Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zimě si zatopit stojí na Hané víc než v Praze

  11:01aktualizováno  11:01
Přestože v Olomouci či Přerově mrzne v těchto dnech stejně jako třeba v Praze, platí zdejší lidé za teplo víc než obyvatelé hlavního města. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, který zveřejnil specializovaný server Energostat.
Ceny tepla v Přerově a Olomouci jsou vyšší než například v Praze, Ostravě, Plzni nebo Hradci Králové. A třeba oproti Pardubicím je cena vyšší o více než třetinu. (Ilustrační snímek)

Ceny tepla v Přerově a Olomouci jsou vyšší než například v Praze, Ostravě, Plzni nebo Hradci Králové. A třeba oproti Pardubicím je cena vyšší o více než třetinu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podle něj obyvatelé Olomouce dají za teplo 594 korun za gigajoule a v Přerově pak 553 korun za gigajoule. V Praze platí zhruba o 40 korun méně než na Hané.

Levnější teplo než v Olomouckém kraji je kromě toho také i v Ostravě, Plzni nebo Hradci Králové. Úplně nejméně pak stojí v Pardubicích a Chrudimi - tam za gigajoule lidé zaplatí o 218 korun méně než v Olomouci.

Na druhou stranu jsou v republice i lokality, kde obyvatele přijde teplo mnohem dráž než v Olomouckém kraji. První a druhé místo v České republice v cenách tepla dodávaného z centrálních zdrojů obsadila města Jablonec nad Nisou a Liberec. Jak uvádí Energostat, v Jablonci přijde letos gigajoule téměř na osm set korun.

Základem ceny tepla je cena paliv - uhlí a plynu

Jak je možné, že teplo stojí v různých částech země jiné částky? Podle odborníků ovlivňují ceny tři kritéria: zda se topí plynem, uhlím nebo jiným palivem, v jakém stavu jsou teplárny a distribuční sítě a v neposlední řadě také počet domácností, které jedna teplárna vytápí.

Ceny tepla vybraných měst

Jablonec n. Nisou....799,50
Liberec....................752,40
Děčín......................692,70
Brno........................662,10
Olomouc................594,20
Karlovy Vary............570,00
Přerov....................553,60
Praha......................534,10
Písek.......................521,90
Ostrava...................513,50
Ústí nad Labem.......508,70
Chomutov................493,40
Plzeň.......................422,70
Hradec Králové.......405,60
Pardubice, Chrudim.....376

(pozn.: cena v Kč za GJ)

"Základ ceny tvoří palivo, to je nejvyšší položka. Třeba uhlí je levné palivo, protože má domácí dostupnost - vozíme ho z Ostravska nebo severních Čech," nastínil Milan Wagner, mluvčí společnosti Dalkia, pod kterou spadají teplárny v Olomouci a Přerově.

"Oproti tomu plyn pochází z Dálného východu a to stojí více peněz. Bohužel v průběhu minulých let se na různých místech budovaly různé zdroje vytápění, které musíme respektovat," dodal.

Vliv na cenu má i technický stav tepláren a rozvodných sítí. To však neznamená, že v místech, kde dnes stojí nové teplárny, se situace nemusí v budoucnu změnit.

"Pokud společnosti do vybavení a servisu neinvestují, může se za desítky let cena za gigajoule rapidně zvednout. Doba ohřevu je totiž ve starších zařízeních vyšší a delší," upozornil Wagner.

V budoucnu může být problémem nedostatek uhlí

Výši ceny tepla v jednotlivých městech ovlivňuje i to, kolika domácnostem teplárna dodává energii. "Pokud teplo distribuuje dvacetitisícovému městu nebo oblasti se 150 tisíci domácnostmi, je to rozdíl," říká Wagner. Na současných cenách se podle něj také nejvíc projevuje i dvouciferné zvýšení ceny zemního plynu z loňska a letošní navýšení sazby DPH o 4 procentní body.

A jak se budou ceny tepla měnit v budoucnu? K nepřirozenému nárůstu podle odborníků důvod není. To ale jen v případě, že zůstanou dnešní uhelné teplárny uhelnými a že se podaří udržet cenu uhlí na zhruba dnešní úrovni.

"Některé odborné studie poukazují na to, že u nás reálně nehrozí nedostatek uhlí. Výše zásob hnědého uhlí činila na začátku roku 2011 zhruba 893 milionů tun. Roční poptávka se přitom pohybuje na úrovni zhruba 43 milionů tun," říká Karel Tezner z Energostatu.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Napíchám ti drogy a udělám z tebe feťačku, vyhrožoval muž expřítelkyni

Ilustrační fotografie

Terorizování prostřednictvím telefonních hovorů, SMS či zpráv přes komunikační aplikaci zažívala žena, která se rozešla...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz