež zamířil i do Olomouce, ovšem vedení města jednoznačně vyloučilo.

Pokud vše ještě schválí zastupitelé, půjde na obnovu hejčínského kostela z městského rozpočtu 450 tisíc korun. Odhad celkových nákladů se zde pohybuje kolem milionu šesti set tisíc korun. Část zaplatí také krajský úřad, zbytek půjde z financí samotné hejčínské farnosti.

Na kapucínský kostel na Dolním náměstí pak magistrát plánuje zaslat dvě stě tisíc. Celkem se do něj řád chystá kvůli opravě fasády, vstupní terasy a průčelí kostela letos vložit zhruba dva miliony. Vybuduje zde i novou přípojku elektřiny a kanalizace.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz