Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církevní školku a gymnázium doplnila v Prostějově už i základní škola

  6:52aktualizováno  6:52
Se začátkem školního roku míří děti v Prostějově kromě tradičních škol i do jedné nové. Je jí církevní základní škola a město se tak stalo jediným v Olomouckém kraji, které nabízí ucelený systém církevního vzdělávání od školky až po gymnázium. Zdejší radnice přitom byla původně proti nové „základce“.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

O církevní základní školu se v Prostějově zprvu vedly spory. Mimo jiné dokonce vznikla i petice, ke které se připojilo několik desítek rodičů. Mezi nimi i Jana Kadlecová, která řešila problém, na kterou základní školu ve městě zapsat své dítě.

„Jako maminka předškoláka, který mířil do první třídy, jsem u zápisu byla doslova v šoku. Byly tak silné ročníky, že kapacita škol v Prostějově nestačila. Ve třídě, kde je průměrně třicet žáků, nemohou mít učitelé na každého čas,“ svěřila se.

Prostějovská radnice totiž byla původně proti církevní „základce“. Obávala se konkurence, která by v následujících letech mohla ohrozit ostatní základní školy ve městě. Nakonec změnila názor.

Podle náměstkyně primátora Prostějova Ivany Hemerkové radnice celou věc probrala se zástupci Cyrilometodějského gymnázia, které již v Prostějově funguje řadu let a církevní základku zastřeší, a také s arcibiskupstvím v Olomouci.

„Vysvětlili nám, že mají v plánu přijímat například větší množství dětí z vesnic,“ popsala náměstkyně.

Osnovy jsou stejné jako jinde až na křesťansko-etickou výchovu

Do nově otevřené církevní základní školy tak nastoupili do šestého ročníku první žáci. Vedení školy počítá maximálně s dvacítkou studentů a školu chce naplnit postupně. Připravuje také spuštění prvního stupně. Šesťáci se zatím budou učit v budově gymnázia, než se podaří zprovoznit vlastní prostory ve vedlejší budově, kterou arcibiskupství opravuje a poté oba objekty propojí.

„Osnovy jsou stejné jako na jiných základních školách. Navíc máme povinnou křesťansko-etickou výchovu a už od šesté třídy budeme mít druhý jazyk,“ nastínil zastupující ředitel Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy v Prostějově Pavel Polcr.

„Chceme klást důraz na osobnost a u dětí budeme rozvíjet jejich přirozené vlohy, ať už je to ve studijní, sportovní nebo třeba výtvarné oblasti. Snažíme se vytvořit ucelený systém církevního vzdělávání, aby se děti už od mateřské školky mohly pohybovat v křesťanském prostředí,“ dodal.

Do mateřské školy v současné době chodí třiadvacet dětí z Prostějova a okolí, primu až oktávu na církevním gymnáziu navštěvuje dvě stě čtyřicet studentů.

Společné prožívání svátků, před jídlem modlitba

Vedoucí mateřské školy při Cyrilometodějském gymnáziu Liliana Pospíšilová potvrdila, že o církevní základní školu je zájem.

„Vím o tom, že řada našich rodičů by uvítala, kdyby jejich děti mohly v Prostějově pokračovat na podobně zaměřené základní škole. Poptávka tady určitě je,“ řekla.

V mateřské školce pedagogové děti seznamují se základními prvky křesťanství.

„Děti vedeme k tomu, aby si vzájemně pomáhaly, rozvíjíme u nich vstřícnost, laskavost a pochopení. Společně prožíváme křesťanské svátky, jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo advent, vyprávíme jim příběhy z Bible. V denním programu nechybí ani krátká modlitbička před jídlem,“ popsala Pospíšilová.
Nejčtenější

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Za nehodu v opilosti, při níž zemřela žena, hrozí exhokejistovi až osm let

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti řidiče auta, který v prosinci boural v olomoucké Wolkerově ulici. Při nehodě...

Běžkařská poezie bez lidí. Výlet Milionovou cestou Hrubého Jeseníku

Praděd a Sokol

Na této cestě miliony nenajdete, nevyhrajete, ani nevyděláte. Možná však získáte spousty nevšedních zážitků, které si...

Další z rubriky

Nevím, neznám, říká strůjce podivného čínského vlivu v mohelnickém fotbalu

Cedule u fotbalového stadionu FK Mohelnice.

Fotbalový agent Přemysl Buba poskytl MF DNES exkluzivní rozhovor na téma čínských investorů v FK Mohelnice a podezření...

Baziliku na Svatém Kopečku už brzy zapíší na elitní seznam památek

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Rok 2018 se významně zapíše do historie barokního areálu na Svatém Kopečku u Olomouce. Už brzy totiž tento skvost...

Prostějovská hvězdárna láká na špičkové 3D projekce i staronový dalekohled

Staronový dalekohled D400 prostějovské hvězdárny nazývají hvězdáři Nové oko....

Od letošního roku se veřejnost při návštěvě hvězdárny v Kolářových sadech v Prostějově má na co těšit. V plném provozu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz