Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církevní školku a gymnázium doplnila v Prostějově už i základní škola

  6:52aktualizováno  6:52
Se začátkem školního roku míří děti v Prostějově kromě tradičních škol i do jedné nové. Je jí církevní základní škola a město se tak stalo jediným v Olomouckém kraji, které nabízí ucelený systém církevního vzdělávání od školky až po gymnázium. Zdejší radnice přitom byla původně proti nové „základce“.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

O církevní základní školu se v Prostějově zprvu vedly spory. Mimo jiné dokonce vznikla i petice, ke které se připojilo několik desítek rodičů. Mezi nimi i Jana Kadlecová, která řešila problém, na kterou základní školu ve městě zapsat své dítě.

„Jako maminka předškoláka, který mířil do první třídy, jsem u zápisu byla doslova v šoku. Byly tak silné ročníky, že kapacita škol v Prostějově nestačila. Ve třídě, kde je průměrně třicet žáků, nemohou mít učitelé na každého čas,“ svěřila se.

Prostějovská radnice totiž byla původně proti církevní „základce“. Obávala se konkurence, která by v následujících letech mohla ohrozit ostatní základní školy ve městě. Nakonec změnila názor.

Podle náměstkyně primátora Prostějova Ivany Hemerkové radnice celou věc probrala se zástupci Cyrilometodějského gymnázia, které již v Prostějově funguje řadu let a církevní základku zastřeší, a také s arcibiskupstvím v Olomouci.

„Vysvětlili nám, že mají v plánu přijímat například větší množství dětí z vesnic,“ popsala náměstkyně.

Osnovy jsou stejné jako jinde až na křesťansko-etickou výchovu

Do nově otevřené církevní základní školy tak nastoupili do šestého ročníku první žáci. Vedení školy počítá maximálně s dvacítkou studentů a školu chce naplnit postupně. Připravuje také spuštění prvního stupně. Šesťáci se zatím budou učit v budově gymnázia, než se podaří zprovoznit vlastní prostory ve vedlejší budově, kterou arcibiskupství opravuje a poté oba objekty propojí.

„Osnovy jsou stejné jako na jiných základních školách. Navíc máme povinnou křesťansko-etickou výchovu a už od šesté třídy budeme mít druhý jazyk,“ nastínil zastupující ředitel Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy v Prostějově Pavel Polcr.

„Chceme klást důraz na osobnost a u dětí budeme rozvíjet jejich přirozené vlohy, ať už je to ve studijní, sportovní nebo třeba výtvarné oblasti. Snažíme se vytvořit ucelený systém církevního vzdělávání, aby se děti už od mateřské školky mohly pohybovat v křesťanském prostředí,“ dodal.

Do mateřské školy v současné době chodí třiadvacet dětí z Prostějova a okolí, primu až oktávu na církevním gymnáziu navštěvuje dvě stě čtyřicet studentů.

Společné prožívání svátků, před jídlem modlitba

Vedoucí mateřské školy při Cyrilometodějském gymnáziu Liliana Pospíšilová potvrdila, že o církevní základní školu je zájem.

„Vím o tom, že řada našich rodičů by uvítala, kdyby jejich děti mohly v Prostějově pokračovat na podobně zaměřené základní škole. Poptávka tady určitě je,“ řekla.

V mateřské školce pedagogové děti seznamují se základními prvky křesťanství.

„Děti vedeme k tomu, aby si vzájemně pomáhaly, rozvíjíme u nich vstřícnost, laskavost a pochopení. Společně prožíváme křesťanské svátky, jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo advent, vyprávíme jim příběhy z Bible. V denním programu nechybí ani krátká modlitbička před jídlem,“ popsala Pospíšilová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Najdete na iDNES.cz