Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církevní školku a gymnázium doplnila v Prostějově už i základní škola

  6:52aktualizováno  6:52
Se začátkem školního roku míří děti v Prostějově kromě tradičních škol i do jedné nové. Je jí církevní základní škola a město se tak stalo jediným v Olomouckém kraji, které nabízí ucelený systém církevního vzdělávání od školky až po gymnázium. Zdejší radnice přitom byla původně proti nové „základce“.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

O církevní základní školu se v Prostějově zprvu vedly spory. Mimo jiné dokonce vznikla i petice, ke které se připojilo několik desítek rodičů. Mezi nimi i Jana Kadlecová, která řešila problém, na kterou základní školu ve městě zapsat své dítě.

„Jako maminka předškoláka, který mířil do první třídy, jsem u zápisu byla doslova v šoku. Byly tak silné ročníky, že kapacita škol v Prostějově nestačila. Ve třídě, kde je průměrně třicet žáků, nemohou mít učitelé na každého čas,“ svěřila se.

Prostějovská radnice totiž byla původně proti církevní „základce“. Obávala se konkurence, která by v následujících letech mohla ohrozit ostatní základní školy ve městě. Nakonec změnila názor.

Podle náměstkyně primátora Prostějova Ivany Hemerkové radnice celou věc probrala se zástupci Cyrilometodějského gymnázia, které již v Prostějově funguje řadu let a církevní základku zastřeší, a také s arcibiskupstvím v Olomouci.

„Vysvětlili nám, že mají v plánu přijímat například větší množství dětí z vesnic,“ popsala náměstkyně.

Osnovy jsou stejné jako jinde až na křesťansko-etickou výchovu

Do nově otevřené církevní základní školy tak nastoupili do šestého ročníku první žáci. Vedení školy počítá maximálně s dvacítkou studentů a školu chce naplnit postupně. Připravuje také spuštění prvního stupně. Šesťáci se zatím budou učit v budově gymnázia, než se podaří zprovoznit vlastní prostory ve vedlejší budově, kterou arcibiskupství opravuje a poté oba objekty propojí.

„Osnovy jsou stejné jako na jiných základních školách. Navíc máme povinnou křesťansko-etickou výchovu a už od šesté třídy budeme mít druhý jazyk,“ nastínil zastupující ředitel Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy v Prostějově Pavel Polcr.

„Chceme klást důraz na osobnost a u dětí budeme rozvíjet jejich přirozené vlohy, ať už je to ve studijní, sportovní nebo třeba výtvarné oblasti. Snažíme se vytvořit ucelený systém církevního vzdělávání, aby se děti už od mateřské školky mohly pohybovat v křesťanském prostředí,“ dodal.

Do mateřské školy v současné době chodí třiadvacet dětí z Prostějova a okolí, primu až oktávu na církevním gymnáziu navštěvuje dvě stě čtyřicet studentů.

Společné prožívání svátků, před jídlem modlitba

Vedoucí mateřské školy při Cyrilometodějském gymnáziu Liliana Pospíšilová potvrdila, že o církevní základní školu je zájem.

„Vím o tom, že řada našich rodičů by uvítala, kdyby jejich děti mohly v Prostějově pokračovat na podobně zaměřené základní škole. Poptávka tady určitě je,“ řekla.

V mateřské školce pedagogové děti seznamují se základními prvky křesťanství.

„Děti vedeme k tomu, aby si vzájemně pomáhaly, rozvíjíme u nich vstřícnost, laskavost a pochopení. Společně prožíváme křesťanské svátky, jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo advent, vyprávíme jim příběhy z Bible. V denním programu nechybí ani krátká modlitbička před jídlem,“ popsala Pospíšilová.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz