Jesenicko je oblast, na kterou se kašle, zlobí se starosta Bílé Vody Miroslav Kocián. Ilustrační snímek

Jesenicko je oblast, na kterou se kašle, zlobí se starosta Bílé Vody Miroslav Kocián. Ilustrační snímek | foto: Dana Kohoutová

Sněmovna bez poslanců z Jeseníků? Stejně nepomáhali, říkají starostové

  • 2
Poprvé od listopadu 1989 zřejmě nebude mít Šumpersko a Jesenicko své zástupce ve Sněmovně. Naznačují to pozice tamních kandidátů u stran, jež mají šanci uspět volbách. Důvod k panice v pohraničí? Kdepak. Starostové obcí u hranic s Polskem nevidí nic, v čem by jim poslanci pomohli.

"Čím dál víc je vidět, jak se na tuto oblast kašle. Naši poslanci sem vždycky přijeli, když potřebovali hlasy. Z jejich strany už ale po volbách nebyla žádná odezva v tom, že by pomohli," zlobí se starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (Sdružení nezávislých kandidátů).

Podle něj na Jesenicku došlo na dávná prorocká slova Václava Klause, který prohlásil, že Jesenicku nikdo nepomůže a musí si pomoci samo.

"Jenže naši politici, kteří se dostanou do Prahy nebo tam už působí, rychle zapomenou, že sever Jesenicka není žádná atraktivní aglomerace, kam se hrnou investoři. My jsme se s tím už naučili žít a od nikoho nic nečekáme, takže se nic nestane, když ve Sněmovně nebudeme mít zastoupení," doplnil bělovodský starosta.

"Pro nás bude mít úplně stejný efekt, jestli ve Sněmovně někdo z Jesenicka sedí, nebo nikoli. Protože i kdyby nakrásně chtěl, nic v Praze neprosadí," přidal starosta Velkých Kunětic Jiří Neumann (Sdružení nezávislých pro obec krásnější).

Exposlanec se brání: Starostové mají zkreslenou představu

Naopak starosta Uhelné Ludvík Juřík (nestraník za KDU-ČSL) přece jen nějaké klady vidí, i když bez dopadu na svou obec. "Dostal jsem se na zasedání výboru pro rozvoj obcí, kde jsem mohl přednést naše problémy. Aspoň jsme si ulevili," řekl starosta Uhelné.

Podle něj nikdo nehnul prstem, když obec bojovala proti kontroverznímu projektu tamního občanského sdružení na integraci Romů do Uhelné. "Teď tady máme desítky Romů a řešíme opakovaně úplně zbytečné problémy. Přitom tento projekt štědře podporuje stát," uvedl Juřík.

Bývalý poslanec Jiří Krátký (ČSSD), který už do Sněmovny nekandiduje, kritiku odmítá. 

"Starostové nevidí mé interpelace, kdy jsem tvrdošíjně připomínal, že je tady nějaké Jesenicko a je potřeba mu pomoci. Bohužel mají zkreslenou představu, že poslanec může pořád přihrávat spoustu peněz, ale realita je jiná a z pozice opozičního poslance je to ještě mnohem těžší," uvedl Krátký.

Sám prý z poslaneckých příjmů sponzoroval neziskový sektor desítkami tisíc ročně. "Vyjmenovávat projekty, které jsem tady inicioval nebo jim pomáhal na svět, by bylo zbytečné, protože to nikdo nechce slyšet. V politice jsem sice skončil, ale moc rád bych si to s těmi starosty vyříkal," podotkl jesenický exposlanec.