Včelaři z Olomouckého kraje by letos měli mít mnohem více medu než vloni, kdy výnosům nepřálo počasí. (Ilustrační snímek)

Včelaři z Olomouckého kraje by letos měli mít mnohem více medu než vloni, kdy výnosům nepřálo počasí. (Ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Včely dají letos mnohem více medu než vloni, neuškodily jim ani mrazy

  • 1
Včelaři z Olomouckého kraje se shodují, že letos bude mnohem více medu než vloni. Zatímco v roce 2010 výnosy medu srazilo vlhké a chladné počasí, letos včelám svědčil teplý nástup jara. Navíc přestože při mrazech v květnu pomrzla řada ovocných stromů, včelám to nijak neublížilo.

"Květového medu je mnohem víc, než jsme očekávali. Včelaři si po loňské katastrofální úrodě přece jen polepší," nastínil předseda Českého svazu včelařů Olomouc Pavel Matlas s tím, že dobrá by letos měla být také úroda lesního medu.

Včelař Vojtěch Zbořil ze Štěpánova na Olomoucku si úrodu pochvaluje. Po loňsku začínal téměř od nuly, přívalový déšť mu totiž zaplavil včelíny. "S loňskem tak nemůžu srovnávat, ale letošní snůška první úrody květového medu je na úrovni velmi dobrých let," řekl Zbořil, který měl první med řepkový. Právě na ni se včely zpočátku hlavně koncentrovaly, protože řada ovocných stromů pomrzla.

Další včelař Jaroslav Juráň ze Skaličky na Přerovsku je jedním z mála profesionálních včelařů v regionu. Medovou snůšku považuje zatím za velmi dobrou. Z řepky měl přibližně třicet kilogramů medu na jedno točení. Lípy pak rozhodnou, zda bude mít úspěšnou sezonu.

"Lipový med odebírá především zdravotnictví. Prodává se velmi dobře," sdělil Juráň. Ten má sto dvacet včelstev a tak zlom do mrazů z nadprůměrně vysokých teplot prožíval napjatě. Včely se s tím ale vyrovnaly a obavy z toho, že budou příliš oslabené a zastaví se plodování, se nepotvrdily.

"Včely jsou v dobré kondici. Problémové období zvládly i díky zásobám medu, který si předtím vytvořily a mohly z něj čerpat energii," vysvětlil Juráň.

Včelaři mohou stejně jako v minulých letech počítat s podporou Olomouckého kraje, který letos vyčlenil na jejich podporu 395 tisíc korun. Přišlo celkem 259 žádostí v objemu přes čtyři miliony korun. Tolik nebylo možné uspokojit," řekl mluvčí kraje Ivo Heger. Peníze si rozdělí dvaatřicet včelařů.