Ve Velkých Losinách finišuje stavba nového termálního akvaparku, který se chce...

Ve Velkých Losinách finišuje stavba nového termálního akvaparku, který se chce rovnat s proslulými rakouskými středisky v Laa či Gmündu (snímek z druhé poloviny prosince). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Velké Losiny brzy otevřou termální akvapark, má se rovnat Laa či Gmündu

  • 5
Největší investice za řadu let a současně obrovské turistické lákadlo. To vše je pro lázně ve Velkých Losinách nový termální akvapark, který si nezadá s vyhlášenými alpskými středisky v Laa či Gmündu a jehož výstavba právě finišuje. Bude využívat jedinečnou termální vodu.

Projekt ve tvaru rozvinuté šnečí ulity, kde nebude chybět tobogan a další atrakce, už má jasné kontury. Otevírat se bude pravděpodobně na přelomu února a března, kdy nový vodní svět otestuje veřejnost.

„Zdejší zdroje termální a minerální vody se pro takový projekt přímo nabízely. Jsem rád, že se nám ho daří uskutečnit a nabídnout lidem atraktivní koupání podpořené léčivými účinky zdejších pramenů,“ řekl Martin Plachý, jednatel Lázní Velké Losiny a ředitel společnosti Royal Spa.

Jako se několikrát odkládal termín zahájení výstavby až na listopad roku 2013, nevyšel ani termín otevření, který byl původně koncem roku 2014.

„Důvodů takového zpoždění je víc. Museli jsme velmi obezřetně postupovat kvůli podzemním pramenům, dělal se dodatečný geologický průzkum. Navíc stavba je velmi složitá, protože tady není prakticky jediná rovná zeď, vše je do oblouku, takže dodavatel potřeboval víc času, než bylo plánováno,“ zdůvodnil Plachý.

Hrubá stavba je hotová, zbývá dokončit hlavní bazénovou halu s obřím vodním hřibem, položit dlažby a obklady a namontovat osvětlení. A také dostavět k areálu přístupové cesty.

Areál má na 6 500 metrů čtverečních, vodní plochy 1 500 metrů

Termály počítají s návštěvností desítek tisíc lidí ročně. Práci zde najde dvacítka zaměstnanců. Hlavně jde ale o atrakci, která je v republice ojedinělá. Bude obdobou vyhlášených termálních parků v Alpách.

„Zaměřením bude možné losinský projekt srovnávat s proslulými rakouskými středisky Laa an der Thaya, Gmünd či Therme Kaprun,“ přirovnal Plachý.

Lyžařům unaveným po celodenním řádění na jesenických svazích se tak nabídne dosud nevídaná možnost, jak strávit večer - naložit se do termální vody tak, jak to znají právě návštěvníci rakouských alpských středisek. V létě zase lidé uleví uchozeným nohám po náročné horské túře anebo si jen tak přijedou užít akvapark, který nemá v Česku obdoby.

Obří termální akvapark

Celková plocha areálu má téměř 6 500 metrů čtverečních, velikost vodních ploch je 1 500 metrů.

„Ve vnitřní části návštěvníci najdou pět bazénů, z toho jeden s průplavem ven, dětské brouzdaliště, tobogan a whirlpool. Venku budou další čtyři vodní plochy,“ popsal Plachý s tím, že bazény budou naplněny zdejší jedinečnou léčivou termální sirnou vodou.

„Budou se lišit teplotami a zaměřením na klidové a aktivní. Termální voda bude podle zaměření různě ředěna. Od čistě termální v hlavním klidovém bazénu po pouze slabě mineralizovanou v aktivním bazénu,“ přiblížil.

Kapacita je tisíc návštěvníků denně

Areál bude mít v patře několik saun, prostor pro poskytování masáží. Nebude chybět ani ledová komora. Samozřejmostí je zázemí pro rodiče s dětmi, restaurace, rychlé občerstvení. Přímo v budově bude rovněž pět apartmánů. Střecha je navržena tak, že bude sloužit v letních měsících na relaxaci a opalování.

Stejně tak budou moci hosté v létě využívat pro opalování okolní louky. Na rozdíl od dřívějšku, kdy si lidé mohli užívat termální vodu v koupališti pouhé čtyři měsíce v roce, navíc bude termální akvapark otevřený celoročně.

„Maximální denní kapacita je tisíc lidí. Na tu jsou nastaveny také veškeré služby,“ řekl Plachý.

Investici ocenil hejtman Jiří Rozbořil. „Jsem rád, že v Olomouckém kraji vyroste takový termální park, na jaké jsme zvyklí například z Rakouska a Maďarska. Znamená zajímavé rozšíření nabídky v oblasti cestovního ruchu,“ uvedl hejtman.

Když se v zimě zkazí počasí, bude akvapark alternativou

Rovněž šéfka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická považuje termály ve Velkých Losinách za velmi zajímavou atrakci.

„Cestou moderních, promyšlených projektů je možné posunout cestovní ruch v regionu mnohem výš. Termální akvapark bude jistě velkým lákadlem jak samostatně, tak jako součást turistických pobytů v létě i v zimě,“ řekla Závěšická.

Podle ní půjde také o ideální variantu pro chvíle, kdy lyžování na svazích či horské túry lidem zhatí počasí.

„Nabídka aktivit pro takové případy je stále velmi malá, takže každá investice, která nabídku rozšiřuje, je velmi vítaná,“ podotkla.

První lázně využívající losinskou vodu vznikly už v 16. století

Projekt termálního parku je pokračováním postupné rekonstrukce a modernizace lázní. Představuje investici ve výši zhruba 150 milionů korun, z toho 22 milionů činí dotace Regionálního operačního programu Střední Morava a osm milionů půjde z Operačního programu Podnikání a inovace.

Společnost Royal Spa převzala velkolosinské lázně, které byly značně zchátralé, před několika lety a začala je postupně zvelebovat. Rekonstrukcí prošlo několik lázeňských budov, pak přibyly procedury a nyní došlo i na obří termály.

Velkolosinská voda, která je hlavním „kapitálem“, z kterého akvapark těží, léčí už páté století a Lázně Velké Losiny jsou jedny z nejstarších lázní u nás.

Už v roce 1592 dal majitel zdejšího panství Jan ze Žerotína postavit dřevěné lázně, které využívaly zdejší unikátní termální sirnatou vodu. Ta má léčebné účinky především na pohybový aparát a nemoci kůže. Má teplotu 36 stupňů a čerpá se z vrtu hlubokého 1 200 metrů.