Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zimě si zatopit stojí na Hané víc než v Praze

  11:01aktualizováno  11:01
Přestože v Olomouci či Přerově mrzne v těchto dnech stejně jako třeba v Praze, platí zdejší lidé za teplo víc než obyvatelé hlavního města. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, který zveřejnil specializovaný server Energostat.
Ceny tepla v Přerově a Olomouci jsou vyšší než například v Praze, Ostravě, Plzni nebo Hradci Králové. A třeba oproti Pardubicím je cena vyšší o více než třetinu. (Ilustrační snímek)

Ceny tepla v Přerově a Olomouci jsou vyšší než například v Praze, Ostravě, Plzni nebo Hradci Králové. A třeba oproti Pardubicím je cena vyšší o více než třetinu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podle něj obyvatelé Olomouce dají za teplo 594 korun za gigajoule a v Přerově pak 553 korun za gigajoule. V Praze platí zhruba o 40 korun méně než na Hané.

Levnější teplo než v Olomouckém kraji je kromě toho také i v Ostravě, Plzni nebo Hradci Králové. Úplně nejméně pak stojí v Pardubicích a Chrudimi - tam za gigajoule lidé zaplatí o 218 korun méně než v Olomouci.

Na druhou stranu jsou v republice i lokality, kde obyvatele přijde teplo mnohem dráž než v Olomouckém kraji. První a druhé místo v České republice v cenách tepla dodávaného z centrálních zdrojů obsadila města Jablonec nad Nisou a Liberec. Jak uvádí Energostat, v Jablonci přijde letos gigajoule téměř na osm set korun.

Základem ceny tepla je cena paliv - uhlí a plynu

Jak je možné, že teplo stojí v různých částech země jiné částky? Podle odborníků ovlivňují ceny tři kritéria: zda se topí plynem, uhlím nebo jiným palivem, v jakém stavu jsou teplárny a distribuční sítě a v neposlední řadě také počet domácností, které jedna teplárna vytápí.

Ceny tepla vybraných měst

Jablonec n. Nisou....799,50
Liberec....................752,40
Děčín......................692,70
Brno........................662,10
Olomouc................594,20
Karlovy Vary............570,00
Přerov....................553,60
Praha......................534,10
Písek.......................521,90
Ostrava...................513,50
Ústí nad Labem.......508,70
Chomutov................493,40
Plzeň.......................422,70
Hradec Králové.......405,60
Pardubice, Chrudim.....376

(pozn.: cena v Kč za GJ)

"Základ ceny tvoří palivo, to je nejvyšší položka. Třeba uhlí je levné palivo, protože má domácí dostupnost - vozíme ho z Ostravska nebo severních Čech," nastínil Milan Wagner, mluvčí společnosti Dalkia, pod kterou spadají teplárny v Olomouci a Přerově.

"Oproti tomu plyn pochází z Dálného východu a to stojí více peněz. Bohužel v průběhu minulých let se na různých místech budovaly různé zdroje vytápění, které musíme respektovat," dodal.

Vliv na cenu má i technický stav tepláren a rozvodných sítí. To však neznamená, že v místech, kde dnes stojí nové teplárny, se situace nemusí v budoucnu změnit.

"Pokud společnosti do vybavení a servisu neinvestují, může se za desítky let cena za gigajoule rapidně zvednout. Doba ohřevu je totiž ve starších zařízeních vyšší a delší," upozornil Wagner.

V budoucnu může být problémem nedostatek uhlí

Výši ceny tepla v jednotlivých městech ovlivňuje i to, kolika domácnostem teplárna dodává energii. "Pokud teplo distribuuje dvacetitisícovému městu nebo oblasti se 150 tisíci domácnostmi, je to rozdíl," říká Wagner. Na současných cenách se podle něj také nejvíc projevuje i dvouciferné zvýšení ceny zemního plynu z loňska a letošní navýšení sazby DPH o 4 procentní body.

A jak se budou ceny tepla měnit v budoucnu? K nepřirozenému nárůstu podle odborníků důvod není. To ale jen v případě, že zůstanou dnešní uhelné teplárny uhelnými a že se podaří udržet cenu uhlí na zhruba dnešní úrovni.

"Některé odborné studie poukazují na to, že u nás reálně nehrozí nedostatek uhlí. Výše zásob hnědého uhlí činila na začátku roku 2011 zhruba 893 milionů tun. Roční poptávka se přitom pohybuje na úrovni zhruba 43 milionů tun," říká Karel Tezner z Energostatu.

Autor:


Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Policie stíhá exšéfa hokejového klubu za podvod, městu půlmilion nechybí

Prostějovská radnice.

Případ problematických mnohamilionových dotací do mládežnického hokeje v Prostějově dostává pozoruhodné rysy. Radnice...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz